Здравство

Инфлуенсери рекламираат опасни лекарства преку социјалните мрежи

Прочитај за: 4 минути Истражувачката Репортерска Лабораторија ИРЛ предупредува дека македонски јавни личности на своите страници на Фејсбук и Инстаграм промовираат лекарства и витамини кои се непроверени, па дури и опасни за здравјето на тие што ги користет. ИРЛ јавува дека Агенцијата за храна и вино побарала од полицијата да ја блокира интернет страницата на компанијата „Слимлајн“ која ги нуди овие производи, но две …

Read More »

Болничарките бараат извинување од Биба Додева затоа што ги нарече „фуфици и смрдли“

Прочитај за: 4 минути Здружението на медицински сестри, акушерки, техничари и стоматолошки сестри бара јавно извинување од претседателката на здружението Борка и поп пејачка Биба Додева. Оваа реакција на медицинарите доаѓа по објавата на Додева, во која таа не социјалните мрежи ги нарече смрдли исфрустирани, покондурени фуфици и уште низа на други навреди, бидејќи и погрешиле доза на терапија. Тие во отворено писмо и …

Read More »

„Ти ќе даваш совети за здрав живот, види се на што личиш?“

Прочитај за: 4 минути Популарниот подкаст водител Џо Роган го исмеа милијардерот Бил Гејтс за промовирање на растителните алтернативи на месо. Роган е познат по неговата вештина како ловец и по тоа што го промовира јадењето месо од дивеч. Гејтс, од друга страна, ги повикува развиените земји целосно да ја затворат месната индустрија и да промовираат вегетаријанска исхрана. Изгледаш за никаде. Навистина ги јадеш …

Read More »

Тетовска гимназија им забрани на ученичките да доаѓаат со гол стомак

Прочитај за: 4 минути Девојчињата не треба да доаѓаат со гол стомак и со градите надвор“ – ова е пораката со која директорката на тетовската гимназија „Кирил Пејчиновиќ“, Илвије Зибери Јашари, реагирала на, според неа, премногу слободниот начин на кој се облекуваат девојките во училиштето, пишува порталот Фљака. Пораката ја пратила во комуникација со колегите во група на „Вибер“, а случајот го разоткри невладината …

Read More »

По трагата на швајцарските сметки на газдата на Зегин

Прочитај за: 4 минути Истражувачката репортерска лабораторија ИРЛ објави истражување за подемот на фармацевтскиот гигант Зегин и неговиот сопственик Благој Механџиски, во контекст на неодамна објавените податоци од швајцарската банка Кредит Суис, каде Механџиски и Минчо Јорданов чувале десетици милиони евра. Ова е мал дел од огромниот светски скандал, во кој новинари од Швајцарија, САД, Британија, Германија и низа други држави истражуваат кои олигарси, …

Read More »

Оганизира Тур д’Југославија во чест на починатата мајка

Прочитај за: 5 минути Александар Стојков од Свети Николе од 21 март до 5 април на велосипед ќе пропатува низ поранешни југословенски републики во чест на мајка си Вера, но и на сите кои ги загубија животите во пандемијата. Идејата за ваков спортски предизвик, Стојков ја добил кога починала мајка му, бидејќи не успеал да го исполни ветеното, да ја прошета по местата каде …

Read More »

Александра Шијаковска страда од тешка болест

Прочитај за: 4 минути Омилената модна блогерка Александра Шијаковска ја растревожи македонската јавност откако најави дека боледува од тумор на мозокот кој ќе мора да се оперира. Ми открија тумор на глаата. Ме чека операција која е покомплексна во однос на тоа каде е поставен туморот и колку е тешко да се извади. Дали се плашам? Не. Дали ми е тешко? Многу, изјави Шијаковска …

Read More »

Мерките ќе се олабават ако се покаже дека над 70 проценти од граѓаните имаат имунитет

Прочитај за: 4 минути Македонија може да очекува олабавување на рестриктивните мерки доколку се покаже дека над 70 проценти од граѓаните имаат имунитет од вирусот – преку вакцина или откако ја прележале болеста. Во тек е испитување на граѓаните по случаен избор, на локации кои не се откриваат во јавноста, и наскоро се очекува да се има увид во имунитетската состојба на граѓаните. Епидемиолошката …

Read More »

Откако починаа 1,000 вакцинирани пациенти, Пановски бара да се укинат сертификатите

Прочитај за: 4 минути Во интервју, доктоp Никола Пaновски побара итно да се укинат вaкциналните потврди, откако, според него, се покажало дека вакцините не прават некоја голема разлика во врска со омикрон варијантата на корона вирусот. Во емисијата „Во Центар“, Пановски рече дека во време на oмикрон сојот нема никаква разлика помеѓу вaкцинираните и невaкцинираните. Од сите прележани досега се починати 13, а некои …

Read More »

Епидемиологот прозборе за губењето на мајчинскиот инстинкт кај младите

Прочитај за: 4 минути Епидемиологот Вело Марковски стана познат во јавноста по неговите анализи во врска со корона вирусот, како и по врската со младата мисица Евгенија. Но сега, Марковски укажа на нова тема која ја притиска Македонија – демографијата. Во емисијата Бекстејџ, доктор Марковски посочи на падот на наталитетот кај младите во Македонија и го спореди го геноцид. Имаме навистина голем проблем во …

Read More »