Политика

Ја разголевме дволичноста на Западот кон Македонија.

Прочитај за: < 1 минута “На денешен ден пред две години Македонците издвојува победа на референдумот. Ја разголевме дволичноста на Западот кон Македонија. И го откривме лицето на многу Северџани. Битката пред две години е добиена. Но војната за Македонија се уште не е. Со неуспешниот референдум од пред две години, имаме и правен доказ дека вољата на Македонците не е испочитувана со тоа што …

Read More »

На ЕУ не и пречи да се слават терористите од “Диво Насеље” но и пречи прогласениот Ден на жалост во Србија

Прочитај за: < 1 минута Европската Унија суштински се противи на глорификацијата на криминалците, терористите и жалоста за нив, изјави портпаролот на ЕУ, Петер Стано, по повод прогласувањето Ден на жалост во Србија по нападот во селото Бањска во општина Звечан. Напаѓачите никогаш не треба да се поистоветуваат со жртвите, порача Стано во писмената реакција до Радио Слободна Европа. Загинатите терористи кои вооружени упаднаа во …

Read More »

Данела Арсовска потврди дека има двојно државјанство

Прочитај за: < 1 минута Градоначалничката на Скопје Данела Арсовска потврди дека има двојно државјанство, но тврди дека нема бугарско државјанство. Арсовска во гостување на Инфомакс одговори на прашањето дали има двојно државјанство откако на изборите 2021-ва, СДСМ покажа документи дека таа има бугарско државјанство со адреса во Петрич. Јас имам и чешко државјанство, но тоа воопшто не е важно, рече таа по се почестите …

Read More »

Славјанка Петровска ги обелодени причините за протерувањето на руските дипломати од земјава

Славјанка Петровска

Прочитај за: 2 минути „САКАЛЕ ДА СЕ МЕШААТ ВО СТРАТЕШКИ НАЦИОНАЛНИ ИНТЕРЕСИ НА МАКЕДОНИЈА“ Министерката за одбрана Славјанка Петровска истакна дека тројцата руски дипломати кои неодамна беа протерани се лица кои работеле спротивно на дипломатските правила и се обиделе, односно сакале да се вмешаат во стратешки национални интереси на нашата држава. Таа на денешната прес-конференција во Скопје со словенечкиот министерот за одбрана, Марјан Шарец …

Read More »

(Видео) Бајден се изгуби на сцената на ОН, го изнервира бразилскиот претседател: „Ме слушаш ли?!“

Прочитај за: < 1 минута Американскиот претседател Џо Бајден залута од сцената на ОН без да се ракува со бразилскиот претседател Лула да Силва откако двајцата претседатели зборувале. Лула бил видно иритиран по разговорот со американскиот претседател за напорите за подобрување на правата на работниците во двете земји, пренесуваат медиумите во регионот. Според написите, дипломатската средба уште на самиот почеток ја одбележале тешкотии затоа што …

Read More »

Латас: Али Ахмети јавно призна дека тој и Зоран Заев сториле кривично дело

Латас, сдсм, избори, роми

Прочитај за: < 1 минута По интервјуто за јавноста на Али Ахмети, Драган Павловиќ Латас на својот фејсбук профил заклучи: Кога убедуваш некого да ти донесе пратеници за гласање за твој партиски интерес, а му ветуваш награда – ослободување од судски процес или изречена пресуда, тоа е кривично дело – трговија со влијание. Али Ахмети јавно призна дека тој и Зоран Заев делото го сториле, …

Read More »

Божиновски: Премиерот Ковачевски заедно со директорите Љушев и Пројковски преку американската фирма „Креди Експрес“ извршиле легален грабеж тежок 30 милиони долари од корисниците на Телеком

Прочитај за: 2 минути Зоран Божиновски повторно бранува, овој пат објави меил преписка помеѓу директорите на Телеком во кој е инволвиран сегашниот Премиер Ковачевски, заедно со други директори на Телеком, со насоки како Телеком да наплати екстра пари од домашните корисници, а за сметка на американската фирма Креди Експрес. Божиновски пишува: „Неправосилно осудениот криминалец Атила Сендреи, на осум години затворска казна, како бивш главен …

Read More »

Божиновски: Премиерот Ковачевски, заедно со директорите од Телеком, Љушев и Пројкоски, во договор со МВР и АМЕРИЧКА АМБАСАДА, почнале да го следат и да го прислушуваат Никола Младенов без судски налог!

Прочитај за: 2 минути Новинарот Зоран Божиновски повторно бранува, сериозно обвинениe за кое, како и до сега, не очекуваме да биде забележано од Јавното обвинителство. Зоран Божиновски во прилог на неговата изјава објави видео ватеријал од кој се слуша гласот на покоен Никола Младенов и Петрит Сарачини: „МЛАДЕНОВ: ,,Новинарите само шлицот од газдите го бараат, денес пушат во ВМРО, утре пушат во ЕС ДЕ …

Read More »

(ВИДЕО) Ковачки до Оливер: Со дивјаштвото и односот од првите луѓе на полицијата, личиме на африканска држава.

Прочитај за: < 1 минута Со дивјаштвото и односот од првите луѓе на полицијата, личиме на африканска држава. Цело време зборуваме за криминалци и неспособни началници и командири кои ги има поставено лично министерот за внатрешни – Оливер Спасовски, но ниту до него, ниту до неговиот претпоставен – премиерот Ковачевски не допираат нашите укажувања. Еве најново видео на кое е командирот на ПС Ропотово од …

Read More »

Божиновски ја подбра Амбасадорката Агелер: Земете си ги ИНСТАЛАЦИИТЕ и носете си ги во САД!

Прочитај за: < 1 минута По јавно дадената изјава на Амбасадорката на САД, Агелер, во врска Уставните измени и македонските политичари, новинарот Зоран Божиновски жестоко и одговори: „Амбасадорке АГЕЛЕР, сте инвестирале милиони од Буџет на САД и на ЕУ, во типови како актуелниот ИНСТАЛИРАН ПРЕМИЕР. Сте го наградиле и со фалсификат средношколска диплома од ,,малото гратче ВОТЕРВИЛ во САД,,… Дозволивте и Дојче и Унгар Телеком, …

Read More »