Филипче: Уште еден заразен од коронавирусот од Кожната клиника, вкупно 6

Нина Цаца Биљановска
Прочитај за: < 1 минута

Уште еден нов пациент, дел од персоналот на Клиниката за демартологија во Скопје е позитивен на коронавирусот, по направените тестови во изминатите 24 часа. Со ова, бројот на заболени се искачи на шест лица кои се вработени на Кожната клиника.

Ова следува откако ексдиректорката на болницата Нина Цаца Билјановска се врати од Италија и не се изолираше согласно препораките, туку одеше на работа. Подоцна, нејзиниот тест за коронавирус беше позитивен, а во меѓувреме таа беше и на конференција на која учествуваа стотина дерматолози.

„Регистрирани се 24 случаи на коронавирусот. Има уште еден пациент поврзан со кожната клиника во Скопје. Вкупната бројка до 12 часот е 201 лице“, соопшти Филипче.

SHARE