Политика

Сашо Мијалков доби три години затвор

Прочитај за: 4 минути Три години затвор за поранешниот шеф на тајната полиција, Сашо Мијалков. Судечкиот совет составен од судиите Огнен Ставрев и Осман Шабани и тројца поротници ги осуди на казна затвор од 3 години и два месеци години лидерот на ДПА, Мендух Тачи, и поранешниот член на ДИК, Бедредин Ибраими на казна затвор од 4 години и 6 месеци. Поранешните членови на …

Read More »

Хомосeксуалците се добредојдени во нашата армија

Прочитај за: 4 минути Министерката за одбрана Радмила Шекеринска, рече дека една од главните цели на посетата е „да го држиме вниманието на нашата земја и на регионот во фокус”. Министерката исто така изјави дека македонската армија се стреми кон поголема застапеност на жените во воена служба, следејќи ги трендовите во западните армии како онаа на САД каде нема дискриминација за лицата од ЛГБТ …

Read More »

Интегра – нова конзервативна партија

Прочитај за: 4 минути В сабота, во скопскиот хотел „Хилтон“ ќе биде одржанa промотивна конвенција на новата политичка партија Интегра-Македонска конзервативна партија.  Потребните потписи за  регистрација се веќе обезбедени. Претседател на партијата ќе биде Љупчо Ристовски, доцент (професор) на политички науки и политички системи, разрешување на конфликти и регионална и меѓународна безбедност, како и доктор по теологија со завршени докторски студии по теологија во …

Read More »

Кој ќе се спаси од СЈО?

Прочитај за: 4 минути Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева не може да предвиди што ќе се случува во иднина со случаите на ова обвинителство ако биде донесен новиот предлог-закон, кој конечно ќе го регулира статусот на СЈО и со кој „бомбите“ нема да можат да се користат како докази во над дваесет случаи што ги отвори СЈО по јуни 2017 година. Таа остава отворена …

Read More »

Израел подготвен да го блокира иранскиот извоз на нафта во транзит

Прочитај за: 4 минути Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху вели дека Израел е подготвен да ја искористи моќта на своите поморски сили – и го повика светот да им се приклучи – да ги блокира иранските нафтени испораки што ги заобиколуваат унилатерално наметнатите американски санкции против Техеран, пренесува РТ. „Иран се обидува да ги заобиколи санкциите што му се наметнати со криумчарење на нафта по …

Read More »

Турција ги купува руските С-400 и размислува за С-500

Прочитај за: 4 минути Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган во средата рече дека неговата земја е подготвена да го разгледа прашањето за купување на ракетни системи С-500 од Русија во иднина. Во интервју за 24 ТВ, турскиот лидер, исто така, рече дека договорот со Москва за купување на ракетните системи С-400 е завршена работа. „Прашањето на С-400 е завршена работа со постигнат договор, а …

Read More »

НАТО: Единството на различните

Прочитај за: 4 минути Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг е уверен дека НАТО ќе постои се додека „ние потребен силен сојуз за безбедност и одбрана“.На прашање на новинар од бугарската национална телевизија дали НАТО, по седум децении, и понатаму има потреба да постои, Столтенберг вели дека 70-годишниот успех на НАТО, најуспешниот сојуз во историјата, се заснова на единство.„Ние сме 29 различни земји од …

Read More »

Рикер: Преспанскиот договор е патот кон НАТО и ЕУ

Прочитај за: 3 минути Поранешниот американски амбасадор во Македонија и иден помошен државен секретар за Европа и Азија, Филип Рикер за време на посетата на Скопје порача дека Договорот од Преспа го отворил патот на земјава за членство во НАТО и понатамошна нејзина европска интеграција. „Успехот на Преспанскиот договор е доказ за тоа што напорна работа и компромис може да се постигнат кога лидерите …

Read More »

„ДА“ од Хрватска за влез на земјава во НАТО

Прочитај за: 3 минути Хрватското собрание со 116 гласови „за“ и 2 „против“, го усвои Протоклот за членство на земјава во НАТО. Со тоа Хрватска е меѓу првите држави, заедно со Грција и Албанија, којашто го ратификуваше Протоколот за влез на Македонија во северноатлантската воено-политичка Алијанса. xosotin chelseathông tin chuyển nhượngcâu lạc bộ bóng đá arsenalbóng đá atalantabundesligacầu thủ haalandUEFAevertonxosofutebol ao vivofutemaxmulticanaisonbethttps://bsport.fithttps://onbet88.ooohttps://i9bet.bizhttps://hi88.ooohttps://okvip.athttps://f8bet.athttps://fb88.cashhttps://vn88.cashhttps://shbet.atbóng đá world …

Read More »

Бејли: Благодарам Северна Македонија, се гледаме!

Прочитај за: 3 минути Американскиот амбасадор, Џес Бејли си заминува. Тој на Твитер се заблагодари пишувајќи: „Благодарам Северна Македонија за вашето гостопримство, пријателство и љубезност. До следно видување – се гледаме!“. Џес Бејли беше потврден како амбасадор на САД во Македонија, од страна на Сенатот, во декември 2014. На негово место во земјава треба да го заземе Бејт Брнс, која досега беше во амбасадата …

Read More »