Новоизбраниот градоначалник на Њуjорк првите три плати ќе ги подигне во Биткоини

биткоин
Прочитај за: < 1 минута

Новоизбраниот градоначалник на Њујорк, Ерик Адамс, изјави дека pпрвите три плати ќе ги земе во биткоин, а градот ќе го направи „центар на индустријата за криптовалути“ откако ќе ја преземе функцијата во јануари.

„Во Њујорк секогаш одиме на големо, така што ќе ги земам првите ТРИ плати во биткоин кога ќе станам градоначалник“, напиша Адамс во објавата на Твитер. „Њујорк ќе биде центар на индустријата за криптовалути и други брзорастечки, иновативни индустрии! Само почекајте!“

Твитот на новоизбраниот градоначалник дојде како одговор на градоначалникот на Мајами, Френсис Суарез, кој во своја порака на Твитер напиша дека ќе ја земе својата прва плата во биткоин, најголемата криптовалута во светот. Суарез, кој победи на реизборот во вторникот, беше шампион во криптовалути, поставувајќи ги своите мисли да го изгради Мајами во центар за иновации во криптовалутите.

Адамс, кој е од редот на демократите, ќе стане вториот црн градоначалник на најнаселениот град во САД, откако го победи републиканецот Кертис, основач на цивилната безбедносна патрола на Ангелите чувари.

„Тоа ви покажува дека биткоинот привлекува широк опсег на интерес и сега можете да го вклучите градоначалникот на Њујорк“, рече Едвард Моја, висок пазарен аналитичар во брокер, за најавата на Адамс.

Тоа не беше прв пат Адамс да ја зголеми можноста за натпревар во криптовалути меѓу двата града. Откако ја доби номинацијата на демократите за градоначалник во јуни, тој одржа победнички говор во кој вети дека градот ќе стане „центар на биткоини“ и „центар на целата технологија“.

„Мајами, ти беше бегство“, рече тој.

Работејќи со непрофитната организација CityCoins, градот Флорида ја претстави криптовалутата наречена MiamiCoin во август. CityCoins испраќа 30% од сите MiamiCoin создадени или „минирани“ на компјутерот на потрошувачот во градот. Од септември, програмата генерираше 7,1 милиони долари за Мајами, објави Вашингтон пост.

Извор: Ројтерс