Економија

Режисерката на “Сестри”, нашиот филм кандидат за Оскар оваа година – Дина Дума, го режираше видео спотот за бонбониерата “Sorry” на Витаминка

дина дума

Прочитај за: 3 минути Режисерката на “Сестри”, нашиот филм кандидат за Оскар оваа година – Дина Дума, го режираше видео спотот за бонбониерата “Sorry” на Витаминка. Директор на фотографија е Дејан Димески, во продукција на ПР Агенцијата Навигаторс. Погледнете го спотот ексклузивно!   xosotin chelseathông tin chuyển nhượngcâu lạc bộ bóng đá arsenalbóng đá atalantabundesligacầu thủ haalandUEFAevertonxosofutebol ao vivofutemaxmulticanaisonbethttps://bsport.fithttps://onbet88.ooohttps://i9bet.bizhttps://hi88.ooohttps://okvip.athttps://f8bet.athttps://fb88.cashhttps://vn88.cashhttps://shbet.atbóng đá world cupbóng đá inter …

Read More »

Инфлацијата достигна скоро 10 проценти

Прочитај за: 4 минути Изминатиов месец имавме инфлација од 8,8%, но тоа што нас граѓаните најмногу не’ интересира – порастот на цените на мало – изнесува цели 9,6%, посочи на прес-конференција во собранието Љупчо Пренџов, пратеник на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“. Пораст на трошоците за живот во март 2022 година, во споредба со март 2021 година, е забележан кај …

Read More »

Нема договор – штрајкот продолжува

Прочитај за: 4 минути Синдикатот СОНК и Владата не постигнаа договор за прекин на штрајкот. Претседателот на СОНК Јаким Неделков штотуку ги информираше медиумите по преговорите со претставници на власта. За жал немаме добри вести за јавноста. Штрајкот ќе продолжи и во наредните денови од причина што немаме конкретно ветување дека зголемувањето на платите ќе биде во висина од некој процент. Повеќе се движеше …

Read More »

Имаме резерви зејтин само за еден и пол месец

Прочитај за: 4 минути Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи денеска изјави дека домашните компании кои произведуваат масло за јадење имаат залихи за месец до месец и половина, но оти со дополнителните количини и мерката за отстранување на увозните давачки за сончогледовото масло за јадење ќе има доволни количини за да се преброди кризниот период додека не се најдат алтернативни извори на суровини. Секојдневно …

Read More »

Баталете станови – купете си крипто

Прочитај за: 4 минути Во Фејсбук статус, Блаже Аризанов советува дека, за луѓе кои имаат одредена сума пари и знаат како да располагаат со неа, инвестиција во крипто валути е многу подобра од вообичаениот план – да купите стан и да земате по неколку стотки во кирија. ИМАШ 50,000 ЕВРА . . . И фаќаш традиционално. Купуваш со нив стан во Скопје. Го издаваш …

Read More »

Никола Груевски: Може да се зголемат платите без да се предизвика инфлација, еве како јас го направив тоа

Прочитај за: 4 минути Поранешниот премиер Никола Груевски, во нов коментар на Фејсбук, ги отфрла тврдењата на Владата на Ковачевски ека не може да се зголемуваат платите во јавниот сектор бидејќи со тоа ќе се предизвика инфлација. Груевски потсетува дека во неговиот мандат на власт, во тешки кризи, тој успеал да го стори истото, без штетни последици. Во периодот додека бев премиер (а претходно …

Read More »

Јоци до власта: Флертувавте со неработниците од администрацијата, па нека ви се качуваат сега на глава

Прочитај за: 4 минути Јавната администрација ја пуштија година и пол да седи дома и да не работи, се продава како гласачко тело на сите партии, а сега ќе штрајкувале, коментира новинарката Јорданка Ивановска – Јоци, за денешниот штрајк на административците. Миленичето на секоја власт викано ,,администрација”, гласачко тело на сите партии, кое стаса до 130.000 – нема да работи и ќе протестира! Цепажа. …

Read More »

Владата го крши законот што самата го донесе – им исплаќа плати под 18,000 денари на административците

администрација работа

Прочитај за: 4 минути Денес и утре, целата администрација и правосудството, сите фондови и агенции, нема да работат од 10 до 13 часот. Според Законот за минимална плата, најмал износ што работодавачот може да му го исплати на работникот за полно работно време, почнувајќи од мартовската плата, е 18.000 денари. Некои од вработените во администрацијата, каде што веќе се исплаќа минималната плата, повторно добиле …

Read More »

Хилфе, хилфе! Германските фабрики во Македонија повторно побараа помош од државата

Прочитај за: 4 минути Претставниците на германските компании во Македонија повторно побараа државна помош, велејќи дека се соочуваат со сериозни проблеми поради војната во Украина и драстично поскапената струја. Мерки кои би помогнале се било каков вид на субвенции, даночни олеснувања, за трошоците за енергија, посебен пакет мерки за нето извозници и дополнителни субвенции за планирање капитални инвестиции кои се одговор на компаниите кои …

Read More »

Стојменов: Со транзицијата не се создаде капитал, туку капиталисти

Прочитај за: 4 минути Поранешниот министер за финансии Борис Стојменов прозборе за периодот на приватизацијата и транзицијата во 1990-ите години. Во Фејсбук коментар, кој треба да биде дел од негов серијал на оваа тема, Стојменов вели дека бил изненаден како, за носители на овој процес, за растурањето на социјализмот, се јавиле токму некогашните градители на социјализмот како што е Киро Глигоров. Во врска со …

Read More »