Економија

Некој нешто мати со цената на горивата

Прочитај за: 4 минути Крајно нелогичните цени на бензините во Македонија во споредба со нафтата на светските берзи ја предизвикаа следната реакција која денес се прошири по социјалните мрежи. Во неа се укажува дека во 2011 година, кога нафтата била на приближно иста цена како денес, бензинот во Македонија бил далеку поефтин. 4ти Август 2011 Цена за барел нафта: $100 Малопродажна цена за литар …

Read More »

КАМ маркет не дава да се купи зејтин, го дава само како подарок со сметки над 800 денари

Прочитај за: 4 минути Порталот А1он објави видео од маркет на КАМ каде продавачките одбиваат да им продадат зејтин на купувачите доколку не направиле сметка од најмалку 800 денари во кој случај ќе добијат зејтин бесплатно. Ова е најнов удар за потрошувачите, кои со недели се соочуваат со повремени недостатоци на одредени видови храна и гориво. „Зејтин нема. Има само за над сметка од …

Read More »

Од градоначалник на СДСМ, преку шверцер на цигари до инвеститор во соларна енергија

Прочитај за: 4 минути Поранешниот градоначалник на Ново Село, Боро Стојчев, минатата недела заедно со уште едно физичко лице основал претпријатие за производство на електрична енергија Бојана Енерџи. Произведувачот е регистриран во Ново Коњарево, село во општината што ја водеше Стојчев. Стојчев инаку во 2018 заедно со уште четири лица, беше фатен при обид за шверц на цигари во близина на македонско-бугарската граница. При …

Read More »

Тепачки за храна – Човек од Бургас починал додека чекал на ред за поефтин зејтин

Прочитај за: 4 минути Промоцијата од 2,99 лева за шише масло доведе до огромни редици во многу продавници низ Бугарија. Седумдесет и четиригодишен маж почина во Бургас додека чекаше да му дојде редот. И покрај неговата смрт, луѓето продолжуваат да бараат и купуваат зејтин во продавницата. Тој починал додека чекал ред за масло во еден од големите хипермаркети во комплексот Славејков во Бургас. На …

Read More »

Очекувајте бензинот и храната денес да поефтинат – Собранието ги изгласа мерките

Прочитај за: 4 минути Собранието доцна вчера со 95 гласа „за“ и без ниту еден „против“ и „воздржан“ го донесе Предлот на закон за изменување и дополнување на Законот за данокот на додадена вредност, а со 96 гласа „за“ и исто така без ниту еден „против“ и „воздржан“ и Предлогот на закон за дополнување на Законот за акцизите, и двата по скратена постапка. Министерот …

Read More »

Трамп точно претскажа дека Бајден ќе ја триплира цената на нафтата

Прочитај за: 4 минути Како и остатокот на западниот свет, и САД се соочуваат со рекордно високи цени на бензините. Но, ако во другите држави, политичарите се немоќни да го спречат нагорното движење на нафтата и трпат тешки политички последици поради тонењето на економијата, САД имаат огромни неискористени резерви на нафта кои би можеле лесно да ги активираат. Но, актуелниот претседател Џо Бајден, уште …

Read More »

Бензинот денес е многу поефтин отколку што бил пред 10 години – ако земате просечна плата

Прочитај за: 5 минути Цените на нафтата и на дизелот дивеат на светските берзи, а состојбата очекувано се пресликува и во Македонија. Достигнат е рекордот – бензинот БС- 95 се продава по цена од 89,5 денари, БС-98 има цена од 91,5 денари, а еден литар дизел чини 85,5 денари. Но, верувале или не, пред 10 години имало речиси исти цени на безнините како сега, …

Read More »

Зиков: Ако ви е скап бензинот, зошто има толку гужва на улиците?

Прочитај за: 4 минути Љупчо Зиков, поранешниот новинар кој е жесток бранител на политиките на СДСМ откако Зоран Заев го постави за член на управниот одбор на компанијата МЕПСО, денес го имаше следниот став за бранот поскапувања на горивото: Нели ви е скап бензинот и нафтата …? Утрово градот беше блокиран како никогаш, а и сега е така … За што се буните?, рече …

Read More »

Вечерва ново поскапување на горивото!?

Прочитај за: 3 минути Регулаторната комисија за енергетика вечерва ќе објави нова цена на горивата, потврдуваат извори од таму. До овој момент не може да се добие официјални информација дали корекцијата ќе донесе пониски или повисоки цени кои ќе почнат да се применуваат од полноќ иако нашите извори велат дека е извесно дека и вечер ќе има зголемување на цените. Регулаторната комисија за енергетика …

Read More »

По бранот поскапувања: Владата ќе ги намали давачките за бензин, струја, парно и храна

Прочитај за: 4 минути Владата се подготвува утре да донесе две крупни мерки како одговор на ценовната криза, јави Телма ТВ во вечерашната емисија „Топ тема“. Една од мерките, според неофицијалните информации на телевизијата, најверојатно, ќе биде намалување на акцизата за горивата за 30 отсто, иако се разгледувале и сценарија за намалување за 10% или 20%. Втората мерка, пак, ќе се однесува на укинување …

Read More »