Здравство

Да не се чека и одложува, Клиника Жан Митрев со кампања за зголемување на свеста го одбележува месецот на женското здравје

Прочитај за: < 1 минута Клиника Жан Митрев по повод одбележување на месецот на женското здравје ги поттикнува жените да станат посвесни за своето здравје со специјални цени и пакет понуди кои опфаќаат најразлични видови лабораториски анализи, превентивни и дијагностички прегледи. Здравствените теми кои ги засегаат жените се многубројни, како од физички така и од ментален аспект. Најголемиот страв доаѓа од можна појава на карцином …

Read More »

ИТНА ПОМОШ во Тетово, растовара столчиња за казинo

Прочитај за: < 1 минута На социјалните мрежи се споделува видео од возило на Брза помош кое во ноќни часови се користи за превоз и растовар на столчиња за потребите на Казино. Видеата се постирани во текот на денов, па се претпоставува дека превозот и растоварањето се случило викендов. Едно од видеата е на порталот ТетоваСот.

Read More »

Клиниката Жан Митрев останува со старата сопственичка структура, преговорите за стратешки партнер не завршија со договор 

Прочитај за: < 1 минута Клиниката Жан Митрев останува со старата сопственичка структура, преговорите за стратешки партнер не завршија со договор  Жан Митрев Клиника со соопштение: Клиниката Жан Митрев останува со старата сопственичка структура. Завршните преговори за влегување на стратешкиот партнер Холандскиот фонд Balkan Alliance Healthcare не завршија со конечен договор. Остануваме посветени на нашата работа во Клиниката Жан Митрев и развивањето на стандардите во …

Read More »

Бесплатни прегледи од Клиника Жан Митрев за новороденчињата од Општина Центар

Прочитај за: 2 минути Клиника Жан Митрев додели ваучери за педијатриски прегледи за секое новороденче од Општина Центар. Како дел од меморандумот за соработка потпишан со Општина Центар ова е второ доделување ваучери за семејствата од оваа општина кои годинава добиле дете, откако во мај беа доделени 130 ваучери. Истото е продолжување на традиционалната активност со која што Клиника Жан Митрев придонесува за безгрижен …

Read More »

Клиниката Жан Митрев со стратешко партнерство ќе стане регионален клинички центар според најсовремени стандарди

Прочитај за: 4 минути Клиниката Жан Митрев е во финални преговори за стратешко партнерство со Холандскиот фонд Balkan Alliance Healthcare. Преговорите се однесуваат за влез на Фондот како партнер во Клиниката што ќе овозможи оваа врвна здравствена установа да ги проширува своите дејности и да ги подигне уште на повисоко ниво стандардите во медицината во Македонија. „Ова стратешко партнерство е поддршка на веќе започнатиот …

Read More »

Во клиниката „Жан Митрев“ преку посебни програми пациенти со прекумерна тежина добија нов живот

Прочитај за: 4 минути Борче Макаловски од Прилеп како резултат на ендокринолошко нарушување по преживеан стрес се здобива со сериозни здравствени проблеми дијабетес, холестерол и срцеви проблеми. Од нормален човек со активен начин на живот, тој станува непрепознатлив со психички проблем и енормна тежина. Со цел да се избори со својата состојба и да го врати повторно животот во свои раце, тој се обрати …

Read More »

Во Клиника Жан Митрев изведена е ретка хибридна операција 

Прочитај за: 4 минути Доктор Жан Митрев заедно со својот тим успешно изведе сложена хибридна операција ФЕТ (Frozen Elephant trunk). Оваа операција претставува решение за комплексна состојба на распукување (дисекција) на аортата, при што се прави вградување на специјална аортна протеза на аркусот (лакот) и на десцедентната (спуштачкиот дел) на аортата.   Операцијата е изведена кај пациентката на возраст од 66 години во животозагрозувачка состојба со хронична компликација …

Read More »

Ферус се бори за живот!

Прочитај за: 3 минути Откако по медиумите се рашири вест дека наводно починал популарниот музичар Ферус Мустафов, се огласи неговото семјество. Внукот на Мустафов, Ферчо Мустафов, демантира дека познатиот музичар починал во болница, но потврди дека неговиот дедо е во болница и се бори за живот. „Мојот дедо Ферус Мустафов не е починат, но вистина е дека е во болница и се бори за …

Read More »

,,Механичко срце” спасува живот на пациент на ,,Клиника Жан Митрев”

Прочитај за: 4 минути   Во Клиника Жан Митрев успешно опериран 31-от пациент со вградена механичка циркулаторна потпора на срцето позната како ,,Механичко срце”. Докторскиот тим предводен од д-р Жан Митрев успешно го спроведоа оперативниот зафат познат и како ,,механичко срце“ за решавање на левокоморна хронична срцева слабост. Кај пациентот со терминална коронарна болест каде заради долгогодишно лекување имаше голема слабост на срцевиот мускул …

Read More »

Охриѓанката Ивана за тешките животни битки: Верувајте канцерот е ништо во споредба со смртта на моите чеда

Прочитај за: 8 минути Жена, мајка, кралица – ова се епитетите што без размислување ѝ ги припишувам на борецот Ивана Лескароски од Охрид. Се чини дека нејзе животот постојано ѝ поставува препреки, но таа со својата вера, надеж и љубов од најблиските неуморно ги совладува Ивана на 20 години стапува во брак со поранешниот фудбалер Дејан Лескароски со кого заедно негуваат љубов кон спортот. …

Read More »