Куновска: Знаеме ли што правиме со самите себе и вака замолчени кај ќе ни биде крајот по патот кој го врвиме?

Прочитај за: 7 минути

Што очекувате бре, Македонци – опозициони пратеници и на какво добро сѐ уште се надевате од арисаниот терорист Џафери? – слезен од планина, каде беше се искачил, малеее искачил!, не за да брка мечки по Шара, или на некоја полјана да ги потврди своите пеливански вештини, туку како борец за човекови права со нож во рака, да тетовира по кожите на Македонците… на грбот да им го испишува знакот „УЧК“… да им ги сече пенисите на масакрираните бранители и да им ги набива во скоченетите усти… Очекувате да се промени?

И во рамнина исто како во горнината од која слезе, неговата нарав и здивениот лик му останаа исти, а мисловните комбинации кои не ги крие само му се згуснуваат, стеснувајќи му ја растреперената свест до курцшлус. Тој во себе носи ѓаволско послание на кое се ветил и штом му се препуштивте на неговите, за вас познати виденија, не барајте од него законски да постапи, да го удоволи нашето право на референдум кое се коси со неговиот личен став. Знаете дека има слаби нерви и дека може лесно да збесне…, пишува Јагнула Куновска во нејзината колумна за Плусинфо со наслов „Јадете се меѓу себе Македонци“.

Што мислевте кога во македонското Собрание бандитот го поставија – „на челу колоне“? Поточно, кога го прифативте како идејно потчинети заробеници, потамина, да ве раководи и води… „уз уску стазу… на врху лед, крш, блато наоколо…“, сега трпете, трпете како да нема чаре… и однесувајте се спрема неговиот ќеиф… и да му се плашите, зашто набилдан е со еруптивна сила… и суетата може да му зоврие… и да рикне!

И како народ не се освестивме навреме, па заслуживме со оглав од дебела ортома да нѐ води заедно со туѓиот платеник и претставник, квази-политичарот Османи, „кој јунак се најде и изнајде“ непречен од никого (ЗОШТО?), македонските национални интереси и личните интегритетски права, потајно да ни ги средува со Бугарите, – да ни ги одзема, брише… онака како што на големоалбанската и големобугарската насока им одговара „добрососедската“ комбинација. Осилен, гледајќи дека како мутлаци пред него молчиме, и не преземаме дејствие за да го отстраниме, го забрзува процесот…

Нема друг народ во светот кој во денешно време дозволува и трпи таков срам и понижување во себеисчезнувањето, не преземајќи ништо! (тој и други, на клоци да бидат отстранети од владиното дувло!). Знаеме ли што правиме со самите себе и вака замолчени кај ќе ни биде крајот по патот кој го врвиме, определен од друг?

Албанските политички партии го поддржуваат „добрососедскиот“. Тој ним им одговара… па одат дотаму што велат – нема враќање назад! Тоа е отворена непријателска себичност и закана? Слично и Османи – користејќи ја нашата негрижа за самите себе, упорен во своето настојување што побрзо да ја заврши својата фашистичка агенда, си дозволи диктаторски да се поставува и по однос на нашето суверено право за референдумско изјаснување, по прашање за кое сметаме дека е од особен интерес за нас Македонците, но не и за него, па заповеда: – „Не само да НЕ МОЖЕ, туку НЕ СМЕЕ да има референдум“ за „добрососедскиот“, зашто ТОЈ, заедно со Преспанскиот и Охридскиот китаб (ја пропушти Тиранската…), ти биле СТОЛБОТ на државата во евроатлантските интеграции… Го прогласува за еднонационално барање!? кое НЕ СМЕЕ ДА ПОМИНЕ! А, измени на Уставот? – Да! – Тоа му треба, но не и на нас… Останува прашањето: – Од каде ја црпи таа сила за настојчивост и дрскост така самоуверено да настапува – наредува, забранува и работи како што лично на нему му одговара? И уво да не го боли што без овластување, решава туѓ „еднонационален“ идентитетски проблем, забранувајќи за истиот на референдум да се произнесеме НИЕ, на кои тој проблем се однесува?!

