Home Здравство Интервју на Денот на вљубените

Интервју на Денот на вљубените

91
0

По повод Денот на вљубените Свети Валентин, Женски Муабети објави интервју со поранешната мисица Евгенија Марковска, сопруга на епидемиологот Вело Марковски. Евгенија раскажува како, поради големата разлика во возраста со нејзиниот сопруг, се соочила со озборувања и непријатени коментари, но сепак нивната љубов успеала да надвладее. „Недолични коментари имаше уште од почетокот кога се дозна за нашиот брак и сѐ уште има. Не ме повредува никој од тие коментари затоа што никогаш не ми било важно што ќе кажат другите. Мислам дека не е во ред да навредуваш некој што не го познаваш само затоа што мислиш дека не се вколопува во она што сите го прават“.

Во интервјуто таа зборува и за нејзината посветеност на домот, на двете деца, но и на студиите.

*Што прави Евгенија Марковска откако не се занимава со манекенство, ви недостига ли можеби понекогаш таа професија?

На почетокот ми недостигаше, но сега не. Сакав семејство, деца, да се посветам на науката, што секако не одговара со манекенството. После три години откога се откажав од манекенството станав магистер по бизнис и администрација, а моментално сум студент на трет циклус (докторски) студии.

*Мајка сте на две дечиња, како се снаоѓате во мајчинството, што за вас претставува улогата на мајка?

Би рекла дека се снаоѓам одлично. Пред да станам мајка бев исплашена дека нема да успеам, дека нема да можам да се грижам за дете, но откога ќе се стане мајка се развива тој мајчински инстикт. Мајчинството е нешто што не може да се покаже или научи од друг затоа што секоја мајка има индивидуален пристап спрема децата. За мене моите деца ми се најдобри другари. Секогаш сум подготвена да си играм со нив и кога имам еден куп други обврски да завршам. Според мене улогата на мајката е да претставува најдобар можен пример за своите деца, затоа што децата посебно во првите години го копираат однесувањето на родителите. Да се грижи за нив и воспитува, да им покаже што е правилно, а што не. Да им покаже дека е секогаш тука за нив и секогаш подготвена да ги ислуша и да најде одговор на сите нивни прашања.

*Во брак сте со професорот Вело Марковски – како сфативте дека сте сродни души, раскажете ни ја вашата љубовна приказна, како ве освои, колку години бевте во врска а колку години сте во брак

Нашата врска започна во 2014 година, се мислевме неколку месеци, но ете се решивме да ја започнеме врската без обврски и некои поголеми очекувања. Ни беше убаво да бидеме заедно, а колку повеќе се гледавме станувавме се повеќе поврзани. Често со Вело знаеме да ја искоментираме првата средба како бевме исплашени и како кога доѓаше по мене сакал да се врати на пола пат и да ми каже дека има обврски тој ден и дали ако се вратеше пак ќе се видевме и ќе завршеше исто како сега. На самиот почеток воопшто не се надевав дека ќе заврши со брак или ќе имаме деца, за само после две години јас бев таа што најмногу на свет сакаше да имаме дете. Клучен момент во се тоа беше неговиот однос кон мене. Ми покажуваше внимание, грижа, ми беше најголема поддршка и знаев дека е и ќе биде секогаш тука за мене за што и да ми затреба. Во 2017 година го добивме синот и истата година стапивме во брак.

* Колку вашиот сопруг ви помага околу дечињата, обврските околу домот?

Кога нема работа или други обврски ми помага секогаш. Сака да ги заспива децата, да ги поигра накратко да одморам или да го прошета поголемото дете. Секогаш го фалам дека одлично се снаоѓа и во кујна.

*Наидовте ли на препрека од пријателите, семејството, како реагираа кога прв пат слушнаа за вашата врска со вашиот сопруг?

Па не би рекла дека имавме препреки. Повеќе во смисла на „дали сте сигурни дека ќе успеете заради разликата во годините“, „што ќе речат другите кога ќе дознаат за вашата врска“ и сл. Што секако не бевме сигурни дека ќе успееме, но вредеше да се проба, а денес сум среќна што не размислувавме воопшто за понатаму, едноставно пробавме и ни успеа. Не се важни годините важна е зрелоста на партнерите, карактерите и нивно вклопување, меѓусебниот однос

*Имавте ли некаков притисок од околината, наидувавте ли на недолични коментари, ве повредуваше ли можеби нешто?

