Зоран Роџер: Ми се заканија дека ќе ме убијат поради Скопје 2014

Зоран Роџер Илиев, учествуваше во подкаст на популарниот водител на забавни емисии Стефан Лазаров. Во емисија, Лазаров го запраша за неговото учество во проектот „Скопје...

Уште една моќна американска банка пред колапс: Граѓаните во паника побрзаа да ги спасат...

Во Силиконската долина пропадна истоимената банка, која на крајот на минатата година имаше вредност на имотот од дури 209 милијарди долари, што предизвика криза...

„Astra-номско“: „Златен управувач 2022“ и бројни награди „Автомобил на годината“ за бестселерот од компактна...

Иновативен концепт на погон: „40th KS Energy and Environment Award“ за Vivaro-e HYDROGEN Rocks-e: Autonis награда за „Најдобар дизајнерски новитет“ за иновативното лесно моторно возило Crosscamp...

Баба Доста од стечаен работник стана лото-милионерка

Доста Андоноска од Кичево е жената која ја освои премијата од над половина милион евра, откри Државна лотарија на својата официјална фејсбук-страна.   Андоноска која најблиските...
ујп

Апликацијата Мој ДДВ сѐ уште не е ажурирана за сите корисници: Сметките и понатаму...

Расте нервозата кај граѓаните за тоа што најголем дел од сметките не може да ги скенираат преку апликативниот софтвер Мој ДДВ, инсталиран на мобилните...
blaze arizanov

Зошто повеќето луѓе се обидуваат да бидат во право наместо да направат пари

Пишува Блаже Аризанов Може се сеќавате на едно од правилата што ги практикувам тука на страна а тоа е дека не практикувам повеќе од две-три...
blaze arizanov

Борба за работнички права или комуњарство?

Со масовното исселување од Македонија се намалува бројот на баратели на работа, што им дава можност на преостанатите работници да побараат повисоки плати. Со...
администрација работа

Штом исполни едно синдикално барање, до Владата доаѓаат две нови

Откако Владата ја зголеми минималната плата, се соочи со штрајк на просветните работници, кои побараа и нивните плати да се зголемат во сличен однос,...

Гувернерката Бежоска вели дека не чека посна година

Гувернерката на Централната банка на Македонија Анита Ангеловска Бежоска излезе со песимистични проценки за македонската економија во текот на 2022 година. Во разговор за...
левица со повик

Левица: Ако не се реагира бргу, градинките ќе го намалат квалитетот на храната што...

Штрајкот заврши, но не и проблемите во градинките. Откако економската криза и лошото менаџирање на власта предизвика рапиден раст на цените на стоките и...
64,000FansLike

Ново