[Видео] Како изгледаше големиот подем и уште поголемиот пад на Катица Јанева и СЈО?!

сјо
Прочитај за: < 1 минута

Вака неславно заврши бајката наречена СЈО. Специјалното јавно обвинителство официјално стана историја. Надежта за правда кај владејачката СДСМ, заврши неславно. Катица Јанева која пред четири години, за многумина беше херој, сега заврши со седумгодишна казна затвор, поради злоупотреба на својата позиција токму во СЈО.

А како почна ова Обвинителство? Како резултат на политички договор меѓу тогаш владејачката ВМРО-ДПМНЕ и опозициската СДСМ. Актуелната власт во 2016 година СЈО го користеше во кампањата за предвремените парламентарни избори. Голем број поддржувачи на СДСМ, секој ден беа на улиците во 18 часот, во знак за поддршка за Катица Јанева, Фатиме Фетаи и Ленче Ристовска.

Од ден во ден митот за т.н. Чарлиеви ангели стануваше се поголем и поголем. Сите порти за нив беа секаде отворени, без разлика дели е во или надвор од работно време. Главни станаа и во судот, секојдневно имаше по неколку рочишта за нивни предмети. Презумцијата на невиност за обвинителите од СЈО не важеше, имиња на осомничените беа откривани уште во предистрага, и тоа и на повеќе од сочни и театрални прес конференции.

-Нека лежи ѓубрето, ајде сега нека лае против шефот, пи*ка ти материна, ти дојде моментот, велеше Фетаи на прес конференциите.

Јанева и нејзиното СЈО беа над сите закони, имаа голема поддршката од меѓународниот фактор, власта на СДСМ, неваладини организации. Ваквата ситуација и даде моќ на Катица Јанева, која се чувствуваше недопирлива.

-Не може да ме сменат, како мислите да ме сменат, изјави Јанева пред повеќе од една година.

Повеќе на alfa.mk

SHARE