Спорт

Владата донесе одлука да се градат 14 базени низ државата

bazen drzava

Прочитај за: 4 минути Ќе се градат 14 пливачки базени за што се обезбедени средства во износ од 30.000.000 денари, или 487.804 евра, одлучи денеска Владата. Базени ќе се градат во Штип, Чаир, Струмица, Велес, Неготино, Прилеп, Битола, Гостивар, Карпош, Аеродром, Ѓорче Петров, Кисела Вода, Тетово и Кичево, а општините треба да предложат локација и да обезбедат одобрение за градба. Информацијата за реализација на проектот, …

Read More »

Ангеловски: Одиме на победа на секој натпревар…

Прочитај за: 4 минути Одличните настапи и резултати во Лигата на Нации го креваат оптимизмот во нашиот национален тим во пресрет на квалификациите за ЕВРО 2020. Селекторот Игор Ангеловски не ја крие желбата „црвено-жолтите“ да се надигруваат на сите натпревари во групата, почнувајќи од првите две средби со Летонија и со Словенија. „Како што најавив, нема посериозни промени во списокот бидејќи мислам дека сме …

Read More »

На „пандевци“ Европа им се смешка

Прочитај за: 4 минути Веќе во втората сезона од своето прволигашко функционирање во историјата, Академија Пандев е на добар пат да стигне и до првото европско искуство. По победата на „Филип Втори“ во Скопје против директниот конкурент за европски излез, екипата на Работнички, „пандевци“ веќе отворено ја докажуваат определбата за место на европската сцена следната сезона. Објективно, тешка ќе биде битката со Шкендија за …

Read More »

Мурињо од утре на клупата на Реал?!

Прочитај за: 4 минути Сантијаго Солари ќе биде отпуштен во следните 24 часа откако Жозе Мурињо се согласил да го преземе тимот на Реал Мадрид уште во текот на оваа натпреварувачка сезона. Судбината на Аргентинецот беше запечатена со срамниот пораз од Ајакс, но Флорентино Перез не се решаваше на врачување на отказ додека не договори врвен стратег што ќе има долгорочен ангажман. ТВ-каналот „Телемадрид“ …

Read More »

Судот во Будимпешта контра главниот извор во аферите на „Фудбал Ликс“

Прочитај за: 5 минути Унгарскиот суд вчера одобри депортација на хакерот Руи Пинто (30), главен извор на аферата „Фудбал Ликс“ што во неколку европски земји доведе до истраги за незаконски активности во фудбалот. Португалецот, чии адвокати го нарекуваат „многу важен европски свиркач“, беше уапсен на 16 јануари во Будимпешта по меѓународна потерница издадена од Португалија која го товари за „обид за уцена и кражба …

Read More »

Горан Пандев со 400 натпревари во Серија А!

Прочитај за: 4 минути Најдобриот македонски фудбалер Горан Пандев оваа седмица доби италијанско државјанство, а викендов се очекува да добие и „подарок“ од тренерот Чезаре Прандели – првотимски статус на следниот меч против Фросиноне. Македонецот влегуваше од клупата за резерви на последните средби, но се очекува викендов да се појави меѓу првите единаесетмина на Џенова, што воедно ќе претставува и негов јубилеен – меч …

Read More »