Заев: Потегот на Бугарија предизвика многу горчина кај нас

Прочитај за: < 1 минута

Премиерот Заев во интервјуто, потсетувајќи на компромисот со Грција за промена на уставното име, изразува разочараност и од Европа во целост, за која вели дека кога требаше да ги покаже своите европски вредности – тие не го направија тоа
Блокадата на Бугарија за соништата на Северна Македонија за влез во Европската унија е спротивна на вредностите на Унијата и предизвика многу горчина кај нас, вели премиерот Зоран Заев во интервју за АФП.

Потегот на Софија неделава, да го блокира донесувањето на преговарачката рамка која води до одржување на првата меѓувладина конференција меѓу Брисел и Скопје, според Заев претставува „непријатно изненадување“.

АФП, објаснувајќи ја основата на потегот на Бугарија, објавува дека Софија сака „нејзиниот мал сосед да ги признае бугарските корени на нејзиниот јазик, народ и историја, пред да дозволи балканската земја да напредува во процесот на пристапување“.

Заев во интервјуто повторува дека секое прашање на македонскиот идентитет е „црвена линија“.

„Тоа е прашање на самоопределување, што е во срцето на европскиот проект. Постои апсурдност во целиот проблем“,

вели Заев за АФП

Повеќе >> 360stepeni.mk

- Следи Македонски Весник за повеќе содржини -

SHARE