Метју Палмер: Северна Македонија направи доволно реформи за да ги почне преговорите со ЕУ

Прочитај за: < 1 минута

Северна Македонија има направено доволно реформи за да се квалификува за првата Меѓувладина конференција со ЕУ, а билатералниот спор со Бугарија треба да се решава надвор од пристапниот процес, изјави заменик-помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија Метју Палмер за „Гласот на Америка“.

„Северна Македонија има направено доволно за да се квалификува за Меѓувладината конференција, и мислам дека мнозинството членки на ЕУ се јасни во тоа. Ќе продолжиме да работиме со нашите европски партнери да се исполни тоа. Ќе направиме се`што можеме да го подготвиме теренот, и ќе продолжиме јавно да ја демонстрираме нашата силна поддршка за придвижување на Северна Македонија кон членството во ЕУ“, рече Палмер.

Прашан дали барањата на Бугарија ги одразуваат европските вредности и дали САД го осудуваат таквото однесување, Палмер одговори дека има одредени важни прашања кои се однесуваат на историјата, идентитетот и јазикот, кои треба да бидат решени меѓу Бугарија и Северна Македонија како соседи, сојузници и партнери, но дека би сакале да видат како процесот за пристапување во ЕУ се движи напред, без да ги вклучува билатералните прашања.

„Би сакале да видиме билатералните прашања да се решаваат преку билатерални канали“, изјави Палмер.

Повеќе >> sdk.mk

- Следи Македонски Весник за повеќе содржини -

SHARE