Спорт

Милевски: И се извинувам на јавноста за поразот, јас не се откажувам веднаш

Прочитај за: 4 минути -Пред да почнам со пресот, сакам да ѝ се извинам на целата нација, во мое лично име и во името на играчите. Јас испраќам повик до играчите, јас одлучувам кој ќе игра, така што сакам да се извинам до целата македонска нација, посебно до оние кои дојдоа. Истовремено, голема благодарност и до нив затоа што допатуваа да не бодрат на …

Read More »

Фудбалерите на Беласица дочекани со тупаници во Сингелиќ, закани и со оружје, тренерот Гуцев е во болница!

Прочитај за: 4 минути Како што велат од таборот на Беласица, при самото пристигнување на струмичани на стадионот на Фортуна во скопската населба Сингелиќ, на кој што требаше да се одигра денеска мечот со Пехчево, фудбалерите и тренерот биле дочекани со тупаници. Имало и закани со огнено оружје, а тренерот Гуцев е пренесен во болница. Напаѓачите се неидентификувани лица кои биле на стадионот. „Скандал …

Read More »

Дојде од никаде, никој не го знаеше, ги растури сите и победи на Ол Стар натпреварот во забивање!

Прочитај за: 4 минути Малку познатиот Мек Мекланг ги растури ривалите во натпреварот за најдобри забивања во рамки на Ол Стар викендот во Солт Лејт Сити. Солт Лејт Сити после далечната 1993-та година одново го доби домаќинството на Ол-старот. Во викендот во кој се одржува собирот на најдоброто што НБА го има, еден млад кошаркар, малку познат во јавноста, убедливо триумфираше во натпреварот за …

Read More »

Италија во страв: Смртта на Михајловиќ и Вијали предизвика паника на полуостровот

Прочитај за: 4 минути За кратко време починаа Синиша Михајловиќ и Џанлука Вијали. Двајца фудбалери кои беа легенди на италијанскиот фудбал и Серија А, за краток период починаа од рак. Иако боледуваа од различни видови на рак, смртта на Синиша Михајловиќ и Џанлука Вијали ја крена Италија на нозе. Се отворија некои теми кои со децении се премолчуваа. За употребата на недозволени супстанци, за …

Read More »

ЕХФ: Обвинувањата за македонските судии се неосновани, нема докази

Прочитај за: 4 минути Денес во ракометната јавност актуелни се објавите на данската „ТВ2“ за наводни наместени натпревари, а во наводниот скандал беа вклучени и најдобрите македонски ракометни судии Ѓорѓи Начевски и Славе Николов. Набрзо по објавата која предизвика бурни реакции се огласи и ЕХФ. Европската ракометна федерација тврди дека тие немаат никакви докази, а нема ниту полицијата. „Во 2018, „Спортрадар“ истражуваше по најави за нелегални обложувачки однесувања …

Read More »

Македонска судиска двојка под меѓународна истрага за местење натпревари

Прочитај за: 4 минути На четвртиот ден од Светското првенство 2023, ракометната јавност ја тресе голем скандал. Како што објави компанијата „Спортрадар”, а потоа и данската телевизија „Спорт ТВ”, судии местеле натпревари, а помеѓу нив се и најдобрите македонски арбитри Ѓорѓи Начевски и Славе Николов. Се работи за триесетина натпревари од 2016 во 2018 година, од Лигата на шампионите и од регионалната СЕХА-лига. Македонската …

Read More »

Пандев со  порака до селекторот Милевски

Прочитај за: 4 минути Доскорешниот капитен на македонската фудбалска репрезентација, Горан Пандев преку социјалните својот Инстаграм му испрати порака на селекторот Благоја Милевски во врска со синоќешниот пораз од Бугарија (0:1). Во објавениот пост Пандев стави три емотикони кои означуваат „замолчи“. Македонската репрезентација Лигата на нации 2022 ја заврши на третото место во четвртата група со биланс од две победи, три пораза и еден …

Read More »

Емотивно збогување на Федерер – еден од најдобрите тенисери во историјата го одигра последниот меч

Прочитај за: 4 минути Роџер Федерер, швајцарскиот тенисер и еден од најдобрите играчи во историјата на тенисот, го одигра последниот меч во кариерата. Играше во пар со својот најголем ривал Рафаел Надал и се прости со поразо од Џек Сок и Френсис Тиафо со 4:6, 7:6, 11:9 на Лејвер купот во Лондон. Федерер и Надал имаа меч топка во третиот сет, но тоа е …

Read More »

Јовановски до власта: Ченто е во зандана и денес. Бидете сигурни дека вашите потомци, во ваше име ќе се извинуваат за страданијата на семејството Ченто

Прочитај за: 3 минути Ченто е во зандана и денес. Спиете ли мирно душмани на Македонија и на Македонците? Ако вие немате совест, бидете сигурни дека вашите потомци, во ваше име ќе се извинуваат за страданијата на семејството Ченто. Македонија ја претворивте во ментална зандана! Таква состојба не може вечно да трае. Нејсе, еден ден, секако ќе изгрее сонцето на слободата! Едноставно такви се …

Read More »

Едукација и забава за 200 јуниори на Sport LIFE

Прочитај за: 4 минути За околу 200 деца и исто толку родители, во организација на Sport Life, се одржа едукативна и забавна програма во ЗОО паркот во Скопје – Sport Life Јуниор ден. Со водич од зоолошката градина, децата на вработените во Sport Life обложувалници, имаа можност да се запознаат и да научат интересни работи за животните од целиот свет. Покрај прошетката низ зоолошката …

Read More »