Инфлацијата расте, но уште не се одразила на потрошувачката

Советот на Народната банка предупредува дека постојат „нагорни ризици од инфлација“. Олабавениот карактер на монетарната политика се спроведуваше во услови на солидно ниво на девизни...

Штрајк доколку не биде прифатено барањето за повисока минимална плата

Денешната средба на Економско-социјалниот совет заврши со закана за штрајк од страна на синдикатите, откако нивното барање за минимална плата од 300 евра беше...

Владата ќе ги ослободи вработените во информатичкиот сектор од данок

Премиерот Димитар Ковачевски најави дека до 2023 година, персоналниот данок на вработените во информатичката индустрија ќе биде укинат. Владата секогаш ја поддржува секоја индустрија, а...
канабис, канабисот

Прва земја во ЕУ која го легализира канабисот за рекреативна употреба е Малта

Додека земјите како Холандија и Шпанија толерираат рекреативен канабис, Малта е првата земја од ЕУ што официјално донесе закон кој дозволува негова продажба и...
југославија

ЦИА: Југославија се распадна поради лошата економија

Доколку банките не ги репрограмираат неподмирените кредити, а не даваат нови, Југославија сигурно ќе западне во неволја, но, а со тоа и претстојат тешки...

Угостителите бараат можност за издавање и тргување со крипто-валути

Независната угостителска комора (НУК) почна иницијатива за креирање иницијална понуда за издавање глобален алтернативен крипто-коин/крипто-средства наменети за користење исклучиво во угостителската индустрија. Со тоа,...

Професор Јовевски: Оние кои ќе принудуваат вработени на вакцинација спротивно на нивната волја ќе...

Лазар Јовевски, вонреден професор по трудово правo на Правниот факултет „Јустинијана Прима“. Комисијата за заразни болести и министерот Филипче предложија нови мерки кои предизвикаа реакции...
биткоин

Новоизбраниот градоначалник на Њуjорк првите три плати ќе ги подигне во Биткоини

Новоизбраниот градоначалник на Њујорк, Ерик Адамс, изјави дека pпрвите три плати ќе ги земе во биткоин, а градот ќе го направи „центар на индустријата...
биткоин

Што е Биткоин и дали треба да инвестирате

На instagram и youtube од популарниот профил "DrziVoda" објавено е едукативно видео за популарниот Биткоин, со објаснување што претставува и зошто се појави. Македонски Весник...

Заев здогледа јаболкница и си скина јаболче (ФОТО)

Да продолжи афирмацијата на надалеку прочуеното преспанско јаболко и неговите вредни производители, агротуризмот, стопанските и културните достигнувања во организација на локалната самоуправа. Владата и...
64,000FansLike

Ново