Политика

Еден донор утрово спаси четири животи

Прочитај за: 4 минути За прв пат во историјата на македонското здравство, утрово од еден дарител беа експлантирани четири органи во еден акт, информираат од министерството за здравство. -Благодарение на хуманоста на едно семејство, нивната љубов, добрина и емпатија која ја носат во себе, рано утрово ново срце почна да чука во градите на 40 годишен пациент од Скопје. Нова шанса за живот и …

Read More »

Тасевски: За Бујар нема македонски дијалекти, за ќерката на Даути Македонците се Бугари. За оваа стока не важи она говор на омраза?

Прочитај за: 4 минути     Бујар вели нема македонски дијалекти во Бугарија. Грција и Албанија. Ќерката на Даути Комерц пред извесно време рече дека Македонците мора да признаат дека се Бугари. И дека 15 Албанци вределе ко сите Македонци на светов. Ајде Џабир од Цивил дајте осуда за навреди упатени кон македонскиот народ, за шовинизам и говор на омраза против овие две суштества. …

Read More »

Орце Камчев на црна листа на САД

Прочитај за: 5 минути   Американското Министерство за финансии го истражувало бизнисменот Орце Камчев за кој откри дека е вмешан во коруптивни активности, перење на пари, злоупотреба на службената положба и слично, објави денеска Министерството од каде додадоа дека Камчев од денес е на црната листа на САД. -Денес, Канцеларијата за контрола на странски средства на Министерството за финансии на САД (OFAC) стави на …

Read More »

Бектеши за Иловица: Уште сто пати да се повтори оваа ситуација, уште сто пати би одлучиле идентично

Прочитај за: 4 минути „Уште сто пати да се повтори оваа ситуација, уште сто пати би одлучиле идентично“, истакна министерот за економија Крешник Бектеши, објаснувајќи зошто е побарано и одобрено спојување на две концесии за експлоатација на бакар и злато од компанијата Еуромакс Ресоурцес ДОО Скопје, за рудникот Иловица. Бектеши веднаш по враќањето од САД се обрати пред новинарите за случајот со рудникот Иловица. …

Read More »

Богоев му врати на Груевски: Очигледно те погодив во нерв, сега земи воздух и види го видеото

Прочитај за: 4 минути Груевски, очигледно те погодив во нерв, па напиша статус со многу зборови, малку поенти и воопшто вистина! Соочен со фактите дека токму ти, твојот советник Мицкоски и вашето ДПМНЕ ја доделивте концесијата за Иловица во 2012 година (во прилог слика од одлуката во Службен весник, јуни 2012г) повторно се обиде да ја манипулираш јавноста. Својствено за тебе Груевски, така владееше …

Read More »

Ескобар: Ангажирани сме со новата влада на Бугарија за да се осигураме дека нема да поставува нови барања кон Северна Македонија

Прочитај за: 4 минути „За да ги унапреди своите аспирации за ЕУ, Владата на Северна Македонија е посветена да се спроведат уставни измени за за признавање на бугарското малцинство. Силно го поддржуваме овој тежок, но неопходен чекор, а исто така сме ангажирани со новата влада на Бугарија за да се осигураме дека нема да поставува нови барања откако Северна Македонија ќе ги исполни своите …

Read More »

Уапсени политичари, бизнисмени, инспектори – функционери на ДУИ

Прочитај за: 4 минути   Од ОЈО ГОКК за „360 степени“ потврдуваат дека има реализација на акција под раководство на обвинител на ова обвинителство, но засега не даваат дополнителни детали за акцијата која сè уште е во тек Политичари, бизнисмени и инспектори се меѓу приведените во акција на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција (ОЈО ГОКК) и Министерството за внатрешни работи, …

Read More »

Кога човек нема ни срам ни перде – ваква безобѕирност ретко се гледа  

Прочитај за: 4 минути Роденденска забава поважна од проблемите со кои се соочуваат децата болни од дијабетес. Социјалните мрежи вријат од коментари, откако екипата на Алфа ТВ снимала прилог за проблемите со кои се соочуваат децата болни од шеќер во Македонија. Мајката чие дете требало да го прослави роденденот во летниковец на јавен простор, во Градскиот парк во Скопје, без грам чувство и емпатија, …

Read More »

Османи го брани криминалот во ДУИ со албанофобија

Прочитај за: 3 минути Министерот за надворешни работи Бујар Османи имаше сериозен проблем да го брани криминалот на функционерите на ДУИ во емисијата на Душица Мрѓа на ТВ 24. Тој во емисија емитувана минатата недела се обидува со албанофобијата да ги оправда обвинувањата за криминал во ДУИ но народски кажано си помина како ,,бос по трње” кај Мрѓа која не му дозволи да манипулира …

Read More »

Тасевски до ВМРО-ДПМНЕ за уставните измени: Не смеете да им попуштите, доста слушавме ЕУ лаги

Прочитај за: 4 минути     ЕУ тројката министри изгледа отидоа како помочани по состанокот со вмровците. Не смеете да им попуштите. Доста слушавме ЕУ лаги од типот: Оваа шанса не смеете да ја пропуштите. Само уште ова направете го и ќе влезете во ЕУ. Нема да има други уцени од Бугарите. Ако ова не го направите ве чека изолација и хаос. Гледајте само …

Read More »