Политика

Трамп има историска поддршка од 62% меѓу републиканците

donald tramp

Прочитај за: 4 минути Доналд Трамп нема да учествува на републиканските дебати за претседателскиот кандидат, кои ќе се одржат на 25 август. Поранешниот претседател ја објави својата одлука на својата социјална мрежа Truth Social, додавајќи дека не само што нема да присуствува на состанокот на 25 август, туку нема да учествува на ниту една републиканска дебата, објави Би-Би-Си. Причината поради која не го направи тоа …

Read More »

Најчевска: Во моментов не ме интересира што правела ВМРО кога била на власт. Ме интересира што прави СДСМ сега кога е на власт

Прочитај за: 3 минути Мене во моментов не ме интересира што правела ВМРО кога била на власт. Ме интересира што прави СДСМ сега кога е на власт. Ме интересира зошто некој од надвор би требало да ни кажува за проневерени пари од државни институции. Па нели зради тоа ја симнавме од власт ВМРО и тие кои дојдоа по нив дојдоа со ветување дека ќе …

Read More »

Делчев: Се срамам да кажам што работам поради тоа што МВР уште животни нема примено ко полицајци

Прочитај за: 7 минути Превземено збор по збор од илјадници млади полицајци. Еве ме и мене да кажам збор макар два што од секогаш сум сакал да ги кажам но немав прилика. Роден сум во Скопје, Битола , Тетово, Дебар, Куманово, Прилеп, Лозово, Велес, Чашка, ……во Македонија. Израснат во спокој, радост и среќа. Исполнет со убави моменти, спомени кои ќе ги носам со мене …

Read More »

Тасевски до Бујар: Место да одиш да ти истетовираат на г*от мапа на Голема Албанија, ти нам на Македонците ни црташ зошто треба да се пишеме Бугари

Прочитај за: 4 минути Бујар не паламуди. Знаеш шо е паламудење? Паламудење е зборење во празно. Говор кој никој не го побарал од тебе. Ниту пак му значи твоето излагање. Говор без поента на кој никој не му верува, зашто знае дека е празен. Место да одиш да ти истетовираат на гзот мапа на Голема Албанија и да уживаш у тетоважата или I love …

Read More »

Битолчани го бараат потпалувачот на пожари: црна коса, полничот, со црна рамбовка

Прочитај за: 3 минути Деновиве на територија на Македонија имаше голем број пожари. На социјалните мрежи, поточно, во групата Бабам Битола, се сподели статус во кој се опишува можен подметнувач на пожар, со детален опис. Доколку имате некакви информации за лице со црна коса, на возраст помеѓу 40 и 50 години, полничок со стомак, со црна рамбовка со некаков натпис, црвен дрес и влечки …

Read More »

ЗНМ бара институциите да најдат решение за жената што го нападна првиот синдикалец во полицијата

Прочитај за: 4 минути По повод денешниот инцидент во рамки на настанот на полициските синдикати ЗНМ заедно со ССНМ остро го осудуваат секој вид на насилство од која страна и да доаѓа. Повикуваме на смиреност на страстите, јавноста ја замолуваме да се воздржи од коментари и реакции и бараме проблемот да се реши институционално! Ова не е прв испад на Дуковска пред некој ден …

Read More »

„Новинарката“ физички го нападна првиот синдикалец на полицијата

Прочитај за: 3 минути Инцидент се случи денеска на пресот на независниот синдикат на полицијата, кога жена која веќе подолго време непречено се преставува како новинар физички го нападна првиот синдикалец Гоце Делчев Тодев, објави ТВ 24. Александра Дуковска го сврте вниманието на јавноста кога предизвика инцидент на прес конференцијата на министерот Крешник Бектеши, а истата е и приведена во минатото за време на …

Read More »

Тасевски: Учи ме мајко карај ме, куќа да имам во Сарај или Слупчане

Прочитај за: 3 минути Учи ме мајко карај ме, Куќа да имам во Сарај или Слупчане. Да не плаќам вода и струја бе Се државно да користам џабе И да не смее никој да писне: Немој да крадеш струја А ако ми рече да ги викнам напомош Крешник или Бујар Ко ќе дојде сметка 1000 евра, државата да ми јаде Мур А сметка да …

Read More »

Најчевска: И јас на невидено се согласувам да плаќам струја под истите услови како слупчанци

Прочитај за: 3 минути Професорката Мирјана Најчевска реагира на дозираните информации од преговорите ЕВН-жители на Слупчане во врска со обидите на австриската компанија да ја обнови мрежата и испораката на струја во ова село, од една страна, и 14-те барања на слупчанци кои условуваат под кои услови, кога и како, би се согласиле да плаќаат за потрошената електрична енергија. И некој ќе каже каков …

Read More »

Попладне доаѓа невреме – пороен дожд, грмежи и град

Прочитај за: 4 минути   Метереолозите најавуваат промена на времето во текот на денешниот ден. Претпладне ќе биде сончево и топло со умерен до засилен ветер од јужен правец. Попладне и во ноќните часови почнувајќи од запад облачноста ќе се зголемува и ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи, наместа во форма на невреме со интензивен дожд за кратко време (над 20 л/м2 …

Read More »