Италија во страв: Смртта на Михајловиќ и Вијали предизвика паника на полуостровот

Прочитај за: 2 минути

За кратко време починаа Синиша Михајловиќ и Џанлука Вијали. Двајца фудбалери кои беа легенди на италијанскиот фудбал и Серија А, за краток период починаа од рак.

Иако боледуваа од различни видови на рак, смртта на Синиша Михајловиќ и Џанлука Вијали ја крена Италија на нозе. Се отворија некои теми кои со децении се премолчуваа. За употребата на недозволени супстанци, за тоа како фудбалерите биле принудувани да пијат непроверени апчиња и разни суплементи.

Затоа Италија е во страв. Србинот имаше 53, а Италијанецот 58. Нивните болести можеби биле предизвикани од супстанците што ги земале додека биле фудбалери. Затоа нивните поранешни соиграчи се во голем страв за својот живот.

Тренерот Зденек Земан прв јавно проговори за допингот и употребата на недозволени супстанци, инаку човекот на кој Синиша Михајловиќ дојде да ја промовира својата книга само една недела пред смртта. Во 1998 година, Чехот, кој својата кариера како тренер ја изгради во Италија, го обвини Јувентус за допинг играчи. По судењето, докторот на Јувентус Рикардо Агриколо беше осуден на 22 месеци затвор за систематски допинг во периодот од 1994 до 1998 година.

Многу фудбалери по смртта на Михајловиќ и Вијали денеска се прашуваат што морале да преземат, плашејќи се за своето здравје.

– Треба да истражиме какви супстанци земавме тогаш. Треба да знаеме дали земањето разни супстанци од тој период ќе ни наштети со текот на времето. Јас сум исплашен. Секакви работи им се случуваат на многу играчи од тој период. Во тоа време имаше допинг контрола, не можевме едноставно да преземеме ништо, но сега ќе требаше да се испита дали супстанците што ги земавме тогаш останаа во нашите тела или излегоа – изјави Дино Баџо за „Кориере дело Спорт“, а Поранешниот играч на Јувентус, Парма, Лацио…

Слично размислува и Романецот Флорин Радучоу, кој во Италија играше за Бари, Верона, Милан и Бреша.

– Знам дека земавме розова течност. И разни лекови. Сега сакам да му се јавам на докторот од Бреша да дознаам повеќе што земавме тогаш. Тогаш не знаевме што ни даваат, секогаш велеа дека се витамини и гликоза. Добро се сеќавам дека секогаш ја земавме таа розова течност пред игрите. Пиевме и неколку таблети во Милано. Треба да се запрашаме зошто се случуваат овие прерани смртни случаи – рече Радуцоју.