Откако за прв пат ја внесе Македонија на Европско првенство, на местото на селекторот Игор Ангеловски ќе биде поставен Просинечки!?

просинечки македонија
Прочитај за: < 1 минута

Како што неофицијално дознава српскиот „Курир“, хрватската фудбалска легенда Роберт Просинечки ќе биде новиот селектор на Македонија.

Изворот воедно додава дека официјалната промоција се очекува да биде во наредните денови.

Како што е веќе познато, на 31.12.2020, за четири дена истекува договорот на Игор Ангеловски како селектор на нашата А репрезентација, по што се очекува да се водат разговори за евентуално продолжување на соработката.

Ние го постигнавме најголемиот успех во својата историја со пласманот на Европското првенство, за првпат во сениорска конкуренција.

Просинечки е моментно без функција, на крајот од ноември доби отказ во турскиот Денизлиспор после серијата лоши резултати, а сето тоа кулминираше со поразот во националниот куп од третолигашот Тургутлуспор.

SHARE