Економија

Градежништвото омилен сектор за перење пари, во Скопје има 70.000 празни станови

Прочитај за: < 1 минута Бројот на станови во градот пораснал за 30 отсто меѓу 2002 и 2021 година, а во истиот период, бројот на жители се зголемил за само 3%. Иако има повеќе од доволно нови домови во Скопје, Белград, Нови Сад, Приштина, Тирана и во други големи градови на Балканот, продажбата и натаму оди лесно, а цените скокаат. Бизнисот со недвижности генерално се …

Read More »

Зоран Роџер: Ми се заканија дека ќе ме убијат поради Скопје 2014

Прочитај за: < 1 минута Зоран Роџер Илиев, учествуваше во подкаст на популарниот водител на забавни емисии Стефан Лазаров. Во емисија, Лазаров го запраша за неговото учество во проектот „Скопје 2014“, на што Илиев рече дека патентирал материјал од експандиран камен. Кога отишол да презентира, со себе имал ламба за да докаже дека материјалот не е запаллив. Другите учесници, чија понуда како што вели Роџер …

Read More »

Уште една моќна американска банка пред колапс: Граѓаните во паника побрзаа да ги спасат своите заштеди

Прочитај за: 5 минути Во Силиконската долина пропадна истоимената банка, која на крајот на минатата година имаше вредност на имотот од дури 209 милијарди долари, што предизвика криза во финансискиот сектор поголема од онаа во 2008 година. По објавувањето на оваа вест, десетици граѓани се упатија кон филијалите и застанаа во ред да ги подигнат парите. Според Дејли Мејл, десетици луѓе се наредени во …

Read More »

„Astra-номско“: „Златен управувач 2022“ и бројни награди „Автомобил на годината“ за бестселерот од компактна класа на Opel

Прочитај за: 6 минути Иновативен концепт на погон: „40th KS Energy and Environment Award“ за Vivaro-e HYDROGEN Rocks-e: Autonis награда за „Најдобар дизајнерски новитет“ за иновативното лесно моторно возило Crosscamp Flex: „“Connected Car Award” за идно кампер возило базирано на Zafira-e Life 2022 година беше навистина „Аstra-номска“ година за Opel. Моделите на Blitz уште еднаш се покажаа како подеднакво популарни кај клиентите, експертите и …

Read More »

Баба Доста од стечаен работник стана лото-милионерка

Прочитај за: 4 минути Доста Андоноска од Кичево е жената која ја освои премијата од над половина милион евра, откри Државна лотарија на својата официјална фејсбук-страна.   Андоноска која најблиските ја знаат како Доли е прекрасна енергична жена, стечаен работник од „Кичево Пром“, денес пензионерка, сопруга, мајка и баба. „Нашата добитничка дојде во просториите на Државна лотарија со електронската потврда од уплатата на нејзините …

Read More »

Апликацијата Мој ДДВ сѐ уште не е ажурирана за сите корисници: Сметките и понатаму не може да се скенираат

ујп

Прочитај за: 4 минути Расте нервозата кај граѓаните за тоа што најголем дел од сметките не може да ги скенираат преку апликативниот софтвер Мој ДДВ, инсталиран на мобилните телефони со Андроид оперативен систем. Од УЈП денес соопштија дека апликацијата е сега достапна само за корисниците на мобилни со Ејпл оперативен систем, додека корисниците со оперативен систем Андрои, кои се најбројни, апликацијата не е достапна. …

Read More »

Зошто повеќето луѓе се обидуваат да бидат во право наместо да направат пари

blaze arizanov

Прочитај за: 4 минути Пишува Блаже Аризанов Може се сеќавате на едно од правилата што ги практикувам тука на страна а тоа е дека не практикувам повеќе од две-три итерации во коментари. Односно не се трудам премногу да те убедам или разубедам во нешто. Чудно ми е кога гледам како луѓе се натегаат на социјални медиуми во долга редица на коментари. Но зошто? Зошто …

Read More »

Борба за работнички права или комуњарство?

blaze arizanov

Прочитај за: 6 минути Со масовното исселување од Македонија се намалува бројот на баратели на работа, што им дава можност на преостанатите работници да побараат повисоки плати. Со ова зачестуваат и коментари на социјалните мрежи од граѓани кои велат дека дале отказ затоа што не им се допаѓале условите на работа, и советуваат и други да бидат по-остри кон работодавците во преговарањето. Еден ваков …

Read More »

Штом исполни едно синдикално барање, до Владата доаѓаат две нови

администрација работа

Прочитај за: 4 минути Откако Владата ја зголеми минималната плата, се соочи со штрајк на просветните работници, кои побараа и нивните плати да се зголемат во сличен однос, а мораше да ги зголеми и пензиите. Откако штрајкот на наставниците заврши со покачување од 15 проценти, се јави и Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ), кои бараат итна средба со претседателот на Владата, вицепремиерот за економски …

Read More »

Гувернерката Бежоска вели дека не чека посна година

Прочитај за: 4 минути Гувернерката на Централната банка на Македонија Анита Ангеловска Бежоска излезе со песимистични проценки за македонската економија во текот на 2022 година. Во разговор за Радио Слободна Европа, таа најавува пониски стапки на економски раст и помалку пари за граѓаните. Ние како Централна банка направивме надолна ревизија на нашите проекции за економскиот раст за оваа и наредната година. За оваа година …

Read More »