Здравство

Почина д-р Горан Беговиќ, претседателот на синдикатот на клиниките

Прочитај за: 4 минути „Со огромно жалење и неверување ја примив веста дека денес не напушти Асс. Д-р Горан Беговиќ dr. sci.-субспецијалист, хирург и Претседател на Самостојниот синдикат на вработените во универзитетските клиники, центри, клинички болници и други јавни здравствени установи во Република Македонија“, објави Ивица Апостолов, претседателот на Здружението на медицински лаборанти на клиниките. „Како вработен во Клинички центар, денешната смрт на др.Беговиќ …

Read More »

Лила проговори за битката со ракот: На моменти се смеам гласно, па ќе ми надојдат солзи…

Прочитај за: 5 минути По повеќе од една година исполнета со неизвесност, очекувања, терапии и стравови, омилената ТВ-водителка победнички може да каже дека е здрава. Во битката со канцерот, победникот е Лила. Таа првпат отворено и непосредно зборува за својата најголема животна битка во новиот број на списанието за жени „Убавина и здравје“. -Се чувствувам одлично, победнички! Последниот пет-скен покажа дека канцерот се повлекол …

Read More »

Денес е убав ден да и го честитаме празникот на Билјана со донација кој колку може

Прочитај за: 3 минути Уште 6 дена имаме да собереме уште 170.000ден. Денес е убав ден да и го честитаме празникот на Билјана @lazova_biljana со донација кој колку може.   Уште 6 дена имаме да собереме уште 170.000ден. Денес е убав ден да и го честитаме празникот на Билјана @lazova_biljana со донација кој колку може. pic.twitter.com/PBQg1bDBJc — Царевата Ќерка (@Carevata_Kerka) March 8, 2023 xosotin …

Read More »

Клиника Жан Митрев: Трансформацијата на Миле која му овозможи нов живот

Прочитај за: 3 минути https://www.youtube.com/watch?v=hJY63ivqKSg&t=133s xosotin chelseathông tin chuyển nhượngcâu lạc bộ bóng đá arsenalbóng đá atalantabundesligacầu thủ haalandUEFAevertonxosofutebol ao vivofutemaxmulticanaisonbethttps://bsport.fithttps://onbet88.ooohttps://i9bet.bizhttps://hi88.ooohttps://okvip.athttps://f8bet.athttps://fb88.cashhttps://vn88.cashhttps://shbet.atbóng đá world cupbóng đá inter milantin juventusbenzemala ligaclb leicester cityMUman citymessi lionelsalahnapolineymarpsgronaldoserie atottenhamvalenciaAS ROMALeverkusenac milanmbappenapolinewcastleaston villaliverpoolfa cupreal madridpremier leagueAjaxbao bong da247EPLbarcelonabournemouthaff cupasean footballbên lề sân cỏbáo bóng đá mớibóng đá cúp thế giớitin bóng đá ViệtUEFAbáo bóng đá việt namHuyền thoại bóng đágiải …

Read More »

Клиника Жан Митрев го одбележа 23-от роденден со 4 кардиолошки, 2 васкуларни, 2 ортопедски и 1 абдоменална операција

Прочитај за: 4 минути Со изведување на минимално инвазивни зафати и врвни операции денеска беше одбележан 23тиот роденден на Клиниката Жан Митрев. Медицинските тимови направија 4 кардиохируршки, 2 васкуларни, 2 ортопедски и 1 абдоминална операција. Исто така беа спроведени и 3 минимално инвазивни кардиолошки зафати (2 ТАВИ и 1 ТЕВАР). TAVI– Transcatheter Aortic Valve Implantation е всушност замена на срцев залисток/ валвула, односно третирање …

Read More »

Д-р Чадиковски: Во 24 часа ви се оперира 14 месечно дете од тешка срцева мана и да се породите истиот ден со друго здраво дете и се тоа да го издржите емотивно е посилно од сите природни закони

Прочитај за: 4 минути Специјалистот по детска хирургија и супспецијалист по детска кардиохирургија Владимир Чадиковски сподели на Твитер убава вест: Во 24 часа ви се оперира 14 месечно дете од тешка срцева мана и да се породите истиот ден со друго здраво дете и се тоа да го издржите емотивно е посилно од сите природни закони. Слободанка е за мене личност на год.!Браво за …

Read More »

Почина врвниот хармоникаш и композитор Милан Завков

Прочитај за: 4 минути   Почитувани, со голема тага и во неверување ви ја пренесуваме жалната вест дека ненадејно, во 61-та година од животот, почина врвниот инструменталист и композитор, првенецот на Танец и долгогодишен раководител на оркестарот, Милан Завков. Неговата љубов кон музиката започнува од детството. Завков започнува да свири хармоника од 8- годишна возраст, а веќе на четиринаесет години станува член на оркестарот …

Read More »

Трагедија: На 21 година животот го загуби фудбалерот Стефан Петровски

Прочитај за: 4 минути На само 21 година, во трагична несреќа, животот го загуби фудбалерот на Новаци, Стефан Петровски – Паше. Трагичната вест ја потврди фудбалскиот клуб Новаци преку социјалните мрежи, објавувајќи дека Петровски го загубил животот во трагичен настан. Во својата кратка кариера популарниот Паше настапуваше за Новаци, па клубот изрази огромно жалење за оваа голема трагедија. Покрај Новаци во минатото Петровски беше …

Read More »

Македонската инфлуенсерка имала прострелна рана во главата?

Прочитај за: 4 минути Јужноафриканската полиција ги истражува околностите во кои трагично го загуби животот Маја Јанеска, познатата инфлуенсерка и мејк-ап артистка која потекнува од Македонија. Таа во петокот била пронајдена со прострелна рана во главата, јавува еден јужноафрикански портал. Според порталот, полицијата не ја третира смртта на Јанеска како сомнителна, но семејството и пријателите изјавиле дека не можат да веруваат дека таа сама би …

Read More »

Која е Маја, девојката со милиони следбеници, чија смрт ја потресе Македонија?

Прочитај за: 5 минути Популарната мејкап артистка и инфлуенсерка Маја Миа, по потекло од Охрид, била пронајдена почината во Африка, јавуваат медиуми од црниот континент. Миа е родена во Македонија, но живеела во Танзанија повеќе од една деценија. Извештаите велат дека пред нејзината смрт таа живеела во Јужна Африка. Засега не се наведуваат причините за смртта на Маја. Маја Миа која имаше милиони следбеници …

Read More »