Ете така Македонци недоветни политичари, сегашни и вчерашни властодршци, главени кај газдите Албанци кои отворено гледаат со ваша помош да ја распарчат македонската земја, го донесовте на дереџе мнозинскиот македонскиот народ, од конститутивен столб на сопствената национална држава АСНОМ-ска Македонија, да спадне на малцински обесправен челад, за да сега се потпира на Охридскиот „столб“, кој е побратим со Преспанскиот и Бугарскиот по однос на безобѕирното сотирање на сѐ што е Македонско во земјата Македонија.

Наградата за покажаната недоветност и небудност, ни следи на нас народот… а ве следи и вас, сѐ додека не се осуните, расвестени, таму кај што заслуживте да се најдете – спружени помешечки… мочковци од Македонци, божем водачи на народот…

Ова не ни се случува „сефте“, ама којзнае кој ни е, и каде ни е крајот… Недоветните политички накази од осамостојувањето на Македонија нѐ пратат и се покажаа кога капитулантски се сложија касапите од планина да слезат и да ги прифатиме како победници, само и само за да останат на власт. По заповед, ги амнестираа и им се понудија да им се најдат дур да ја завршат, мирнодопски, започнатата работа… Пак да го тероризираат македонскиот народ, ама сега од рамнина и на демократски начин. Чизмите, замолени, ги качија на таван, а патлаците нека ги носат наденати на појас, под сакото со кое ја заменија униформата. Нека им личеат… Им дадоа и власт, на секој од командантите државничка фотелја, за да водат некоја важна државна институција како дива и нерегистрирана фирма, со „неограничено овластување“. И пенкало да држат во рака им е дадено на „борците“, – кој знае да се потпишува… „ни бастун, ни синџир…“.

Многу лесно нас губитниците нѐ навикнаа на новиот демократски дострел, кој ни го начучулија македонските послушници на Калето… дозволувајќи да ни висат над глава како претсмртно видение. Нѐ научија да бидеме дури и благодарни, што малку по малку, за дваесетина години сосема нѐ развластија и одменаа од сите државни институции, за да не се мачиме… ама, да бидеме и задоволни што им слугуваме за да нема меѓунационални немири, не дај боже и војна!, од која не се откажале. – Нека, нека има мир… па нека си ја исполнуваат нивната агенда… Кога наша немаме, нивната ќе ја дрочиме…

Ние административно ќе помагаме, еве сега и со „балансерот“, како што им помогнавме на пописот вештачки и со фалсификати да го зголемат бројот на резидентното население, со срдечна припомош… Нека има Албанци и повеќе од 50% во администрацијата, нека се муваат… И така таа е сосема затната и нефункционална токму од таквото нивно вештачко и провокативно гнетење. Нека расте купот…

Македонци! Видена работа е во критични моменти профитерски да се осојузувате – власта со отпадници од опозицијата, за да делувате против народот. Против себе предавници! Но само така можете да продолжите да пљачкате… – Идиоти…! Караванот минува, а вие зад него се чешате… Ви влезе стршенот во газот – некој ви го напика, за да се растури опозицијата во време на „ЏА, ИЛИ – БУ!“…?

Ова што се случува во Скопскиов бурлук, е јасна и провидна работа. Приказ на вистината дека Македонците се сами од себе проколнати, да се јадат меѓу себе. Да се дробат во лебни касаи и посолени од друг, како свраки да се колваат, до последната ронка.

П.С. Останало и ќе се прикажува дека во тој Пеколот, само во кругот кај што се сместени Македонците, немало чувар. Зошто? Затоа што ако некој се обидел да се поткачи на ѕидот и да излезе од дупката, тој што бил немоќен истото да го стори, а стоел до него, го тргал за ногата и го враќал назад.

