Home Здравство Охриѓанката Ивана за тешките животни битки: Верувајте канцерот е ништо во споредба...

Охриѓанката Ивана за тешките животни битки: Верувајте канцерот е ништо во споредба со смртта на моите чеда

7946
0

Жена, мајка, кралица – ова се епитетите што без размислување ѝ ги припишувам на борецот Ивана Лескароски од Охрид. Се чини дека нејзе животот постојано ѝ поставува препреки, но таа со својата вера, надеж и љубов од најблиските неуморно ги совладува

Ивана на 20 години стапува во брак со поранешниот фудбалер Дејан Лескароски со кого заедно негуваат љубов кон спортот. Кога на 21 година останува бремена, за среќа, нејзината дотогашна посттрауматска епилепсија исчезнува и со бременоста сè оди во најдобар ред, сè до 34. недела.

– Останав многу бргу бремена без никакви проблеми и тешкотии, мојата прва бременост беше во најдобар ред, сè до 34. недела кога започна моето прво породување.

Имено, со Паоло се породив во 34. недела поради ненадејни контракции по кои следуваше итен царски рез, кој за мои години беше, искрено, еден пекол. Мојот првенец почина по неколку дена од дијагноза респираторен дистрес… Кога ми соопштија дека моето дете почина, верувајте ни самата не знам како останав при здрав разум. Мојата прва рожба за миг се претвори во агонија која ни сега не знам како сум успеала да ја пребродам… Болка што ќе трае засекогаш – ја започнува својата приказна Ивана за Женски магазин.

Ни до ден-денес нејзината болка не исчезнува, а делови од нејзиното срце се засекогаш празни. Подадената рака од сопругот било нејзиното спасение, љубовта од нивното семејство – изворот за светло утре, а зборови за утеха имале и докторките Јасна и Марија.

Една година по смртта на првиот син, Ивана повторно останува бремена со уште едно машко бебе и има нормална бременост, повторно сè до кобната 34. недела.

– Со Аритон останувам бремена по една година од смртта на Паоло, повторно без проблем, повторно нормална бременост, но поради претходната се водам како патолошка и единствена терапија беше „зреење на белите дробови“… Но, Аритон се раѓа идентично како Паоло, во 34. недела. Со Аритон имаше поинаков тек, прогнозите кажуваа дека историјата нема да се повтори. Иако цело време бевме во болница, во еден момент бевме подготвени за дома… Но тоа дома никогаш не се случи и Аритон ја изгуби битката, а кога една мајка ќе ги слушне зборовите „Детето ви умира“, тогаш може само да замислите низ што поминав… Живееш, а веќе си мртов – низ солзи раскажува таа.

Аритон е уште една нејзина непреболена болка, бидејќи ако со Паоло се помирила со дијагнозата, со Аритон нема да се помири никогаш. Тогаш била на работ од пропаст и се обидела да посегне и по својот живот, но вели дека Бог бил секогаш со неа и избрала да живее.

– Ми требаше долг период за да можам да видам бебе и бремена жена… Поминував низ пекол, но само по неколку дена бев најголема поддршка на мојот сопруг (кој во тоа време беше фудбалер) на трибините и кој со сила го натерав да одигра натпревар за нашите ангели и сигурна сум дека беа горди на него – вели Ивана.

Одлучува да живее полна рани и болки, следуваат низа абортуси и кога нивна единствена цел е да посвојат дете, Ивана останува бремена со синот Роман, кој минатиот месец наполни осум години.

– Роман е еден вистински роман. Името уште пред да се роди му го даде отец Ромео од Охрид и секогаш викаше, „ова ќе биде вашиот Роман“, а така и беше… Во тотален хаос и неверување, во агонија во која јас ниту бев подготвена, ниту сакав да раѓам од самата помисла дека секое следно дете или ќе умира или ќе е абортус… Во оваа приказна еден од главните актери е нашата Миа Костова која ме фати цврсто за рака и ме однесе во болницата „Аџибадем Систина“ кај доктор Дракулевски. И Миа и Дракулевски се во моите молитви секој ден. Дракулевски ми се сврте и ми вети дека дома ќе си одам со бебе и тоа и го оствари – со зборови полни благодарност зборува Ивана за луѓето што ѝ го исполниле сонот.

Но не оди сè баш така лесно. Имено, нејзиниот сопруг Дејан добива ехинококоза (кучешка тенија) и мора итно да му се направат две операции. Колку и да звучи морбидно, бремената Ивана во тој момент му се моли на Бога ако треба да го земе и тоа дете што е во неа, но да ѝ го остави Дејан жив бидејќи без него не може да си го замисли животот.

