Битолчани го бараат потпалувачот на пожари: црна коса, полничот, со црна рамбовка

Прочитај за: 3 минути Деновиве на територија на Македонија имаше голем број пожари. На социјалните мрежи, поточно, во групата Бабам Битола, се сподели статус во кој се опишува можен подметнувач на пожар, со детален опис. Доколку имате некакви информации за лице со црна коса, на возраст помеѓу 40 и 50 години, полничок со стомак, со црна рамбовка со некаков натпис, црвен дрес и влечки …

Read More »

ЗНМ бара институциите да најдат решение за жената што го нападна првиот синдикалец во полицијата

Прочитај за: 4 минути По повод денешниот инцидент во рамки на настанот на полициските синдикати ЗНМ заедно со ССНМ остро го осудуваат секој вид на насилство од која страна и да доаѓа. Повикуваме на смиреност на страстите, јавноста ја замолуваме да се воздржи од коментари и реакции и бараме проблемот да се реши институционално! Ова не е прв испад на Дуковска пред некој ден …

Read More »

„Новинарката“ физички го нападна првиот синдикалец на полицијата

Прочитај за: 3 минути Инцидент се случи денеска на пресот на независниот синдикат на полицијата, кога жена која веќе подолго време непречено се преставува како новинар физички го нападна првиот синдикалец Гоце Делчев Тодев, објави ТВ 24. Александра Дуковска го сврте вниманието на јавноста кога предизвика инцидент на прес конференцијата на министерот Крешник Бектеши, а истата е и приведена во минатото за време на …

Read More »

Тасевски: Учи ме мајко карај ме, куќа да имам во Сарај или Слупчане

Прочитај за: 3 минути Учи ме мајко карај ме, Куќа да имам во Сарај или Слупчане. Да не плаќам вода и струја бе Се државно да користам џабе И да не смее никој да писне: Немој да крадеш струја А ако ми рече да ги викнам напомош Крешник или Бујар Ко ќе дојде сметка 1000 евра, државата да ми јаде Мур А сметка да …

Read More »

Најчевска: И јас на невидено се согласувам да плаќам струја под истите услови како слупчанци

Прочитај за: 3 минути Професорката Мирјана Најчевска реагира на дозираните информации од преговорите ЕВН-жители на Слупчане во врска со обидите на австриската компанија да ја обнови мрежата и испораката на струја во ова село, од една страна, и 14-те барања на слупчанци кои условуваат под кои услови, кога и како, би се согласиле да плаќаат за потрошената електрична енергија. И некој ќе каже каков …

Read More »

Попладне доаѓа невреме – пороен дожд, грмежи и град

Прочитај за: 4 минути   Метереолозите најавуваат промена на времето во текот на денешниот ден. Претпладне ќе биде сончево и топло со умерен до засилен ветер од јужен правец. Попладне и во ноќните часови почнувајќи од запад облачноста ќе се зголемува и ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи, наместа во форма на невреме со интензивен дожд за кратко време (над 20 л/м2 …

Read More »

Тасевски: Бугарите знаат дека ЕУ нема да се проширува. Затоа и брзаат да влезат во нашиот устав

Прочитај за: 4 минути Кратко али јебитачно. ЕУ нема да дозволи проширување во наредните 20 години минимуН. Тогаш зошто би отворале устав само зашто на Бугарите им прднало да не бугаризираат на подмолен начин. Бугарите знаат дека ЕУ нема да се проширува. Затоа и брзаат да влезат во нашиот устав. Оти тогаш ќе им се отворат уште безброј услови да делат бугарски пасоши на …

Read More »

Панов: Кренето го повисоко знамето на Гоце, борбата за Македонија е секој ден

Прочитај за: 4 минути   Професорот од Институтот за национална историја Митко Б. Панов на Илинден ги потенцира зборовите од Манифестот на АСНОМ кои потсетуваат дека борбата за Македонија не е завршена и дека трае секој ден. За разлика од власта која на разни начини сака да го помати АСНОМ и документите од него Панов потенцира дека тие се суштината на македонската борба за …

Read More »

Ефтов: Олигархијата се обидува да направи пуч во државата и во СДСМ. Ковачевски размислува(л) да поднесе оставка!?

Прочитај за: 4 минути Веќе осум месеци трае обидот за пуч во државата и во СДСМ, стимулиран, а богами и спонзориран од страна на македонската олигархија. На почетокот тоа беше се некако под маса се до гостувањето на премиерот и лидер на СДСМ Димитар Ковачевски на една национална телевизија, кога стана јасно дека и тој и олигархијата ќе одат до крај. Каков ќе биде …

Read More »

Јовановски: Крајно време е Владата да одлучи дали Забрчанец ќе биде одговорен за Западен Балкан или ќе биде главен уредник на повеќе портали

Прочитај за: 3 минути Крајно време е Владата на РСМ да одлучи дали лицето Маријан Забрчанец ќе биде одговорно за иницијативата Отворен Балкан или ќе ја извршува функцијата главен уредник на повеќе портали. Двете функции не одат заедно   (фејсбук статус на Борјан Јовановски) xosotin chelseathông tin chuyển nhượngcâu lạc bộ bóng đá arsenalbóng đá atalantabundesligacầu thủ haalandUEFAevertonxosofutebol ao vivofutemaxmulticanaisonbethttps://bsport.fithttps://onbet88.ooohttps://i9bet.bizhttps://hi88.ooohttps://okvip.athttps://f8bet.athttps://fb88.cashhttps://vn88.cashhttps://shbet.atbóng đá world cupbóng đá …

Read More »