Економија

Невработеноста под 20 отсто на крајот на 2018, раст за 23,7 отсто на економијата

Прочитај за: 5 минути Последниот квартал од минатата година одбележан со пад на невработеноста на 19,4 отсто, најниско ниво досега, а истовремено растот на БДП изнесуваше 3,7 проценти. За Владата тоа е резултат на позитивните економски политики и спроведените мерки. Очекуваат подобра иднина. Невработеноста падна на 19,4 проценти во четвртиот квартал од минатата година. На крајот на 2017 година бројот на невработени изнесувал 208.486, …

Read More »

Недвижнините за неколку години ќе ја дуплираат вредноста

Прочитај за: 4 минути Вицепремиерот, Кочо Анѓушев, од позиција на стопанственик им порача на граѓаните да инвестираат во недвижнини затоа што за неколку години, рече тој, ќе се зголеми вредноста. На економската трибина „Силна економија, шанса за сите“, денеска во Кавадарци, Анѓушев ги охрабри кавадарчани да инвестираат во преработувачки капацитети во делот на земјоделието и рече дека сега е моментот. -Сакам да им порачам …

Read More »

Еден чекор до Швајцарија веќе сме поблиску

Прочитај за: 4 минути Никој не очекува земјава преку ноќ да стане Швајцарија, но битно е дека е направен првиот чекор, а тоа е зголемувањето на директните странски инвестиции кои во 2018 година достигнаа до 624,49 милиони евра, што е за 276 отсто повеќе од претходните осум години или речиси двојно повеќе од најдобрата година во последните десет години, порача вечерва вицепремиерот за економски …

Read More »

Со легализацијата на канабисот до стотина милиони евра

Прочитај за: 7 минути Легализацијата на употребата на канабисот може да има економска бенефиција за граѓаните, за земјоделството и за државата. Земјоделците од канабисот може да произведуваат добиточна храна, биодизел, пелети и лекови, додека државата од оданочување на канабисот за медицинска употреба може да генерира значителни средства. Ова беше разговарано на јавната расправа на тема „Економските и здравствените придобивки од легализација на канабисот”, што …

Read More »

Емитуваната телевизија веројатно ќе трае до 2030 година

Прочитај за: 4 минути За време на говорот во понеделникот во Мексико Сити, во врска со зголеменото присуство на Нетфликс во Латинска Америка, извршниот директор Рид Хестингс објасни како емитуваната телевизија ќе биде уште една жртва на еволуција. Според “Холивуд репортер”, Хастингс тврди дека “емитуваната телевизија веројатно ќе трае до 2030 година. Хестингс го шири евангелието за смртта на телевизијата со години. Назад во април …

Read More »

Без нов кредит од Кинезите ќе нема автопат

Прочитај за: 4 минути Во моментов градежните работи на автопатот Кичево – Охрид се стопирани бидејќи се чека одобрување на нов кредит од страна на кинеската Ексим банка. Додека автопатот Миладиновци-Штип е пред свечено пуштање во употреба, за Охрид – Кичево, кој започна да се гради истовремено пред пет години, е потребна нова техничка процедура.  „За автопатот кон Охрид чекаме да се продолжи кредитот. …

Read More »

Даночните раеви се меѓу најголемите инвеститори кај нас

Прочитај за: 3 минути На листата на петте најголеми странски инвеститори во државава во минатата година се Велика Британија со инвестирани 113 милиони евра, Германија (38 милиони евра),  Турција (36 милиони евра), Бермудите (36 милиони евра) и Бахамите (31 милиони евра). Забележително е што меѓу петте најголеми инвеститори се јавуваат и две егзотични земји познати како даночни раеви. Од вкупните 624 милиони евра како …

Read More »