Додека првата операција ја издржува на нозе, Ивана за втората операција на сопругот веќе со силни болки и контракции е во породилна сала и синот Роман се раѓа кон крајот на шестиот месец од бременоста.

– Бебе од едно кило веднаш го носат на интензивна неонатална нега, а мене во соба зашто ова ми е трет царски рез. Дракулевски наредува да сум сама во соба бидејќи не можам да замислам да сум во соба со друга мајка со бебе, а моето да не е со мене… Себично, зар не!? Доктор Фидановски, педијатар во „Аџибадем Систина“, е исто така посебен за нас, тој го знае Роми од еден килограм па сè до денес. Секој ден очекував да ми каже дека Роман починал, верувајте, јас веќе се подготвував за следна загуба, потсвесно тоа беше во мојата глава… Но Роман, за среќа, со помош на севишниот Бог и ангелите наши, а тоа е цел тим од „Аџибадем Систина“, по месец и половина требаше да си оди дома… Тоа е за мене моментот на моето повторно раѓање, а моја победа беше што успеав во ист ден и Роман и Дејан да ги извадам од болница.

Роман, како и секое предвреме родено дете, имал компликации, кои со текот на времето биле надминати, а сега на свои осум години, има поминато искушенија како за осумнаесет.

– Роман за своите 8 години е дете кое како да има 18. Напреден е во секоја смисла на зборот. Англискиот јазик му е опсесија и има страшна меморија. Знае дека неговите братчиња се на небото и секогаш пред да заспие зборува со ѕвездите, а тие што најмногу светат се Паоло и Аритон… и верувајте нема на што да го научиме, тој нам ни ги покажа и докажа вистинските вредности. Често знае да каже: „Мама, не плачам, само ми солзат очите“.

И кога мислите дека конечно за Ивана следува период на ослободување и уживање со семејството, за жал, животот ѝ носи уште еден тежок предизвик, битка со подмолната болест рак.

– Ракот одбрал погрешна личност, тоа го кажав првиот момент кога ми беше дијагностициран канцер на тироида. Мојот матичен лекар, Марина Цветаноска, беше упорна и се спротивстави на сите мислења, па одлучи да одам на биопсија. Биопсијата покажа канцер и повторно на моја чест и задоволство болницата „Аџибадем Систина“ беше таа што ми подари и воедно ми го спаси животот.

Овој пат за тоа се заслужни доктор Караѓозов и доктор Муратовска, кои оваа храбра жена ги смета за свои спасители. Следувала операција и целосно отстранување на тироидата и лимфните јазли, а поминала и процес на терапија со радиоактивен јод. Иако првите пет години се ризични, Лескароски вели дека е на добар пат и дека веќе се смета за победник.

Вели дека со љубов, вера и надеж успеала да го преживее пеколот и дека за една мајка нема нешто пострашно од смртта на своите чеда, односно дека канцерот во споредба со тоа е ништо…

– За една мајка нема потешко од смртта на своите деца, тоа го преживеав, ова е голема нула во споредба со тоа. И како да не сум силна кога имам дете и сопруг кои ни за миг не ме оставаат сама низ болничките ходници, кога и на моите и на родителите на Дејан јас сум им потпорен ѕид без кој не можат, кога имам цела војска околу мене и на крајот од денот, јас сум светлина во нивните очи.

Нејзиниот пат не секој може да го оди

– Верата, љубовта и надежта ми се мое добро утро и добра ноќ, на тоа ме научи мојот духовен татко oтец Макариј од Бигорската обител, кој секогаш е моето рамо на кое се потпирам и неуморно ми ги брише солзите што ми се секојдневје. Секој што ќе го чита ова сакам да сфати дека нема нешто што не се може, може само да не се сака. А јас сакам, морам и можам. Го живеам секој миг, ако минатото е нешто што никогаш нема да го заборавам, тогаш иднината воопшто не ја планирам. Максимално сум посветена на Роман и Дејан и тие се мој благослов. Не секој може да е благословен, да е мајка и на небото и на земјата, а до себе да има сопруг каков што секоја би посакала. Фала му и слава му на Бога за сè – завршува Ивана.

За својата животна приказна има напишано книга, која се надева дека еден ден ќе ја види светлината на денот. Оваа борба дефинитивно заслужува испечатен роман, толку посебен и единствен, каков што е и нејзиниот Роман.