 

xosotin chelseathông tin chuyển nhượngcâu lạc bộ bóng đá arsenalbóng đá atalantabundesligacầu thủ haalandUEFAevertonxosofutebol ao vivofutemaxmulticanaisonbethttps://bsport.fithttps://onbet88.ooohttps://i9bet.bizhttps://hi88.ooohttps://okvip.athttps://f8bet.athttps://fb88.cashhttps://vn88.cashhttps://shbet.atbóng đá world cupbóng đá inter milantin juventusbenzemala ligaclb leicester cityMUman citymessi lionelsalahnapolineymarpsgronaldoserie atottenhamvalenciaAS ROMALeverkusenac milanmbappenapolinewcastleaston villaliverpoolfa cupreal madridpremier leagueAjaxbao bong da247EPLbarcelonabournemouthaff cupasean footballbên lề sân cỏbáo bóng đá mớibóng đá cúp thế giớitin bóng đá ViệtUEFAbáo bóng đá việt namHuyền thoại bóng đágiải ngoại hạng anhSeagametap chi bong da the gioitin bong da lutrận đấu hôm nayviệt nam bóng đátin nong bong daBóng đá nữthể thao 7m24h bóng đábóng đá hôm naythe thao ngoai hang anhtin nhanh bóng đáphòng thay đồ bóng đábóng đá phủikèo nhà cái onbetbóng đá lu 2thông tin phòng thay đồthe thao vuaapp đánh lô đềdudoanxosoxổ số giải đặc biệthôm nay xổ sốkèo đẹp hôm nayketquaxosokq xskqxsmnsoi cầu ba miềnsoi cau thong kesxkt hôm naythế giới xổ sốxổ số 24hxo.soxoso3mienxo so ba mienxoso dac bietxosodientoanxổ số dự đoánvé số chiều xổxoso ket quaxosokienthietxoso kq hôm nayxoso ktxổ số megaxổ số mới nhất hôm nayxoso truc tiepxoso ViệtSX3MIENxs dự đoánxs mien bac hom nayxs miên namxsmientrungxsmn thu 7con số may mắn hôm nayKQXS 3 miền Bắc Trung Nam Nhanhdự đoán xổ số 3 miềndò vé sốdu doan xo so hom nayket qua xo xoket qua xo so.vntrúng thưởng xo sokq xoso trực tiếpket qua xskqxs 247số miền nams0x0 mienbacxosobamien hôm naysố đẹp hôm naysố đẹp trực tuyếnnuôi số đẹpxo so hom quaxoso ketquaxstruc tiep hom nayxổ số kiến thiết trực tiếpxổ số kq hôm nayso xo kq trực tuyenkết quả xổ số miền bắc trực tiếpxo so miền namxổ số miền nam trực tiếptrực tiếp xổ số hôm nayket wa xsKQ XOSOxoso onlinexo so truc tiep hom nayxsttso mien bac trong ngàyKQXS3Msố so mien bacdu doan xo so onlinedu doan cau loxổ số kenokqxs vnKQXOSOKQXS hôm naytrực tiếp kết quả xổ số ba miềncap lo dep nhat hom naysoi cầu chuẩn hôm nayso ket qua xo soXem kết quả xổ số nhanh nhấtSX3MIENXSMB chủ nhậtKQXSMNkết quả mở giải trực tuyếnGiờ vàng chốt số OnlineĐánh Đề Con Gìdò số miền namdò vé số hôm nayso mo so debach thủ lô đẹp nhất hôm naycầu đề hôm naykết quả xổ số kiến thiết toàn quốccau dep 88xsmb rong bach kimket qua xs 2023dự đoán xổ số hàng ngàyBạch thủ đề miền BắcSoi Cầu MB thần tàisoi cau vip 247soi cầu tốtsoi cầu miễn phísoi cau mb vipxsmb hom nayxs vietlottxsmn hôm naycầu lô đẹpthống kê lô kép xổ số miền Bắcquay thử xsmnxổ số thần tàiQuay thử XSMTxổ số chiều nayxo so mien nam hom nayweb đánh lô đề trực tuyến uy tínKQXS hôm nayxsmb ngày hôm nayXSMT chủ nhậtxổ số Power 6/55KQXS A trúng