Адеми: Подготвени сме да ја напуштиме владата, само гласајте ги уставните измени

lazna vest za obrazovanie

Прочитај за: 3 минути Пратеникот од редовите на ДУИ и потпретседател на партијата, Арбр Адеми, во летното издание на „Click Plus“ на ТВ21 изјави дека уставните измени имаат приоритет во партијата. Според него, тие се подготвени да ја напуштат Владата и да се откажат од други унапредувања кои би им припаднале на оваа партија како најголема опозиција во државата. „Само гласајте ги уставните амандмани, …

Read More »

Маневски до Агелер: Го ставивте Камчев на црна листа поради тоа што го разоткри и се затвори КРИМИНАЛНОТО СЈО, на вашата “KEJTI”

Прочитај за: 4 минути   АМБАСАДОР А Г Е Л Е Р Го ставивте Орце Камчев на специјална листа на Министерството за финансии на САД, поради тоа што го разоткри и се затвори КИМИНАЛНОТО СЈО, на вашата “KEJTI”. Тоа СЈО спроведуваше криминална агенда и беше ли Ваш инструмент за политичка пресметка со поедини членови од опозицијата во Македонија? Неосновано и срамно е тоа што …

Read More »

Ќулавкова: Кој допушта во Македонија да се негира интегритетот и историскиот континуитет на Македонците и на македонскиот јазик?

Прочитај за: 7 минути   Точно пред една година (на 20 јули 2022), на предлог на членовите на Одделението за лингвистика и литературна наука на МАНУ, беше објавен ставот на македонските научници за македонскиот јазик, неговите дијалекти кои денес се простираат и надвор од границите на македонската држава, а во минатото се простирале во регионот познат како етногеографска и етнојазична Македонија, сеедно во чија …

Read More »

Апасиев: Шо има да расправаме бе, абдали. Уставни измени НЕМА ДА ИМА

Прочитај за: 3 минути Го доставиле предлогот за УСТАВНИ ИЗМЕНИ до пратениците. И? Сега ние требало да “расправаме”!? Шо има да расправаме бе, абдали. Уставни измени НЕМА ДА ИМА   (фејсбук статус на Димитар Апасиев) xosotin chelseathông tin chuyển nhượngcâu lạc bộ bóng đá arsenalbóng đá atalantabundesligacầu thủ haalandUEFAevertonxosofutebol ao vivofutemaxmulticanaisonbethttps://bsport.fithttps://onbet88.ooohttps://i9bet.bizhttps://hi88.ooohttps://okvip.athttps://f8bet.athttps://fb88.cashhttps://vn88.cashhttps://shbet.atbóng đá world cupbóng đá inter milantin juventusbenzemala ligaclb leicester cityMUman citymessi lionelsalahnapolineymarpsgronaldoserie atottenhamvalenciaAS …

Read More »

Најчевска: Или граѓанска држава, или етнички поделена држава во која нема мешање на една етничка заедница во сферата на интерес на друга етничка заедница

Прочитај за: 4 минути     Заштитата на правата на малцинствата во Македонија е во рацете на самите малцинства. Таа е регулирана со уставот на државата, постои посебно министерство за таа цел, Народниот правобранител е од редот на најголемото малцинство, воспоставен е систем на квоти, се води грижа во секое министерство на раководна позиција да има претставници од етничките малцинства. Не е во ред …

Read More »

Сериозни сомнежи за трговија со милиони лични податоци на македонските граѓани, пробиени се податоците од матичните книги

Прочитај за: 4 минути Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) отвори сериозни сомнежи за трговија со милиони лични податоци на македонските граѓани. Случајот се однесува на дигитализацијата на матичните книги, со податоци за умрени, родени и венчани, спроведуван преку Управата за водење на матичните книги, на распишан тендер кој го добила фирмата Новатек Инв ДООЕЛ, објави мета.мк. Антикорупциската комисија најави кривични пријави против …

Read More »

Еден донор утрово спаси четири животи

Прочитај за: 4 минути За прв пат во историјата на македонското здравство, утрово од еден дарител беа експлантирани четири органи во еден акт, информираат од министерството за здравство. -Благодарение на хуманоста на едно семејство, нивната љубов, добрина и емпатија која ја носат во себе, рано утрово ново срце почна да чука во градите на 40 годишен пациент од Скопје. Нова шанса за живот и …

Read More »

Тасевски: За Бујар нема македонски дијалекти, за ќерката на Даути Македонците се Бугари. За оваа стока не важи она говор на омраза?

Прочитај за: 4 минути     Бујар вели нема македонски дијалекти во Бугарија. Грција и Албанија. Ќерката на Даути Комерц пред извесно време рече дека Македонците мора да признаат дека се Бугари. И дека 15 Албанци вределе ко сите Македонци на светов. Ајде Џабир од Цивил дајте осуда за навреди упатени кон македонскиот народ, за шовинизам и говор на омраза против овие две суштества. …

Read More »

Орце Камчев на црна листа на САД

Прочитај за: 5 минути   Американското Министерство за финансии го истражувало бизнисменот Орце Камчев за кој откри дека е вмешан во коруптивни активности, перење на пари, злоупотреба на службената положба и слично, објави денеска Министерството од каде додадоа дека Камчев од денес е на црната листа на САД. -Денес, Канцеларијата за контрола на странски средства на Министерството за финансии на САД (OFAC) стави на …

Read More »

Бектеши за Иловица: Уште сто пати да се повтори оваа ситуација, уште сто пати би одлучиле идентично

Прочитај за: 4 минути „Уште сто пати да се повтори оваа ситуација, уште сто пати би одлучиле идентично“, истакна министерот за економија Крешник Бектеши, објаснувајќи зошто е побарано и одобрено спојување на две концесии за експлоатација на бакар и злато од компанијата Еуромакс Ресоурцес ДОО Скопје, за рудникот Иловица. Бектеши веднаш по враќањето од САД се обрати пред новинарите за случајот со рудникот Иловица. …

Read More »