Уште една моќна американска банка пред колапс: Граѓаните во паника побрзаа да ги спасат своите заштеди

Прочитај за: 2 минути

Во Силиконската долина пропадна истоимената банка, која на крајот на минатата година имаше вредност на имотот од дури 209 милијарди долари, што предизвика криза во финансискиот сектор поголема од онаа во 2008 година.

По објавувањето на оваа вест, десетици граѓани се упатија кон филијалите и застанаа во ред да ги подигнат парите. Според Дејли Мејл, десетици луѓе се наредени во Калифорнија за да ги подигнат своите пари, заштеди и да ги затворат сметките во пропаднатата банка.

Колапсот на оваа банка им овозможи на другите банки во Калифорнија да ја доживеат истата судбина како „First Republic Bank“. Инаку, пропаднатата банка беше омилена институција за винарите од Калифорнија кои чуваа пари и земаа заеми во неа за да го финансираат својот бизнис.

Одделот за финансиска заштита и иновации во Калифорнија ја затвори банката во петокот откако штедачите, загрижени за финансиската состојба на заемодавачот, побрзаа да ги повлечат своите депозити. До петокот вечерта, илјадници винарии во Северна Калифорнија ги најдоа своите сметки целосно замрзнати без јасна временска рамка за тоа кога ќе можат да пристапат до нивните средства.

Банката, основана во Сан Франциско во 1985 година, има 80 филијали во 11 држави низ целата земја – најмногу на западниот и источниот брег. Главната разлика меѓу двете банки е тоа што долгот на банката Силиконска долина беше во хартии од вредност, додека долгот на банката Прва република беше во заеми.

First Republic и Silicon Valley Bank во голема мера се потпираа на депозити од клиенти: во First Republic, богати поединци и во Silicon Valley Bank, технолошки стартапи и инвеститори за ризичен капитал.

Гувернерот на Калифорнија, Гевин Њусом, вчера изјави дека разговарал со Белата куќа за да помогне „да се стабилизира ситуацијата што е можно побрзо, да се заштитат работните места, егзистенцијата на луѓето и целиот систем на иновации што служеше како столб на американската економија“.

Американските клиенти со помалку од 250.000 долари во банката можат да сметаат на осигурување обезбедено од Федералната корпорација за осигурување на депозити. Регулаторите се обидуваат да најдат купувач за банката со надеж дека клиентите со повеќе од тоа можат да заздрават. Федералната корпорација за осигурување на депозити (FDIC) вчера ги заплени средствата на SVB, откако штедачите – главно технолошки работници и стартап компании – побрзаа во банката по шокантната најава за загуба од 1,8 милијарди долари.

– Ова е огромно разочарување – рече винарката Јасмин Хирш, директорка на лозјата Хиршер во округот Сонома во Калифорнија.

Хиршер рече дека очекува нејзиниот бизнис да биде добар. Но, таа се грижи за пошироките ефекти за помалите лозари кои бараат кредитни линии за садење нови лози.

– Тие навистина го разбираат бизнисот со вино. Исчезнувањето на оваа банка, како еден од најважните доверители, апсолутно ќе се одрази на винската индустрија, особено во средина каде каматите се зголемени – рече Хиршер.

СВБ на крајот на минатата година имала 8.528 вработени.

На персоналот им е кажано да продолжат да работат од далечина, освен основните работници и вработените во филијалите.