 

xosotin chelseathông tin chuyển nhượngcâu lạc bộ bóng đá arsenalbóng đá atalantabundesligacầu thủ haalandUEFAevertonxosofutebol ao vivofutemaxmulticanaisonbethttps://bsport.fithttps://onbet88.ooohttps://i9bet.bizhttps://hi88.ooohttps://okvip.athttps://f8bet.athttps://fb88.cashhttps://vn88.cashhttps://shbet.atbóng đá world cupbóng đá inter milantin juventusbenzemala ligaclb leicester cityMUman citymessi lionelsalahnapolineymarpsgronaldoserie atottenhamvalenciaAS ROMALeverkusenac milanmbappenapolinewcastleaston villaliverpoolfa cupreal madridpremier leagueAjaxbao bong da247EPLbarcelonabournemouthaff cupasean footballbên lề sân cỏbáo bóng đá mớibóng đá cúp thế giớitin bóng đá ViệtUEFAbáo bóng đá việt namHuyền thoại bóng đágiải ngoại hạng anhSeagametap chi bong da the gioitin bong da lutrận đấu hôm nayviệt nam bóng đátin nong bong daBóng đá nữthể thao 7m24h bóng đábóng đá hôm naythe thao ngoai hang anhtin nhanh bóng đáphòng thay đồ bóng đábóng đá phủikèo nhà cái onbetbóng đá lu 2thông tin phòng thay đồthe thao vuaapp đánh lô đềdudoanxosoxổ số giải đặc biệthôm nay xổ sốkèo đẹp hôm nayketquaxosokq xskqxsmnsoi cầu ba miềnsoi cau thong kesxkt hôm naythế giới xổ sốxổ số 24hxo.soxoso3mienxo so ba mienxoso dac bietxosodientoanxổ số dự đoánvé số chiều xổxoso ket quaxosokienthietxoso kq hôm nayxoso ktxổ số megaxổ số mới nhất hôm nayxoso truc tiepxoso ViệtSX3MIENxs dự đoánxs mien bac hom nayxs miên namxsmientrungxsmn thu 7con số may mắn hôm nayKQXS 3 miền Bắc Trung Nam Nhanhdự đoán xổ số 3 miềndò vé sốdu doan xo so hom nayket qua xo xoket qua xo so.vntrúng thưởng xo sokq xoso trực tiếpket qua xskqxs 247số miền nams0x0 mienbacxosobamien hôm naysố đẹp hôm naysố đẹp trực tuyếnnuôi số đẹpxo so hom quaxoso ketquaxstruc tiep hom nayxổ số kiến thiết trực tiếpxổ số kq hôm nayso xo kq trực tuyenkết quả xổ số miền bắc trực tiếpxo so miền namxổ số miền nam trực tiếptrực tiếp xổ số hôm nayket wa xsKQ XOSOxoso onlinexo so truc tiep hom nayxsttso mien bac trong ngàyKQXS3Msố so mien bacdu doan xo so onlinedu doan cau loxổ số kenokqxs vnKQXOSOKQXS hôm naytrực tiếp kết quả xổ số ba miềncap lo dep nhat hom naysoi cầu chuẩn hôm nayso ket qua xo soXem kết quả xổ số nhanh nhấtSX3MIENXSMB chủ nhậtKQXSMNkết quả mở giải trực tuyếnGiờ vàng chốt số OnlineĐánh Đề Con Gìdò số miền namdò vé số hôm nayso mo so debach thủ lô đẹp nhất hôm naycầu đề hôm naykết quả xổ số kiến thiết toàn quốccau dep 88xsmb rong bach kimket qua xs 2023dự đoán xổ số hàng ngàyBạch thủ đề miền BắcSoi Cầu MB thần tàisoi cau vip 247soi cầu tốtsoi cầu miễn phísoi cau mb vipxsmb hom nayxs vietlottxsmn hôm naycầu lô đẹpthống kê lô kép xổ số miền Bắcquay thử xsmnxổ số thần tàiQuay thử XSMTxổ số chiều nayxo so mien nam hom nayweb đánh lô đề trực tuyến uy tínKQXS hôm nayxsmb ngày hôm nayXSMT chủ nhậtxổ số Power 6/55KQXS A trúng