Најчевска до Ковачевски: Која држава има устав со 25 народи?

Прво, не се внесуваат во Уставот туку во Преамбулата на Уставот. Второ, не се внесуваат затоа што некој те уценува туку затоа што има заемно...
мицкоски, филипче

Мицкоски го пофали Филипче за вакцините против ковид-19

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на својот Фејсбук профил го прашува министерот Венко Филипче за најавената вакцинација против ковид-19 во земјава. „За пофалба е сечиј...

Јанкуловска доби одложување на затворската казна

Основниот суд Скопје 1 соопшти денеска дека пресудата на Апелациониот суд – Скопје со КОКЖ 46/18 од Јавното обвинителство за гонење кривични дела поврзани...

Мухи ќе одлежи уште еден месец во притвор

Поранешниот генерален секретар на Владата, Мухамед Зеќири, денеска добил решение за нови 30 дена притвор во затворот „Скопје“ во Шутка, потврди за „Фокус“ неговиот адвокат Александар Трајковски. Одлуката...

Котлар му порача на Шулц: Земи си ги со тебе „храбрите“ политичари, ние и...

Историчарката Наташа Котлар му порача на германскиот канцелар Олаф Шулц да си ги земе со него „храбрите“ политичари, затоа што дека и со датум,...

Заев: Бугарија не покажува ни пријателство, ни братство!

Ветото на Бугарија за отворање на пристапните преговори на Северна Макеоднија со ЕУ е неодговорна грешка. Остануваме посветени за решение убедени дека е можно...

Кривична пријава: Преку ТЕ-ТО се переле пари од Руската федерација, Топлификација оштетена за 11,7...

Претседател на Управен одбор на ТЕ-ТО, стечајна судијка и нотарка заработија кривична пријава од Управата за финансиска полиција, бидејќи постои сомнеж дека преку ТЕ-ТО...

[ВИДЕО] Градоначалник од Мексико врзан за камион и влечен по улица од незадоволни жители

Единаесет лица беа уапсени откако градоначалникот на општина во мексиканската држава Чиапас го извлекле од неговата канцеларија, го врзале за камион и го влечеле...

Се превртил автомобил кај Веро Џамбо

Превртен автомобил утринава го отежна сообраќајот на улицата пред Веро Џамбо, пренесува Сител. На сообраќајката интервенирала екипа на Брза помош и екипа на пожарна, според...
Гордан Калајџиев

Калајџиев: Смешни и дилетанстки се одредбите за новиот закон за ЈО

Универзитетскиот професор по право Гордан Калајџиев на денешната јавна дискусија за Предлог законот за ЈО остро искритикува дека се смешни и дилетански одредбите во...
64,000FansLike

Ново