Здравство

[Видео] Инцидент на Собранието на МОК – делегати кон Борко: „Доста го користиш спортот за политичка промоција…“

Прочитај за: 4 минути Повеќе од тензичното Собрание на ОКСМ на кое се избира новиот претседател по повлекувањето на Васил Тупурковски, за жал, мина и со неколку ситуации на работ на инцидент. За време на говорот на Борко Ристовски, кој беше гостин на Собранието, дел од делегатите револтирани од навредливите зборови кон присутните спортисти, се впуштија и со реакција кон голманот на РК Вардар. …

Read More »

Регистрирани се 862 нови случаи на ковид-19, 14 починати

Прочитај за: 5 минути Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2699 тестирања, а регистрирани се 862 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-390, Куманово-22, Штип-28, Прилеп-55, Тетово-48, Струга-9, Велес-53, Битола-31, Охрид-18, Кавадарци-24, Гостивар-18, Гевгелија-12, Струмица-27, Крива Паланка-10, Радовиш-7, Крушево-2, Кочани-25, Пробиштип-12, Демир Хисар-4, Македонски Брод-1, Пехчево-3, Берово-3, Валандово-6, Виница-9, Делчево-5, Кратово-6, Свети Николе-6, Кичево-17, Ресен-3, Неготино-8. Денеска Институтот за јавно …

Read More »

[Видео] Нема да носиме маски и по цена да платиме казна, вирусот не лебди во воздухот

Прочитај за: 4 минути И покрај законската обврска граѓаните да носат маски на отворен простор, еден дел скопјани се противат на мерката и пред камерата на „А1он“ изјавија дека нема да носат маска на улица и по цена да платат казна. Не е важно, велат, што секојдневно расте бројката на новозаболени, за нив оваа мерка е нелогично и штетно решение и нема да ја …

Read More »

Група адвокати ќе ја тужат СЗО за „доведување во заблуда“ на светот во однос на опасноста од Ковид-19

Прочитај за: 4 минути Група адвокати планираат да ја тужат Светската здравствена организација(СЗО) за „доведување во заблуда“ на светот во однос на тоа колку е опасна пандемијата од Ковид-19, како и за мерките преземени за нејзино сузбивање кои, според нив, нанеле сериозни штети врз животот на луѓето и светската економија. Иницијативата доаѓа од д-р Рејнер Фјелмих, познат по добиените процеси против Дојче банк и …

Read More »

628 нови случаи на ковид-19, 15 починати

Прочитај за: 4 минути Во последните 24 часа се направени 2236 тестирања, а регистрирани се 628 нови случаи на ковид-19 во: – Скопје 353 – Куманово 33 – Штип 13 – Прилеп 36 – Тетово 33 – Струга 11 – Велес 34 – Битола 28 – Охрид 17 – Кавадарци 7 – Гостивар 7 – Струмица 20 – Крива Паланка 6 – Радовиш 2 …

Read More »

Д-р Пановски: За 2-3 месеци Македонија ќе биде прва на листата по стапката на смртност

Прочитај за: 3 минути Ако бројот на смртни случаи на дневно ниво е двоцифрен, Македонија ќе биде прва по стапката на смртност од коронавирусот во светот, вели Проф. Д-р Никола Пановски. Тој додава, оти стручните служби треба да објават анализи за да се стигне до одговорот на прашањето: „Зошто Македонија брои огромна стапка на смртни случаи?”. Според Пановски, монтажни болници се најдобро решение за …

Read More »

Венко Филипче: Мерките кои се предлагаат имитираат полициски час

Прочитај за: 4 минути Министерот за здравство Венко Филипче денеска истакна дека е против воведување полициски час и измените на Законот за заштита на населението од заразни болести, кои утре ќе се најдат пред пратениците, се во насока на избегнување на таа мерка. Но, со самото тоа што по 23 часот ништо нема да работи во државата, е практично имитирање на полициски час, вели …

Read More »

Филипче: Болниците се преполнуваат, се спремаме и за сценарио за носење пациенти во други земји

Прочитај за: 4 минути За неколку дена ќе биде ставено во функција новото крило во струмичката болница за лекување на пациенти со ковид-19, соопшти денеска министерот за здравство Венко Филипче, кој ги посети болниците во Штип и во Струмица. Од штипската болница ќе се префрлуваат пациенти во Кочани. Во Струмица ќе се пополнува кадарот со колеги од интерна медицина. Новото крило во струмичката болница …

Read More »

Регистрирани се 641 нови случаи на ковид-19, 12 починати

Прочитај за: 4 минути Во последните 24 часа се направени 2688 тестирања, а регистрирани се 641 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 325 -Куманово 26 -Дебар 1 -Штип 25 -Прилеп 38 -Тетово 25 -Струга 5 -Велес 10 -Битола 14 -Охрид 10 -Кавадарци 25 -Гостивар 11 -Гевгелија 20 -Струмица 24 -Крива Паланка 9 -Радовиш 5 -Крушево 1 -Кочани 10 -Пробиштип 3 -Демир Хисар 2 -Пехчево …

Read More »

Скоро 600 нови случаи на ковид-19 за 24 часа

Прочитај за: 4 минути Во последните 24 часа се направени 2617 тестирања, а регистрирани се 594 нови случаи на ковид-19 во: – Скопје 303 – Куманово 22 – Дебар 5 – Штип 13 – Прилеп 19 – Тетово 26 – Струга 12 – Велес 17 – Битола 18 – Охрид 10 – Кавадарци 7 – Гостивар 12 – Гевгелија 13 – Струмица 34 – …

Read More »