Роднините на обвинетите во „Монструм“: Ќе протестираме во петок и ова е еден вид на војна

Прочитај за: < 1 минута

Бедри Ајдари, роднина на еден од обвинетите во „Монструм” рече дека се незадоволни од пресудата и повика на протест во петок.

Тој во изјава за медиумите пред судот рече дека тоа им е единствен начин за борба и дека ова е еден вид на војна.

„Ова не е правна држава и нема правен систем. Најавувам протести и ги повикувам челниците на државата да протестираат како што ние протестиравме за правниот систем да се регулира. Тоа не се случи и барам од политичките партии кои го поддржуваат чинот, да се повлечат и да се дистанцираат од оваа одлука и тие да ни се придржат. Ќе протестираме во петок и ова е еден вид на војна. Тука сме и ќе се бориме, какви ни се средствата, така ќе дејствуваме”, изјави Ајдари по изрекувањето на пресудата.

Според роднините на обвинетите се работи за монтиран случај за кој не биле доставени доволно докази за да се открие вистинската причина за мотивот, но и за нарачателот и извршителите на убиството на „Смилковско“

Извор: sitel.com.mk

- Следи Македонски Весник за повеќе содржини -

SHARE