Здравство

Малиот Никола е херој, донираше матични клетки за сестра си (ФОТО)

Прочитај за: 5 минути Денеска го запознав деветгодишниот Никола, голем херој и инспирација за сите нас. Тој е донатор на матични клетки за неговата сестра на која ѝ е потребен третман со трансплантација на матични клетки, напиша на својот Фејсбук профил, министерот за здравство, Венко Филипче. – Процедурата афереза на периферни матични клетки, во која донатор е дете, се изведува за прв пат кај …

Read More »

Филипче: Не може да страдаат вакцинираните поради невакцинираните – можни се рестрикции од септември

Прочитај за: 4 минути Mинистерот за здравство Венко Филипче вели дека висок процент од заразените од ковид-19 се невакцинирани, а се уште сме далеку од колективен имунитет за кој е потребно да се вакинираат 80 отсто од граѓаните. Тој уште еднаш порача до граѓаните да се вакцинираат, за да не се стават, како што рече во незгодна ситуација во моментот кога ќе дојдат во …

Read More »

Каде заглавија купените вакцини од Фајзер и Спутник V?

Прочитај за: 4 минути Заев и Филипче да кажат до каде е набавката на нови вакцини и каде заглавија најавените купени Фајзер и Спутник, реагира опозициската ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение. „Вакцинацијата се одвива, а се гледа дека интересот на граѓаните е голем. Огромниот број луѓе пред вакциналните пунктови кои одат ненајавени кажува дека системот на Филипче потфрлил и дека не ги опфатил граѓанитр во целост. …

Read More »

Д-р Шеклер: Вакцината треба да се плаќа 200 евра, тогаш сите ќе фаќаат врски да се вакцинираат

Прочитај за: 5 минути Вирусологот и микробиологот д-р Миланко Шеклер изјави дека вакцината требало да се наплаќа и тогаш сите ќе се „тркаат“ да ја добијат бесплатно. Со ова, тој сакаше да потенцира колку што е можно повеќе луѓе да бидат мотивирани да се вакцинираат. Д-р Шеклер на „Прва“ рече дека се залага за платена вакцинација, а не за задолжителна. Коментирајќи ја задолжителната вакцинација, …

Read More »

Професор Трајковски: Нѐ очекува нов неконтролиран бран, а најмногу ќе умираат тие што не веруваат во вакцината

Прочитај за: 6 минути Денеска е 500-тиот ден од епидемијата на ковид-19 во Македонија, според бројот на дневните извештаи од ИЈЗ Скопје. Зад себе оставивме три брана и сега сме одново на почеток, пишува на Фејсбук професорот по теоретска механика, Дејан Трајковски во својата ковид анализа. – После наглото истрелување нагоре на ефективниот реподукциски број Rt, којшто ни претставува мерило на преносливоста на вирусот …

Read More »

Гром удри на плажата „Оревче“ во Охрид, повредени се 13 туристи

Прочитај за: 4 минути Најмалку 13 лица пријавиле повреди или трауми предизвикани од удар на гром во невремето што вчера попладне околу 15 часот го зафати Охридскиот регион, а првичната неофицијална информација беше за повредени две лица. Според информациите, громот удрил на локалитетот „Оревче“ во близна на плажата кај автокампот Градиште на Охридското Езеро. Станува збор за лица од повеќе градови од државата, од …

Read More »

Епидемиолозите одлучуваат дали ќе има свадби во затворен простор

Прочитај за: 4 минути По благиот пораст на новозаразени со ковид-19 и потврдените кластери од свадби и семејни веселби, Комисијата за заразни болести денеска ќе разговара за актуелната епидемиолошка состојба и ќе одлучува за евентуално воведување нови мерки. Здравствените власти уверуваат дека засега имаме мирно лето и дека нема потреба од рестрикции, но поради познатите кластери од тетовско, еден од свадба, друг семејна веселба, …

Read More »

Гама-мутацијата дојде и на Балканот, еве што треба да знаете

Прочитај за: 4 минути Новата гама варијанта на корона која може да го заобиколи имунитетот и постојните вакцини дојде и на Балканот, пишува Мондо. Овој бразилски сој кој се јави кај поединечни случаи во БиХ, во март во Словенија и во февруари во Хрватска, предизвикува слични симптоми како и кај останатите, а добрата вест е дека како и кај секоја мутација, штетата од вирусот ќе биде …

Read More »

Оро само за вакцинираните!

Прочитај за: 4 минути Само вакцинирани граѓани и оние кои го прележале ковид вирусот можат да одат на свадби и семејни веселби. Останатите да ги почитуваат ковид мерките, препорачува епидемиологот Никола Пановски, по информацијата дека во Тетово, во  изминатите неколку денови од свадба и семејна прослава е зголемен бројот на  случаи на ковид-19. Според Пановски, пишува Фактор, повозрасните и сите оние кои имаат хронични болести, …

Read More »

На спортски и културни настани ќе одат само вакцинирани

Прочитај за: 4 минути Гледајќи дека веќе нема голем интерес преку системот за закажување термини за вакцинација, а во светот веќе почнаа да се појавуваат нови мутации на коронавирусот, принудени сме да почнеме да размислуваме за воведување на некаква форма на рестрикција со цел да се спречи есенскиот бран на пандемијата, рече министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција. Тој истакна дека е …

Read More »