roycao thủ chốt sốbảng xổ số đặc biệtsoi cầu 247 vipsoi cầu wap 666Soi cầu miễn phí 888 VIPSoi Cau Chuan MBđộc thủ desố miền bắcthần tài cho sốKết quả xổ số thần tàiXem trực tiếp xổ sốXIN SỐ THẦN TÀI THỔ ĐỊACầu lô số đẹplô đẹp vip 24hsoi cầu miễn phí 888xổ số kiến thiết chiều nayXSMN thứ 7 hàng tuầnKết quả Xổ số Hồ Chí Minhnhà cái xổ số Việt NamXổ Số Đại PhátXổ số mới nhất Hôm Nayso xo mb hom nayxxmb88quay thu mbXo so Minh ChinhXS Minh Ngọc trực tiếp hôm nayXSMN 88XSTDxs than taixổ số UY TIN NHẤTxs vietlott 88SOI CẦU SIÊU CHUẨNSoiCauVietlô đẹp hôm nay vipket qua so xo hom naykqxsmb 30 ngàydự đoán xổ số 3 miềnSoi cầu 3 càng chuẩn xácbạch thủ lônuoi lo chuanbắt lô chuẩn theo ngàykq xo-solô 3 càngnuôi lô đề siêu vipcầu Lô Xiên XSMBđề về bao nhiêuSoi cầu x3xổ số kiến thiết ngày hôm nayquay thử xsmttruc tiep kết quả sxmntrực tiếp miền bắckết quả xổ số chấm vnbảng xs đặc biệt năm 2023soi cau xsmbxổ số hà nội hôm naysxmtxsmt hôm nayxs truc tiep mbketqua xo so onlinekqxs onlinexo số hôm nayXS3MTin xs hôm nayxsmn thu2XSMN hom nayxổ số miền bắc trực tiếp hôm naySO XOxsmbsxmn hôm nay188betlink188 xo sosoi cầu vip 88lô tô việtsoi lô việtXS247xs ba miềnchốt lô đẹp nhất hôm naychốt số xsmbCHƠI LÔ TÔsoi cau mn hom naychốt lô chuẩndu doan sxmtdự đoán xổ số onlinerồng bạch kim chốt 3 càng miễn phí hôm naythống kê lô gan miền bắcdàn đề lôCầu Kèo Đặc Biệtchốt cầu may mắnkết quả xổ số miền bắc hômSoi cầu vàng 777thẻ bài onlinedu doan mn 888soi cầu miền nam vipsoi cầu mt vipdàn de hôm nay7 cao thủ chốt sốsoi cau mien phi 7777 cao thủ chốt số nức tiếng3 càng miền bắcrồng bạch kim 777dàn de bất bạion newsddxsmn188betw88w88789bettf88sin88suvipsunwintf88five8812betsv88vn88Top 10 nhà cái uy tínsky88iwinlucky88nhacaisin88oxbetm88vn88w88789betiwinf8betrio66rio66lucky88oxbetvn88188bet789betMay-88five88one88sin88bk88xbetoxbetMU88188BETSV88RIO66ONBET88188betM88M88SV88Jun-68Jun-88one88iwinv9betw388OXBETw388w388onbetonbetonbetonbet88onbet88onbet88onbet88onbetonbetonbetonbetqh88mu88Nhà cái uy tínpog79vp777vp777vipbetvipbetuk88uk88typhu88typhu88tk88tk88sm66sm66me88me888live8live8livesm66me88win798livesm66me88win79pog79pog79vp777vp777uk88uk88tk88tk88luck8luck8kingbet86kingbet86k188k188hr99hr99123b8xbetvnvipbetsv66zbettaisunwin-vntyphu88vn138vwinvwinvi68ee881xbetrio66zbetvn138i9betvipfi88clubcf68onbet88ee88typhu88onbetonbetkhuyenmai12bet-moblie12betmoblietaimienphi247vi68clupcf68clupvipbeti9betqh88onb123onbefsoi cầunổ hũbắn cáđá gàđá gàgame bàicasinosoi cầuxóc đĩagame bàigiải mã giấc mơbầu cuaslot gamecasinonổ hủdàn đềBắn cácasinodàn đềnổ hũtài xỉuslot gamecasinobắn cáđá gàgame bàithể thaogame bàisoi cầukqsssoi cầucờ tướngbắn cágame bàixóc đĩaAG百家乐AG百家乐AG真人AG真人爱游戏华体会华体会im体育kok体育开云体育开云体育开云体育乐鱼体育乐鱼体育欧宝体育ob体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育开云体育开云体育棋牌棋牌沙巴体育买球平台新葡京娱乐开云体育mu88qh88