Мехмети: Македонија ќе пропадне, нема иднина – ќе го смени и името и „презимето“!

Прочитај за: 5 минути   „Трибуна“: Во Скопје продолжуваат споровите околу вклучувањето на Бугарите во Уставот, заедно со другите етнички заедници. Албанците се наведени во Уставот, но како е да се биде Албанец во * Македонија? На што се должи македонскиот антибугаризам? Дали се Бугарите и Албанците се историски поврзани? Ким Мехмети: Мојот народ и бугарскиот народ ги поврзува блиската соработка во минатото. Но, оваа вистина ја крие маглата на …

Read More »

Јоци за Јанкуловска:  Жената која во 2015 сите ја шиканираа и оцрнуваа поради Заев, во 2023 е симбол на непоокр, цврстина и стаменост

Прочитај за: 4 минути Во тињата од медиумска какафонија, некако незабележано помина веста дека Гордана Јанкуловска за првпат по 3 години искористи слободен викенд. За првпат си го виде детето, а таа средба да не е преку решетки. Жената која сите ја мразеа, шиканираа и оцрнуваа, затоа што Зоран Заев реши да пушта и бонус ленти кои реално не беа предмет на кривични дела, …

Read More »

Мицкоски: Еден пратеник од ВМРО-ДПМНЕ ако гласа за уставни измени јас си заминувам

Прочитај за: 4 минути На прашање за кометарите на министеротза надворешни работи, Бујар Османи дека во ВМРО-ДПМНЕ има крило кое е спремно да гласа за уставни измени тој потенцираше дека ако еден пратеник на опозицијата гласа за уставните измени тој ќе се повлече целосно од политиката. -Имам сто процентна доверба во пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалцијата во сите оние 44 кои се во …

Read More »

Ахмети: Во ДУИ не се сите ангели

али ахмети

Прочитај за: 4 минути Јас сум кажал дека не се сите ангели во ДУИ, рече лидерот на владејачката ДУИ, Али Ахмети по вчерашните партиски избори, но додаде дека смета оти со меѓународни експерти ќе има кредибилен процес во борбата против корупцијата. Ова Ахмети го кажа во одговори на новинарски прашања на прес-конференцијата, по вчерашното завршување на внатрепартиските избори во ДУИ.   – Јас сум …

Read More »

Димитриевски: Моите предлози за решавање на спорот со Бугарија ВМРО-ДПМНЕ ги претстави како свои

Прочитај за: 4 минути Градоначалникот на Куманово Максим Димитриевски вели дека неговиот став околу уставните измени е непроменет и дека тие не треба да се направат без соодветен реципроцитет и гаранции од страна на Бугарија. „Со прифаќањето на францускиот предлог кој сега е дел од преговарачката рамка со ЕУ, направена е непроценлива штета за Македонија. Загрозени се идентитетските и јазичните права на македонската нација. …

Read More »

Хајредини: Очекува ли некој истрага за Али Амети да отвори Ислам Абази од Зајаз? И да отвори, истиот ден ќе ја затвори

Прочитај за: 4 минути Очекува ли некој истрага за Али Амети да отвори Ислам Абази од Зајаз? И да отвори, истиот ден ќе ја затвори. “, коментира на Фејсбук аналитичарот Џевдет Хајредини, по подготвеноста на Али Ахмети да се отвори истрага за Мерко, функционери на ДУИ и така натаму и тоа – почнувајќи од него. Ахмети бара да се отвори истрага за целокупното делување …

Read More »

Ахмети бара да се отвори истрага за се и за сите од ДУИ: Почнете од мене

Прочитај за: 4 минути   „Ќе нема амнестија или заштита од моја страна, органите нека истражат, се што ги интересира државните органи, слободно да вршат истраги и да се открие вистината“, изјави за ТВ21 претседателот на ДУИ Али Ахмети. Лидерот на ДУИ Али Ахмети денеска изјави дека за никого не треба да има амнестија, а државните органи слободно може да вршат истаги. Да се …

Read More »

Исмаил распали по Асма: Соросписките НАТО-овци пак почнале да повикуваат на криминализација, судење и затварање на секој што не се согласува со колективниот Запад!

Прочитај за: 4 минути     Сороспсиките НАТО-овци пак почнале да повикуваат на криминализација, судење и затварање на секоја посериозна политичка организација која не се согласува со политичките платформи на меѓународните институции на колективниот Запад! Со кој закон бе Лјубиша е забрането да си проруски?! Како тоа „отворено“ може да се декларираме како било што, албанци, муслимани, турци, европски, ЛГБТ и остали плусеви, ама …

Read More »

Тасевски со предлог до Макрон како да ги реши немирите во Франција: Прати ги тие што палат кај Таче, он одма ќе ги внесе во устав

Прочитај за: 4 минути Еееј си ги примил дома од пичкесиматерине каде ги убивале со бомби. Си ги примил си им дал социјална, хуманитарна помош, работа, домови…. Тие после ти го палат градот, напаѓаат цивили на улица, пљачкаат, палат коли, продавници, паркчињата по населбите се во пламен…. Имаше една французинка плаче: Двеста години ми е антигкварницава, од чукундедо, зошто ми ја запалија. Ми отиде …

Read More »

Муамеди: Ако македонските политички партии имат страв дека некоалиционирање со албанска партија ќе доведе до некаков конфликт и дека како држава не сме спремни за таков конфликт тогаш нека си ја предадат државата

Прочитај за: 4 минути Во ниту еден пишан акт не се предвидува дека во секоја влада мора да има политичка партија од албанскиот блок а и обратно во секоја влада да има и партија од македонскиот блок, тоа е само обичај воспоставен уште од времето на првите избори и пропаганда и страв кој го сее ДУИ. Ако македонските политички партии имат страв дека евентуалното …

Read More »