Здравство

Директорот на Фајзер давал „срамно лажливи“ тврдења за вакцинирањето деца против Ковид

Прочитај за: 4 минути Тврдењето на ЦЕО-то Алберт Борула дека децата на возраст од 5 до 11 години имаат корист од вакцинацијата ја имаат наведено јавноста на погрешно мислење, порачуваат британските медицинари. Борула во разговор за Би-би-си тврдеше „кај мене нема сомнеж дека бенефитите целосно се во корист“ на вакцинирањето на деца од 5 до 11 години.  Заради тврдењата поднесена е жалба до регулаторното …

Read More »

Мајка од Британија завршила на лекар откако и се заглавил вибратор

Прочитај за: 4 минути Млада мајка од Велика Британија се нашла во прилично непријатна и стресна ситуација кога во задникот и се заглавил вибратор. Софи (27) од Есекс завршила во итната медицинска помош, а подоцна и на операција бидејќи вибраторот и се заглавил во задникот. Таа го сподели своето искуство со своите следбеници на ТикТок, а видеото набрзо стана вирално. Видеото во кое таа …

Read More »

“Ми се појави црно пред очите“

Прочитај за: 4 минути Активистката Ана Глигорова заврши во болница откако вработен на велосипед на компанија за достава на храна, вчера, со брзина од 20 километри на час, удрил директно во неа додека го возела својот велосипед во близина на Градскиот парк. Глигорова е пуштена на домашно лекување, но има голем број на набиеници, болки во ребрата, левата страна од главата, раката и вратот. …

Read More »

Русевска: Станав прецизен дел на часовникот кој секојдневно отчукува точно, прецизно, време кое значи живот за многумина!

Прочитај за: 6 минути Кај пациентите со тешка болест на аортната валвула, аортна стеноза (стеснување), единствено решение е замена на аортната валвула. Замената може да се изврши со помош на кардиохируршка операција или ТАВИ процедура. Класичната операција како решение за замена на аортната валвула вклучува бројни ризици, како и поспоро опоравување. Додека пак, ТАВИ методата исклучува операција т.е отворање на градниот кош на пациентот. …

Read More »

Сите ми честитаа на успесите, а никој да праша дали имам пари да си купам автобуски билет

Прочитај за: 5 минути Илина Арсова е добро познато име во нашата држава, жена со повеќе професии и таленти, меѓу кои ликовна уметница, скијачка, алпинистка и планинарка. Освен успесите на професионално поле, таа во медиумите често е и поради својата љубовна врска со еден од нашите најпознати шоумени, Игор Џамбазов. Да знаев дека олкава популарност се добивала со вљубување во јавна личност, ич немаше …

Read More »

Мајката од Дебар која претрпе страшна лекарска грешка, бара затворски казни за лекарите

Прочитај за: 4 минути Јилдиз Веапоска, мајката од Дебар која претрпе страшно тежок случај на лекарска грешка и остана без бубрег, јајник и матката, се огласи по најавата дека обвинителството конечно ќе покрене постапка против тројца лекари кои ја породиле во болницата во Струга. Таа бара затворски казни за лекарите, кои и ја оштетија бубрежната артерија а потоа не ја санираа повредата додека не …

Read More »

Нема правда, нема мир – застаре пријавата за смртта на малата Тамара

Прочитај за: 4 минути Обвинителството реши да не ги гони поранешните директори на Фондот за здравство за случајот со девојчето Тамара Димовска од Велес. Обвинението против тогашните директори Маја Парнарџиева Змејкова и Џемали Мехази денеска е повлечено, како и она против поранешната претседателката на Управниот одбор на фондот, Елена Трпковска. За другите 9 доктори кои биле дел од комисии при Фондот, кои одлучувале за …

Read More »

На болно близначе му се потребни нашите донации за да се оперира во Италија

Прочитај за: 4 минути Јован Туфекчиев има потреба од наша голема помош. На 2-годишното момче му е дијагностицирана ретка болест Бета-таласемија мајор, која претставува нарушување на крвта. Единствен лек за неговата болест е трансплантација на коскена срж од соодветен донор. Среќна околност е што неговата сестра близначка е компатибилен донор, но за реализација на трансплантацијата и лекувањето потребна е многу голема сума што неговото …

Read More »

Кривична пријава за лекарката која дозволи болно дете да умре од жед

Прочитај за: 4 минути Матична лекарка од Демир Капија ќе одговара за смртта на малиот Илче, тешко болно дете оке почина од дехидрираност во 2020 година. Обвинителството после година и половина поднесе обвинение против докторката бидејќи преку телефон го лекувала 11 годишното дете од Охрид со церебрална парализа кое беше напуштено од родителите и сместено во семеен дом во селото Куршеница под надлежност на …

Read More »

Јелена Спенџарска: Никој никогаш не ми се појавил дека има последици од чајот што го рекламирав

Прочитај за: 4 минути Јелена Спенџарска се изјасни по обвиненијата дека компанијата Слимлајн, чии производи таа ги промовираше на своите социјални мрежи, содржеле опасни материи како што се антидепресиви. Секако дека внимателно ја пратам оваа ситуација и сум во тек со сите објави. Јас барем сум личност која во текот на својот живот се има изначитано се и свашта и нормално е да не …

Read More »