roycao thủ chốt sốbảng xổ số đặc biệtsoi cầu 247 vipsoi cầu wap 666Soi cầu miễn phí 888 VIPSoi Cau Chuan MBđộc thủ desố miền bắcthần tài cho sốKết quả xổ số thần tàiXem trực tiếp xổ sốXIN SỐ THẦN TÀI THỔ ĐỊACầu lô số đẹplô đẹp vip 24hsoi cầu miễn phí 888xổ số kiến thiết chiều nayXSMN thứ 7 hàng tuầnKết quả Xổ số Hồ Chí Minhnhà cái xổ số Việt NamXổ Số Đại PhátXổ số mới nhất Hôm Nayso xo mb hom nayxxmb88quay thu mbXo so Minh ChinhXS Minh Ngọc trực tiếp hôm nayXSMN 88XSTDxs than taixổ số UY TIN NHẤTxs vietlott 88SOI CẦU SIÊU CHUẨNSoiCauVietlô đẹp hôm nay vipket qua so xo hom naykqxsmb 30 ngàydự đoán xổ số 3 miềnSoi cầu 3 càng chuẩn xácbạch thủ lônuoi lo chuanbắt lô chuẩn theo ngàykq xo-solô 3 càngnuôi lô đề siêu vipcầu Lô Xiên XSMBđề về bao nhiêuSoi cầu x3xổ số kiến thiết ngày hôm nayquay thử xsmttruc tiep kết quả sxmntrực tiếp miền bắckết quả xổ số chấm vnbảng xs đặc biệt năm 2023soi cau xsmbxổ số hà nội hôm naysxmtxsmt hôm nayxs truc tiep mbketqua xo so onlinekqxs onlinexo số hôm nayXS3MTin xs hôm nayxsmn thu2XSMN hom nayxổ số miền bắc trực tiếp hôm naySO XOxsmbsxmn hôm nay188betlink188 xo sosoi cầu vip 88lô tô việtsoi lô việtXS247xs ba miềnchốt lô đẹp nhất hôm naychốt số xsmbCHƠI LÔ TÔsoi cau mn hom naychốt lô chuẩndu doan sxmtdự đoán xổ số onlinerồng bạch kim chốt 3 càng miễn phí hôm naythống kê lô gan miền bắcdàn đề lôCầu Kèo Đặc Biệtchốt cầu may mắnkết quả xổ số miền bắc hômSoi cầu vàng 777thẻ bài onlinedu doan mn 888soi cầu miền nam vipsoi cầu mt vipdàn de hôm nay7 cao thủ chốt sốsoi cau mien phi 7777 cao thủ chốt số nức tiếng3 càng miền bắcrồng bạch kim 777dàn de bất bạion newsddxsmn188betw88w88789bettf88sin88suvipsunwintf88five8812betsv88vn88Top 10 nhà cái uy tínsky88iwinlucky88nhacaisin88oxbetm88vn88w88789betiwinf8betrio66rio66lucky88oxbetvn88188bet789betMay-88five88one88sin88bk88xbetoxbetMU88188BETSV88RIO66ONBET88188betM88M88SV88Jun-68Jun-88one88iwinv9betw388OXBETw388w388onbetonbetonbetonbet88onbet88onbet88onbet88onbetonbetonbetonbetqh88mu88Nhà cái uy tínpog79vp777vp777vipbetvipbetuk88uk88typhu88typhu88tk88tk88sm66sm66me88me888live8live8livesm66me88win798livesm66me88win79pog79pog79vp777vp777uk88uk88tk88tk88luck8luck8kingbet86kingbet86k188k188hr99hr99123b8xbetvnvipbetsv66zbettaisunwin-vntyphu88vn138vwinvwinvi68ee881xbetrio66zbetvn138i9betvipfi88clubcf68onbet88ee88typhu88onbetonbetkhuyenmai12bet-moblie12betmoblietaimienphi247vi68clupcf68clupvipbeti9betqh88onb123onbefsoi cầunổ hũbắn cáđá gàđá gàgame bàicasinosoi cầuxóc đĩagame bàigiải mã giấc mơbầu cuaslot gamecasinonổ hủdàn đềBắn cácasinodàn đềnổ hũtài xỉuslot gamecasinobắn cáđá gàgame bàithể thaogame bàisoi cầukqsssoi cầucờ tướngbắn cágame bàixóc đĩaAG百家乐AG百家乐AG真人AG真人爱游戏华体会华体会im体育kok体育开云体育开云体育开云体育乐鱼体育乐鱼体育欧宝体育ob体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育开云体育开云体育棋牌棋牌沙巴体育买球平台新葡京娱乐开云体育mu88qh88