Економија

Земате ли 500 евра плата? Од СДСМ велат дека тоа е веќе просек

Прочитај за: 4 минути Владата предводена од СДСМ се пофали дека е на чекор до исполнување на едно од најважните предизборни ветувања – просечна плата од 30.000 денари велат од  партијата во соопштение. Благодарение на успешните економски мерки што ги презеде Владата и во услови на глобална криза платите континуирано растат. Пензионерите годинава добиваат рекордно покачување на пензиите според Швајцарскиот модел, а минималната плата …

Read More »

Путин најави дека наскоро за гас ќе мора да му плаќаме во рубљи

Прочитај за: 4 минути Рускиот претседател Владимир Путин најави дека Русија ќе им побара на западните земји кои и воведоа санкции да платат за гасот што го купуваат во рубљи. Кога ги замрзнаа руските резерви, западот како целина потфрли во исполнувањето на своите обврски кон Русија и ја поткопа стабилноста на своите валути, изјави Путин. Се очекува дека овој потег да се засили рубљата, …

Read More »

Чуден напад врз КАМ маркет – Дали Владата му чисти пат на конкурентски синџир маркети?

Прочитај за: 4 минути Затворањето на Кам маркетите е удар за граѓаните кои пазарат поевтино и се случува под чудни околности, се сомнева опозициската ВМРО-ДПМНЕ. ВМРО-ДПМНЕ претходно предупреди дека работата на УЈП е погрешно насочена и политички мотивирана. Доведени се во прашање стотици работни места, додека олигарсите од власта продолжуваат да печалат на грбот на народот. Власта на СДС и ДУИ е должна да …

Read More »

Русија се подготвува да ги легализира крипто валутите

Прочитај за: 4 минути Рускиот вицепремиер Александар Новак ја отвори можноста земјата да го легализира копањето крипто валути и да привлече што е можно повеќе од оваа иновативна индустрија во Русија. Русија се соочува со сериозни санкции по нападот врз Украина, и бара нови начини да тргува со светот и да врши платен промет. Мое лично мислење е дека треба да ги легализираме крипто …

Read More »

УЈП ги растури дуќанџиите – над 100 казни затоа што продавале храна со пресметан ДДВ

Прочитај за: 5 минути Управата за јавни приходи (УЈП) во текот на изминатите два дена извршила 611 контроли на територијата на цела држава при што кај 114 даночни обврзници биле констатирани неправилности во однос на спроведување на одлуката за ослободување од ДДВ на основните прехранбени продукти, согласно Законот за регистриање на готовински плаќања. Директорката на УЈП, Сања Лукаревска денеска на прес-конференција информира дека кај …

Read More »

Астма бара сите да ја пофалиме Владата затоа што се намалила цената на бензинот

Прочитај за: 4 минути Во својата нова колумна во „Слободен Печат“, новинарот Љубиша Николовски, попознат како Астма, ги критикува колегите затоа што не пишуваат почесто за тоа дека, по рекордното поскапување, цената на бензинот се намалила. Владата ја намали акцизата и ДДВ данокот за горивото, како и маржата на дистрибутерите, по што цената се намали. Медиумите како да се срамат да соопштат нешто што …

Read More »

Украина ги легализираше крипто валутите, Путин вели дека се уште е рано и Русија да го направи тоа

Прочитај за: 4 минути Украинскиот претседател Владимир Зеленски го потпиша законот со кој де факто се легализираат криптовалутите во земјата. Овие промени доаѓаат откако Украина доби донации во криптовалути во вредност од десетици милиони долари од поединци и групи кои се надеваат дека ќе помогнат во воените напори на земјата против Русија, јавуваат светските медиуми. Предлог-законот потпишан од Зеленски беше одобрен од украинскиот парламент …

Read More »

КАМ маркет казнет 15,000 евра затоа што одбил да им продаде зејтин на муштерии

Прочитај за: 4 минути Три маркети во Скопје, од Пазарната инспекција добија вкупна казна од 12.000 евра за фирмата и вкупна казна од 3.600 евра за одговорното лице, поради условување за купување на производ, откако зејтинот го тргнаа од полиците, а иако го имале на залиха, го даваа само ако купувачите направат сметка од 800 денари. Во јавноста протекоа снимки како во маркети на …

Read More »

Германските компании во Македонија бараат парична помош од Владата за да не мора да отпуштаат работници

Прочитај за: 6 минути Дојче Веле јавува дека германските автомобилски компании во Македонија се тешко погодени од кризата, особено од војната во Украина, и дека 25,000 работни места во земјата се доведени во опасност. Од Делегацијата на германското стопанство бараат да се делува превентивно, за да се спречи катастрофа. Европските концерни како Фолксваген, Мерцедес, Порше, Ауди делумно запреа, или во добар дел го намалија …

Read More »

Пензиите ќе пораснат за 900 денари во септември

Прочитај за: 4 минути Собранието вечерва ги изгласа Законот за изменување и дополнување на Законот за пензиското и инвалидското осигурување и Предлог на закон за изменување на Законот за Собранието. Со измените на Законот за пензиското и инвалидското осигурување се усогласува движењето на индексот на трошоците на живот во висина од 50 проценти и пораст на просечната плата исто така од 50 отсто, а …

Read More »