Филипче: Не може да страдаат вакцинираните поради невакцинираните – можни се рестрикции од септември

Прочитај за: < 1 минута

Mинистерот за здравство Венко Филипче вели дека висок процент од заразените од ковид-19 се невакцинирани, а се уште сме далеку од колективен имунитет за кој е потребно да се вакинираат 80 отсто од граѓаните.

Тој уште еднаш порача до граѓаните да се вакцинираат, за да не се стават, како што рече во незгодна ситуација во моментот кога ќе дојдат во контакт со вирусот. Овие пораки Филипче ги испрати по денешниот увид на реновираното крило на Клиниката за ортопедија на Клиниката за трауматологија, ортопедски болести, анестезија, реанимација и интензивно лекување.

– Треба граѓаните да се свесни, дека ако не се вакцинираат, може да завршат во болница и да бидат со тешки компликации. Ако се соочиме со нов бран, ќе има рестрикции од септември. Не можеме да страдаме, ако некој не се вакцинира – рече Филипче.

Тој додаде дека ќе продолжи и теренската вакцинација се со цел да се зголеми бројот на вакцинирани на целата територија на земјата. Досега се вакцинирани околу 450.000 граѓани, а ревакцинирани околу 270.000.

SHARE