Регистрирани 26 нови случаи на Ковид-19, четворица починаа

Прочитај за: < 1 минута

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа 4 пациенти; пациентка од Скопје (79г), пациент од Велес (58г), пациент од Прилеп (67 г) и уште еден пациент од Скопје (63 г).

Денеска во Штип се регистрирани 3 оздравени пациенти од Ковид-19, кои со лесна форма на болеста се лекуваа во домашни услови.

Во изминатите 24 часа се дијагностицирани 26 нови случаи на Ковид-19. По градови: Скопје -4, Куманово – 11, Прилеп – 3, Тетово -4, Велес – 2, Кочани -1 и Пробиштип -1.

Со ова вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со Ковид-19 во нашата земја изнесува 854 лица. Според местото на живеење, досега се регистрирани во:

 Скопје – 316

 Куманово – 211

 Дебар – 49

 Штип-27

 Прилеп –75

 Тетово – 37

 Струга – 43

 Велес – 32

 Битола –9

 Охрид –4

 Кавадарци – 3

 Гостивар –8

 Гевглелија – 4

 Струмица – 2

 Крива Паланка-3

 Радовиш – 4

 Крушево – 3

 Кочани – 22

 Пробиштип – 2

Во изминатото деноноќие направени се 330 теста. Преку ИЈЗ – 317, преку Ветеринарен ф-тет -13, Авицена – 9, Биотек – 24 и Филип Втори (Жан Митрев) – 71. Досега во земјата се направени вкупно 8.552 тестирања на Ковид -19.

- Следи Македонски Весник за повеќе содржини -

SHARE