Економија

Левица: Ако не се реагира бргу, градинките ќе го намалат квалитетот на храната што ја даваат на децата

левица со повик

Прочитај за: 4 минути Штрајкот заврши, но не и проблемите во градинките. Откако економската криза и лошото менаџирање на власта предизвика рапиден раст на цените на стоките и услугите, градинките се соочуваат со големи проблеми да ја одржат ликвидноста на градинките, а притоа да не се намали квалитетот на храната која се нуди во градинките, алармираат од Левица. Како што наведуваат директорите на градинките, …

Read More »

Цркви, џамии и еден крупен бизнисмен – се бараат најголемите потрошувачи на струја

Прочитај за: 4 минути 17 семејства трошат 10% од вкупната потрошувачка на струја во земјава, откри вчера Регулаторнат комисија за енергетика. ТВ21 дојде со списокот на најголемите потрошувачи во државава во домаќинствата, институции и други објекти. Се работи за верски објекти (цркви и џамии), голем ланец на супермаркети, еден хотел во Скопје, студентски домови во Скопје, приватно училиште и други. Меѓу најголемите потрошувачи се најде …

Read More »

Страшен нов економски проблем во САД – почна да снемува производ без кој не може да се преживее

Прочитај за: 4 минути Галопирачката инфлација и недостигот на храна различно се одразува во различни делови на светот. Кај нас, на пример, главен проблем е зејтинот, а понекогаш и брашното. Но во САД се јавува нов, исклучително сериозен проблем – недостиг на храна за бебиња. Инфлацијата, Ковид мерките и нарушувањето во трговијата во Кина придонесе да се појави овој нов проблем. Воедно, во февруари, …

Read More »

Колумна на Саше Ивановски – Политико: Земјоделските субвенции се вештачки креиран КАНЦЕР кој ја убива државата

Прочитај за: 4 минути VВо подолга колумна објавена на неговиот портал Мактел, новинарот Саше Ивановски – Политико ги објаснува штетните ефекти од земјоделските субвенции, кои го нарушуваат пазарот на храна, а се гледа дека покрај огромните суми кои се даваат на субвенции, македонското земјоделие стагнира, па и назадува. Ивановски воедно бара да се почитува потребата да се специјализира производството зависно од условите кои ги …

Read More »

Им снема пари – Владата ќе крати 100 милиони евра од буџетот

Прочитај за: 4 минути Додека земјата се позајмува скоро милијарда евра, премиерот Димитар Ковачевски денес најави ребаланс со кој ќе се скратат 100 милиони евра од буџетот. Во моментов работиме на ребаланс на буџетот кој ќе опфати дополнително кратење на уште 100 милиони евра непродуктивни трошоци. Се разгледуваат и сите опции за покривање на дефицитот, сите разговори коишто се водат се со цел да …

Read More »

Премиерот Ковачевски ја брани одлуката на Владата – Имаме доволно зејтин, не е проблем да и дадеме и на Албанија

Прочитај за: 4 минути Претседателот на Владата Димитар Ковачевски, во интервју за ТВ „Сител“, истакна дека Владата уште од првиот ден на енергетската и економската криза, кога заради војната во Украина пораснаа цените на производите и земјите донесоа забрана за извозот со цел да се заштитат цените на резервите што ги имаат, ресорните министри разговараат со соседите и носат конкретни одлуки. Конкретно, трговијата се …

Read More »

Маск одговори на критиките дека доаѓа од богато семејство – почнав со огромен долг и рачно направен компјутер

Прочитај за: 4 минути Милијардерот Илон Маск реагираше на коментар од Твитер, во врска со неговиот неверојатен успех во бизнисот и науката. Обожавателка на Маск прокоментира дека неговиот успех е уште по-необичен ако се има предвид дека доаѓа од богато семејство, кое поседувало рудник во Јужна Африка. Според неа, обично децата на богати родители се разгалени и неуспешни. „Тие обично завршуваат во уметничко школо, …

Read More »

Ерата на учители е мртва!

blaze arizanov

Прочитај за: 5 минути Ерата на учители и херои е мртва. Зошто? Заради протечноста на капиталот. Заради отворените граници. Заради недостаток на понизност на другата страна. Ако јас знам, а десетмина не знаат – Зошто би се мачел да ги научам? Наместо да ги учам, ќе си појдам на друго место благодарение на отворените граници и директно би преминал на заработување – наместо на …

Read More »

Русија ја сопира испораката на гас за Бугарија – ќе нема и за Македонија

Прочитај за: 4 минути Русија од денеска ја запира испораката на гас за Бугарија. Ова може да биде проблем и за Македонија бидејќи приклучокот од Бугарија е единствениот начин на кој Македонија се снабдува со гас. „Гаспром целосно ја прекина испораката на гас за Бугарија и Полска  поради отсуство на плаќања во рубли, се вели во соопштението на Гаспром. Бугарскиот оператор Булгартрансгаз, изјави дека …

Read More »

Ниту го намалила увозот, ниту ја заштитија средината – зголемената акциза на дизелот служи само за полнење на буџетот

Прочитај за: 4 минути Зголемување на акцизата за нафта за три денари е предвидено со предлог буџетот за 2018 година, за кој што во тек е јавна расправа во Министерство за финансии. Министерот за финансии Драган Тевдовски во 2017 година најави зголемување на акцизата на нафтата, поточно на дизелот, согласно препораките на Европската Унија, за да се дестимулирала употребата на дизел горивата за да …

Read More »