Грците сакаат да го земат „Воин на коњ“, во замена за атинскиот „Тркач“

Споменикот „Воин на коњ“ да замине за Атина, а атинскиот „Тркач“ да пристигне во Скопје била идејата на министерката за култура на Грција, пренесена...

СЈО: Сите документи од “Имерпија” се сочувани , поплава немаше само пуканата цевка

Сите документи од предметот „Империја“ се сочувани, потврди обвинителката од Специјалното јавно обвинителство, Лиле Стефанова, по информацијата објавена во некои медиуми дека дел од...

Талентираните деца уште од средно училиште размислуваат да си одат од земјав

Талентираните  деца  размислуваат да заминат од земјава. Иако освојуваат награди по натпревари, не се задоволни од образовниот систем.  Велат државата се обидува да ги...

Колозова за Мијалков: „Орбан е оригиналот, а вие евтината копија“

Статус на Катерина Колозова: ”Со каква безмилосност ги праќаше на 13 години затвор оние што сакаше да ги замолчи. Не што им ги уништуваше животите...

До кога Иванов ќе блокира се што може да блокира ?

Претседателот Ѓорге Иванов ставил вето на 11 закони што ги донеле пратениците – дел од нив реформски и изгласани со консензус. Причина за тоа,...

Спасовски ја „расклоца“ ВМРО ДПМНЕ: Нема тендер на кој не сте краделе

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски жестоко реагираше на денешната интерпелација поднесена од страна на ВМРО ДПМНЕ. Наидовме на катастрофална ситуација во МВР, порача Спасовски,...

Апелација ја уважи жалбата на обвинетите во „Труст“, казните намалени

Апелацискиот суд Скопје делумно ги уважи пресудите од првостепениот суд за предметот „Труст“ и на обвинетиот Сеад Кочан му ја намали казната од шест ...

Малолетници каменувале воз и го повредиле машиновозачот

Воз кој сообраќал од железничката станица Ѓорче Петров во правец на железничка станица Скопје Север, на влезниот сигнал  на  железничката станица Скопје Север, бил...

Собранието ќе расправа за интерпелацијата за министерот Оливер Спасовски

Собранието на Република Северна Македонија денеска треба да одржи продолженија на 86. и на 90. седница. Единствена преостаната точка на 86. седница е интерпелацијата за...

За „Интегра“ индивидуата е на ниво на највисокото општествено скалило

Од денеска на македонската политичка сцена нова политичка партија. Интегра конзерватина партија ќе ја третира индивидуата како највисоко општествено скалило, а на највисоко државно...
64,000FansLike

Ново