Економија

За вградување на сончеви колектори и нови ПВЦ прозорци обезбеден буџет од 30 милиони денари

Прочитај за: 4 минути Деновиве беа објавени јавните огласи за надоместување на дел од трошоците за купени и вградени сончеви термални колекторски системи во домаќинства, за кој се обезбедени 5 милиони денари и за купени и вградени ПВЦ или алуминиумски прозорци во домаќинствата за 2019 година, за кој обезбедивме 25 милиони денари, соопшти министерот за економија Крешник Бектеши на денешната прес-конференција. „Согласно повиците, на …

Read More »

Квалитетна врата значи безбеден и функцинален објект

garazni vrati

Прочитај за: 6 минути Гаражни и противпожарни врати Интервју со Иван Личков сопственикот на Doors Impex Во вашето 10 годишното искуство на македонскиот пазар, можете да се пофалите со многубројни проекти со водечките компании од различни индустриски области и голем број на приватни корисници на вашите производи. Ќе може ли подетално да ни кажете кои се производи и услуги што ги нудите на клиентите? …

Read More »

Вработени во Град Скопје го оштетиле буџетот за 3 милиони и измамиле 19 граѓани

Прочитај за: 4 минути Секторот за внатрешни работи Скопје – Единица за економски и компјутерски криминал, до Основното јавно обвинителство Скопје, поднесе кривична пријава против Ј.С.(25) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на службената положба и овластување“ и против С.Е.(37) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „злоупотреба на службената положба и овластување“, „компјутерска …

Read More »

Од ноќеска на полноќ горива ќе се продаваат по пазарна цена

акциза нафта

Прочитај за: 4 минути Цените ќе ги формираат самите трговци. Досега тие не излегоа со официјален став за цената на горивата, но од Регулаторна не очекуваат ценовни шокови. Препорачуваат мало поефтинување кај бензините и иста или малку зголемена цена на дизелот, бидејќи такви се движењата на светските берзи. Кога ќе стапи на сила и новиот правилник според кој ќе се утврдуваат малопродажните цени, регулаторна …

Read More »

Доколку ги имате овие податоци на „Фејсбук“ веднаш избришете ги!

650 милиони

Прочитај за: 4 минути На милиони луѓе низ светот животот им е незамислив без „Фејсбук“, а во текот на долгогодишната употреба на оваа социјална мрежа секој од нас оставил податоци кои можат многу лесно да се злоупотребат на најлош можен начин. „Индипендент“  состави листа на тоа што сè треба да избришеме од „Фејсбук“ за да ја зачуваме приватноста. Прво што треба да отстраниме како …

Read More »

Се продаваат куќи за 1 евро: Телефоните не престануваат да ѕвонат [Видео]

куќи

Прочитај за: 4 минути Откако огласија дека продаваат куќи за едно евро, во градот Самбука кај Палермо во Италија, телефоните не престануваат да ѕвонат во градскиот совет. Заменик градоначалникот Џузепе Качопо рече дека куќите ќе бидат продадени по цена на кроасан. Мерката е популарна во Италија, а е усвоена во јануари. Стотици луѓе од Велика Британија, Панама, Русија, Дубаи дошле да ги видат недвижнините. …

Read More »

Од Скопје до Ниш за два часа!!

Прочитај за: 3 минути Јужниот крак од Коридорот 10 низ Грделичката клисура е подготвен за сообраќај и отворање. Завршени се сите градежни работи, успешно се совладани девет големи косини и во тек е тестирањето на трасата. Српските медиуми истакнуваат и дека се завршени тунелите кај Предајана и Манајле. kanal5.mk xosotin chelseathông tin chuyển nhượngcâu lạc bộ bóng đá arsenalbóng đá atalantabundesligacầu thủ haalandUEFAevertonxosofutebol ao …

Read More »

Уникатно: Давање отказ со трубачи

Прочитај за: 3 минути Светскиот тренд на давање отказ со музика се пренесе и во регионот. Имено, еден работник од Србија стаса во една медиумска куќа со трубачки оркестар и натпис „Давам отказ“. Снимката многу брзо стана хит на социјалните мрежи и веројатно ќе биде поттик за многу други да го направат истото. Погледнете како изгледа сето тоа. https://twitter.com/intelektualnost/status/1125400213320011776 xosotin chelseathông tin chuyển nhượngcâu lạc …

Read More »

Владата најавува ново покачување на минималната плата (Видео)

Прочитај за: 4 минути Владата најавува ново покачување на минималната плата – наместо досегашните 12.500 денари, работниците од 1 јули на сметка да добиваат по 13.000 денари. За ова допрва ќе се разговарало со Синдикатите и работодавачите со цел да се најде модел од кој ќе бидат задоволни сите, вели премиерот Заев. Од Организацијата на работодавачи велат дека бизнисот не е подготвен за нови …

Read More »

Со сликање на фискалната сметка до поврат на ДДВ

ддв

Прочитај за: 3 минути Граѓаните ќе треба да ја сликаат фискалната сметка и да ја прикачат на апликација за да добијат поврат на ДДВ. Електронскиот систем за повратот на ДДВ на граѓаните е подготвен и ќе стартува во јули, а за да го остварат ова право граѓаните само ќе треба да ја сликаат фискалната сметка и да ја прикачат на посебна апликација. Оваа информација …

Read More »