Политика

ВМРО-ДПМНЕ: Заев ги издавал наредбите на Јанева, Боки 13 и Кичеец

Прочитај за: 4 минути СДСМ и Зоран Заев се ставаат во заштита и промоција на криминалот и продолжуваат да ја бранат Катица Јанева. СДСМ со сите сили се обидува да ја одолговлекува целата постапка за да не може да се спроведе независна истрага која ќе стигне до Зоран Заев кој е главата на овој криминален рекетарски октопод, се вели во денешното соопштение на ВМРО-ДПМНЕ. …

Read More »

Мицкоски: Имам сведочења од пратеници дека биле обработувани од Јанева за уставните измени

Прочитај за: 4 минути Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, во интервју за неделникот „Фокус“ тврди дека има сведочења од пратеници за тоа како специјалната јавна обвинителка Катица Јанева наводно ги „обработувала“ за да гласаат за уставните измени. МИЦКОСКИ: …Имам сведочења од пратеници коишто практично биле предмет на обработка на Катица Јанева во процесот на уставните измени. Подготвени се да го потврдат тоа секаде. Јас …

Read More »

Страшна сообраќајка: Жена тешко повредена на патот Тетово-Стримница

Прочитај за: 3 минути Во сообpaќајна нecреќа на патот Тетово-Стримница пред Фалише тешко е повpeдена 39-годишна жена. Во непосредна близина на тетовско Фалише, се случила сообраќајна нecреќа во која учествувале две патнички моторни возила со тетовски регистарски ознаки „Опел антара“ управувано од 57-годишниот Д.Д. од Тетово и „Опел корса“ што го управувала 39-годишната Д.И. од Фалише. Во нecреќата, жената возач на „корса“ добила тешки …

Read More »

Солза Грчева: Ако се докаже дека Палевски е крив, нема да застанеме во негова одбрана

Прочитај за: 4 минути Партијата „Глас за Македонија“ најжестоко се бори против секое криминално дејство и однесување во целото општество и во тој контекст, нема да биде поштеден ниту еден нејзин симпатизер, член или функционер, велат од партијата на Солза Грчева. „На таквиот не му е местото во нашите редови. За притворањето на г-нот Љупчо Палески на аеродромот во Белград каде бил по своја …

Read More »

Мактел: Не Ката, не Фатиме, не Ленче, оваа жена ја уништи мафијата – Дескоска!

Прочитај за: 4 минути Трансферот на предметите на СЈО во редовното јавно обвинителство им ги помати сметките на тие кои сакаа да не постои специјален јавен обвинител, порача министерката за правда Рената Дескоска во нејзиното обраќање на настанот кој се одржува по повод почетокот на твининг-проект за поддршка за Јавното обвинителство. – Сите пратеници да размислат каде ја гледаат иднината на нашата земја. Дали …

Read More »

Фрчкоски во одбрана на Катица, со навреди за Давидовиќ и Тупанчевски

Љубомир Д. Фрчкоски

Прочитај за: 4 минути Притворената обвинителка Катица Јанева нема правен основ, прво да издава наредби, ниту има основ во Законот за СЈО да пренесува свои овластувања или предмети на други обвинителства, се согласуваат повеќето правни екперти и професори по кривично право во земјата, на чело со Гордан Калајџиев и Никола Тупанчевски, а во ова тврдење ги поддржуваат и адвокатите Звонко Давидовиќ и Јанаки Митровски. …

Read More »

[Видео] Јовески: Нема пречка за „бомбите“ да бидат доказ во истрагите на СЈО

Прочитај за: 4 минути Нема пречка за „бомбите“ да се користат како доказ во постапките пред судовите по преземањето на предметите на СЈО, кажа државниот јавен обвинител Љубомир Јовески. „Тие докази ќе ги користиме. Одбраната може да има и друго мислење, а судовите ќе ги донесуваат одлуките“, посочи шефот на републичкото обвинителство. Од утринава е почнат процесот на преземање на предмети од надлежност на …

Read More »

Joвески: Писмата од Јанева немаат печат, но се легитимни

Прочитај за: 4 минути Писмата, кои специјалната обвинителка Катица Јанева ги испрати од притвор до ЈО и со кои таа дава согласност за преземање на предметите на СЈО од редовното обвинителство, се легитимни, тврди републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески, кој за „Пресинг Тв“, објаснува како трите писма имаат различни датуми и немаат печати. Според него, печат не можело да имаат, зашто Јанева се наоѓа …

Read More »

Нови 30 дена притвор за Боки 13

Прочитај за: 4 минути Вчера Кривичниот совет му ја продолжил мерката притвор на уште 30 дена. Бојан Јовановски веќе два месеци е во притвор заедно со Зоки Кичеец. Двајцата заедно со специјалната јавна обвинителка Катица Јанева се осомничени во истрагата за случајот „Рекет“. Според истрагата, бизнисменот Орца Камчев на Боки 13 и на Кичеец им дал 1,5 милиони евра за да го спасат од …

Read More »

Заев: Нека му е на чест на Милошоски, лажги со опашки е дека Катица Јанева за 10 дена ќе оди во куќен притвор

Прочитај за: 4 минути Лажги без опашки, вака премиерот Зоран Заев го демантираше пратеникот Антонијо Милошоски за обвинувањето дека на лидерската средба кажал оти специјалната јавна обвинителка Катица Јанева за 10 дена ќе биде пуштена во домашен притвор. – Строго ги деманитрам ваквите лаги, бидејќи на лидерската средба кога се отвораше дебатата зошто воопшто се преговара кога предметите поминуваат во Јавното обвинителство, мојот коментар …

Read More »