Рикер: Преспанскиот договор е патот кон НАТО и ЕУ

Прочитај за: < 1 минута

Поранешниот американски амбасадор во Македонија и иден помошен државен секретар за Европа и Азија, Филип Рикер за време на посетата на Скопје порача дека Договорот од Преспа го отворил патот на земјава за членство во НАТО и понатамошна нејзина европска интеграција.

„Успехот на Преспанскиот договор е доказ за тоа што напорна работа и компромис може да се постигнат кога лидерите покажуваат такво лидерство“, рече Рикер.

SHARE