Дј Матс: Да ви е*ам менталитетот скапан, Онкологија се заборави како и сите други работи

Прочитај за: < 1 минута Бунтовниот Диск Џокеј Дј Матс на Фб, место извршната власта, МВР и Обвинителство, го обвини народот: “Секое чудо два дена … Онкологија се заборави како и сите други работи ? Сега Тамара фати дечко … а вие по коментари уште куцате за химната ??‍♂️??‍♂️??‍♂️ Пошто искочивте на протести за човечките животи … па затоа од дома само седите и куцате …

Read More »

Хајредини: ЕУ и САД контра наводите на Ковачевски и Али Амети

Прочитај за: < 1 минута Поранешниот Министер за финансии Џевдет Хајредини пишува: “И ЕУ и САД јасно ги отврлија наводите на Ковачевски и Али Амети дека со измените на Кривичниот законик и амнестијата на осудените за корупција, целта им е усогласување со стандардите на ЕУ, како што се случи и со скандалот при злоупотребата за коруптивни цели на европското знаменце. Причина за ова грубо однесување …

Read More »

Ја разголевме дволичноста на Западот кон Македонија.

Прочитај за: < 1 минута “На денешен ден пред две години Македонците издвојува победа на референдумот. Ја разголевме дволичноста на Западот кон Македонија. И го откривме лицето на многу Северџани. Битката пред две години е добиена. Но војната за Македонија се уште не е. Со неуспешниот референдум од пред две години, имаме и правен доказ дека вољата на Македонците не е испочитувана со тоа што …

Read More »

На ЕУ не и пречи да се слават терористите од “Диво Насеље” но и пречи прогласениот Ден на жалост во Србија

Прочитај за: < 1 минута Европската Унија суштински се противи на глорификацијата на криминалците, терористите и жалоста за нив, изјави портпаролот на ЕУ, Петер Стано, по повод прогласувањето Ден на жалост во Србија по нападот во селото Бањска во општина Звечан. Напаѓачите никогаш не треба да се поистоветуваат со жртвите, порача Стано во писмената реакција до Радио Слободна Европа. Загинатите терористи кои вооружени упаднаа во …

Read More »

Градежништвото омилен сектор за перење пари, во Скопје има 70.000 празни станови

Прочитај за: < 1 минута Бројот на станови во градот пораснал за 30 отсто меѓу 2002 и 2021 година, а во истиот период, бројот на жители се зголемил за само 3%. Иако има повеќе од доволно нови домови во Скопје, Белград, Нови Сад, Приштина, Тирана и во други големи градови на Балканот, продажбата и натаму оди лесно, а цените скокаат. Бизнисот со недвижности генерално се …

Read More »

Данела Арсовска потврди дека има двојно државјанство

Прочитај за: < 1 минута Градоначалничката на Скопје Данела Арсовска потврди дека има двојно државјанство, но тврди дека нема бугарско државјанство. Арсовска во гостување на Инфомакс одговори на прашањето дали има двојно државјанство откако на изборите 2021-ва, СДСМ покажа документи дека таа има бугарско државјанство со адреса во Петрич. Јас имам и чешко државјанство, но тоа воопшто не е важно, рече таа по се почестите …

Read More »

Славјанка Петровска ги обелодени причините за протерувањето на руските дипломати од земјава

Славјанка Петровска

Прочитај за: 2 минути „САКАЛЕ ДА СЕ МЕШААТ ВО СТРАТЕШКИ НАЦИОНАЛНИ ИНТЕРЕСИ НА МАКЕДОНИЈА“ Министерката за одбрана Славјанка Петровска истакна дека тројцата руски дипломати кои неодамна беа протерани се лица кои работеле спротивно на дипломатските правила и се обиделе, односно сакале да се вмешаат во стратешки национални интереси на нашата држава. Таа на денешната прес-конференција во Скопје со словенечкиот министерот за одбрана, Марјан Шарец …

Read More »

(Видео) Бајден се изгуби на сцената на ОН, го изнервира бразилскиот претседател: „Ме слушаш ли?!“

Прочитај за: < 1 минута Американскиот претседател Џо Бајден залута од сцената на ОН без да се ракува со бразилскиот претседател Лула да Силва откако двајцата претседатели зборувале. Лула бил видно иритиран по разговорот со американскиот претседател за напорите за подобрување на правата на работниците во двете земји, пренесуваат медиумите во регионот. Според написите, дипломатската средба уште на самиот почеток ја одбележале тешкотии затоа што …

Read More »

Клиниката Жан Митрев останува со старата сопственичка структура, преговорите за стратешки партнер не завршија со договор 

Прочитај за: < 1 минута Клиниката Жан Митрев останува со старата сопственичка структура, преговорите за стратешки партнер не завршија со договор  Жан Митрев Клиника со соопштение: Клиниката Жан Митрев останува со старата сопственичка структура. Завршните преговори за влегување на стратешкиот партнер Холандскиот фонд Balkan Alliance Healthcare не завршија со конечен договор. Остануваме посветени на нашата работа во Клиниката Жан Митрев и развивањето на стандардите во …

Read More »

Латас: Али Ахмети јавно призна дека тој и Зоран Заев сториле кривично дело

Латас, сдсм, избори, роми

Прочитај за: < 1 минута По интервјуто за јавноста на Али Ахмети, Драган Павловиќ Латас на својот фејсбук профил заклучи: Кога убедуваш некого да ти донесе пратеници за гласање за твој партиски интерес, а му ветуваш награда – ослободување од судски процес или изречена пресуда, тоа е кривично дело – трговија со влијание. Али Ахмети јавно призна дека тој и Зоран Заев делото го сториле, …

Read More »