Здравство

Интервју на Денот на вљубените

Прочитај за: 8 минути По повод Денот на вљубените Свети Валентин, Женски Муабети објави интервју со поранешната мисица Евгенија Марковска, сопруга на епидемиологот Вело Марковски. Евгенија раскажува како, поради големата разлика во возраста со нејзиниот сопруг, се соочила со озборувања и непријатени коментари, но сепак нивната љубов успеала да надвладее. „Недолични коментари имаше уште од почетокот кога се дозна за нашиот брак и сѐ …

Read More »

Самохраните родители бараат помош од Владата

Прочитај за: 5 минути Праведни институции, дефинирање на статусот самохраност, финансиска поддршка како и бесплатна партиципација во високото образование за децата на самохраните родители, се само дел од барањата на самохраните родители кои денеска под мотото „Темата за самохраните родители не смее да биде табу тема“, излегоа на улиците на Скопјхе за да го изразат своето незадоволство од државните институции. Маршот кој започна од …

Read More »

Светските медиуми јавија за хуманиот гест на претседателот Пендаровски

Прочитај за: 4 минути Потегот на претседателот Стево Пендаровски, кој ја придружуваше малата Ембла Адеми на училиште, стана светска вест откако за неа јавија Си-Ен-Ен, Дејли Мејл и низа други медиуми. 11 годишното девојче, кое има Даунов Синдром, беше бојкотирано во училиштето „Единство“ во Гостивар, каде соучениците одбија да посетуваат настава ако и таа доаѓа на училиште. Фотографиите од малото девојче како само седи …

Read More »

Трудо и Бајден подготвуваат полициска акција против камионџиите

Прочитај за: 4 минути Канадскиот премиер Џастин Трудо и властите во државата Онтарио прогласија вонредна состојба и се подготвуваат да го разбијат протестот на камионџиите кои блокираат клучен мост што ги поврзува Канада и САД. Камионџиите протестираат веќе со недели, и бараат укинување на, според нив, претераните рестрикции што Владата на Трудо ги воведе за да се спречи ширењето на корона вирусот. Демонстрантите досега …

Read More »

Најдолго чеканото кафе во историјата

Прочитај за: 5 минути Лидија Гиновска, попозната како Лиде Лиде – огнената обожавателка на екс-министерот за здравство Венко Филиче – конечно го испи долго чеканото кафе со својот миленик. Лиде упорно го канеше Филипче на кафе од почетокот на пандемијата, кога министерот стана јавна личност со своите самоуверени настапи. Но, среќниот ден никако да дојде – до денес. Лелее како се случи не сум …

Read More »

Како на филм: Акција на полициските Тигри за спас на постар жител на Галичник

Прочитај за: 4 минути 78-годишниот Павле Луканоски бил спасен од Галичник со полициска хеликоптерска интервенција и со помош на алпинистите на полициската единица Тигар. Претходниот обид човекот да се спаси со помош на ратрак не успеал, откако возилото се расипало по пат. На крај полициските специјалци го извлекле човекот користејќи специјална корпа во која еден храбар полицаец го придружувал старецот. Состојбата со дедо Павле …

Read More »

На езерото му се заканува да пресуши

Прочитај за: 3 минути Нивото на водата на Преспанското Езеро е дури за 1.63 метри пониско од просекот за овој дел од годината. Од Управата за хидрометеоролошки работи велат дека езерото е на три сантиметри под нивото кое се смета за апсолутен минимум за одржување на биолошкиот живот. Преспа е во долготрајна криза, со значително повлекување на водата поради што некогаш крајбрежните имоти и …

Read More »

По обидот да се цензурира најпознатата подкаст емисија на светот

Прочитај за: 4 минути Крис Павловски, директорот на бргу растечкиот видео сервис Рамбл, го покани подкастерот Џо Роган да потпише договор вреден 100 милиони долари за четири години. Роган, кој е без конкуренција најпопуларен подкастер во светот, има исклучително богат договор со компанијата Спотифај, но во изминатите месеци се соочува со сериозен притисок од оваа компанија да го смени начинот на кој ги покрива …

Read More »

Гест против дискриминацијата на девојчето со Даунов синдром

Прочитај за: 4 минути Претседателот Стево Пендаровски денес го посети Гостивар каде го придружуваше девојчето Ембла Адеми на училиште. Приказната на Ембла, која има Даунов синдром, ја потресе Македонија откако девојчето беше напуштено од нејзините соученици и оставено сама да седи во училницата на почеткот на школската година. Неприфатливи се однесувањата на оние кои на кој било начин ги загрозуваат правата на децата, дотолку …

Read More »

11 годишно девојче најдено мртво во штипското село Парналија

Прочитај за: 3 минути 11 годишно девојче било најдено мртво вчера во селото Парналија на планината Плачковица, јави штипската полиција. Телото на девојчето било пронајдено пред помошен објект во селото. Полицијата и медицинската екипа не утврдиле траги на насилство на телото, а причината за смртта се уште не е објавена. Телото било предадено на семејството додека полицијата го истражува случајот. xosotin chelseathông tin chuyển …

Read More »