Политика

Мицкоски прифаќа влада со СДСМ без ДУИ и уставни измени што ќе стапат на сила по влезот во ЕУ

Прочитај за: 4 минути “Добро е што се случи оваа средба бидејќи има комуникација. Сакам да потенцирам и да го реафирмирам ставот на ВМРО-ДПМНЕ кој по една година останува ист и непроменет и да ги демантирам шпекулациите дека се обезбедиле 80 пратеници. 44 пратеници од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата нема да поддржат уставни измени под бугарски диктат” – рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. “Уште …

Read More »

Тројца арачиновци „присвоиле“ клучен извод за струја

Прочитај за: 4 минути Клучен извод за струја бил „присвоен“ од страна на 3 арачиновсци поради што 160 соседи во темница, дознава Плусинфо. „Веќе шести ден по ред не може да се поправи дефект на извод на дистрибутивната мрежа на ЕВН, бидејќи тројца мештани царуваат како посакуваат со истиот и не им дозволуваат на екипите на ЕВН да работат. Поради нивното нехумано однесување, 160 …

Read More »

Разнесен банкомат со експлозив во Бутел

Прочитај за: 3 минути   Во скопската населба Бутел рано утрово  со експлозив е  разнесен банкомат. Инцидентот се случил улицата Христијан Тодоровски-Карпош. Засега нема информации за повредени, но има оштетени неколку возила. Полицијата била на терен и извршила увид на местото на настанот. „На 06.06.2023 во 03.38 часот е пријавено дека на подрачје на Чаир четири лица кои дошле со возило, поставиле експлозивна направа …

Read More »

УСЛОВНИ КАЗНИ за директорите Бесими и Етеми за пожарот во модуларната болница во Тетово во која живи изгореа 14 пациенти

Прочитај за: 4 минути Со аплауз беше поздравена ослободителната пресуда за тетовскиот доктор Бобан Вучевски, обвинет во случајот за пожарот во тетовската модуларна болница во кој загинаа 14 пациенти. – Ослободителна пресуда за мене. Голема благодарност за сите роднини и пријатели кои целиот процес беа со мени и не дозволија да останам сам. Благодарност до адвокатскиот тим кој ме поддржуваше и ми даде сила …

Read More »

Потпретседателка на ЕП: Не е добар сигнал кога Македонија ја провоцира Бугарија

Прочитај за: 4 минути   Потпретседателка на Европскиот парламент Евелин Регнер во интервју за бугарската телевизија ТВ Нова вели дека не е добро кога Македонија, која направила многу работи кои биле побарани од неа па дури си го сменила и името, ја провоцира Бугарија. Австријката зборува за влезот на Бугарија во Шенген системот кој беше блокиран токму од нејзината земја. ,,Сакаме да ги отстраниме …

Read More »

Куновска: Што е многу, многу е…, па нека е и од Америте со сѐ нивната – наша амбасадорка

Прочитај за: 5 минути   Тешко поднослива непристојност, во продолжение се случува кај нас и со нас. Институциите на системот, поаѓајќи од здравството, судството, образованието, социјалата… ни се распаднаа, а правната држава постои само во устата на власта. Единствено затворите како посебни тврдини, виреат. Во нив, контролираните македонски бранители се показ за срамот на режимскиот затворски образ на правдата. Злосторниците и убијците се привилегирани …

Read More »

Од одлучен борец против криминалот и корупцијата, Агелер стана портпарол на Таче

Прочитај за: 4 минути Каков само срам и блам за Стејт Департментот му приредува американската амбасадорка Анџела Агелер. Од одлучен борец против корупцијата и криминалот за што и беше назначена за амбасадор, се претвори во портарол на Таче и СДСМ промовирајќи им  ја кампањата „РАМО ДО РАМО“. Отвореното мешање на амбасадор во кампања на политичка партија на власт е само уште еден јасен показател …

Read More »

Божиновски: Подготвена е кривична пријава против Мицкоски, Ќурка ќе го уценува на „лидерската средба“

Прочитај за: 4 минути   Од завчера е подготвена кривична пријава против ХРИСТИЈАН МИЦКОСКИ, која опфаќа докази за противправно стекната имотна корист, несфатлива за обичен граѓанин кој едвај преживува… Покрај овие докази, тука е и неговото мрачно минато, замаглено од татко му, навидум избришано, ама грижливо забележано од страна на тајната полиција. Соочен е со доказите и извесно заминување во притвор. Ама, прво од …

Read More »

Уапсен скопјанец за двојното убиство „Шиша бар“

Прочитај за: 3 минути Скопјанец е уапсен за двојното убиство во скопската Чаршија во „Шиша бар“ кое се случи пред три месеци, дознава „Макфакс“. Ова е прво лице на кое Кривичен суд му одредило и притвор, а се поврзува со овој случај. Во исто време, преку меѓународна правна помош, се трага по извршителите. Убиени беа Јетон Кривањева викан Жила и  Енес Исени, кои се …

Read More »

„Свиркачи“ откриваат дека ФБИ не ги следело процедурите во истрагата за Хантер Бајден

Прочитај за: 6 минути Повеќе свиркачи од американското министерството за правда му се јавиле на републиканскиот сенатор Чак Грасли како дел од неговата тековна истрага за деловните практики на семејството Бајден, Според тројца извори запознаени со ова прашање, вклучително и поранешен даночен службеник во Министерството за правда обелоденувањата на свиркачите предизвикале загриженост за истрагата на Хантер Бајден, со наводи вклучувајќи „нередовно ракување“ со доказите …

Read More »