Да, недолични коментари имаше уште од почетокот кога се дозна за нашиот брак и сѐ уште има. Не ме повредува никој од тие коментари затоа што никогаш не ми било важно што ќе кажат другите. Мислам дека не е во ред да навредуваш некој што не го познаваш само затоа што мислиш дека не се вколопува во она што сите го прават.

*Како реагиравте Вие, како ги надминувате озборувањата, кој беше ваша поддршка во такви моменти?

Како што веќе кажав воопшто не ме повредуваат негативните коментари и озборувањата. Моето семејство ме поддржува, јас сум среќна и се друго е неважно.

* Колку луѓето, општеството се подготвени и дали воопшто се подготвени да прифатат дека љубовта ги руши сите граници и дека годините се само бројка, која не ја одредува квалитетот на врската или бракот?

Мислам дека нашето општество не е подготвено да прифати дека за љубовта нема граници. Во многу држави во странство се нормална појава ваквите бракови, но кај нас се критикува и озборува она што е поразлично од нормите кои ги поставило самото општество. Не се важни годините важна е зрелоста на партнерите, карактерите и нивно вклопување, меѓусебниот однос. Ако има љубов, почит и разбирање помеѓу партнерите ни годините, ни било кои други разлики не се пречка да се одржи квалитетна врска или брак.

*Денес е „Свети Валентин“ – Денот на вљубените. Колку е романтичен Вело, си разменувате ли подароци или не е потребно да биде празник за да се подари нешто?

Не е потребно празник за да се подари нешто и да се покаже внимание. Знае да ме изненади без никаков празник или причина. Најчесто тоа е некое парче гардероба, цвеќе. Знам често да речам не е важен подарокот, важна е намерата. Ме радуваат и најмалите подароци.

*Како го негувате бракот?

Секогаш гледаме да најдеме време да го поминеме заедно, било тоа да се прошетки, гледање филм, да поразговараме. Почит помеѓу нас имало отсекогаш и ќе има. За мене најважно за да функционира бракот е почитта. На компромис секогаш сум јас прва подготвена, не можам да останам долго лута, за разлика од мене сопругот прв не попушта никогаш дури и кога не е во право.

*Вашата порака до оние кои се плашат од врска и брак како вашиот – како би ги охрабриле?

Јас би рекла дека секој што е полнолетен и свесно размислува има право да донесе каква сака одлука за својот живот како и со кого сака да го помине. Да си ги слушаат срцето и мозокот, а не што ќе кажат другите. Похрабро да влегуваат во сериозни врски и брак, а пред се полесно да се одлучуваат да станат родители, да подарат живот. Би ги советувала постарите девојки да не го чекаат принцот од соништата туку да си родат, да станат мајки без разлика дали се во брак или пак дали се во врска со партнер, а таа врска не е по стандардите на мнозинството.

*Што ве исполнува, мотивира во животот, некое хоби, што сакате најмногу, дали преферирате излегувања или повеќе би уживале во домашна атмосфера

Единствено хоби ми е вежбање фитнес. Преферирам вежбање еден саат дневно додека ги слушам омилените песни, но доколку не сум во можност цел саат доволни ми се и 10 до 15 минути вежбање. Главна мотивација ми се моите деца, ме мотивираат да бидам подобра од она што сум била. Ме исполнува кога ги гледам како се среќни додека играме заеднички игри и кога на крајот од денот ќе заспијат спокојно и знам дека сум успеала и тој ден да им го направам забавен. Преферирам фамилијарни прошетки преку ден, а доколку не сме во можност да прошетаме а надвор е топло и сончево го поминуваме денот во двор. Вечерни излегувања не сакам, па така после сите обврски во текот на денот сакам да се релаксирам во домашна атмосфера и што побрзо на спиење.

xosotin chelseathông tin chuyển nhượngcâu lạc bộ bóng đá arsenalbóng đá atalantabundesligacầu thủ haalandUEFAevertonxosofutebol ao vivofutemaxmulticanaisonbethttps://bsport.fithttps://onbet88.ooohttps://i9bet.bizhttps://hi88.ooohttps://okvip.athttps://f8bet.athttps://fb88.cashhttps://vn88.cashhttps://shbet.atbóng đá world cupbóng đá inter milantin juventusbenzemala ligaclb leicester cityMUman citymessi lionelsalahnapolineymarpsgronaldoserie atottenhamvalenciaAS ROMALeverkusenac milanmbappenapolinewcastleaston villaliverpoolfa cupreal madridpremier leagueAjaxbao bong da247EPLbarcelonabournemouthaff cupasean footballbên lề sân cỏbáo bóng đá mớibóng đá cúp thế giớitin bóng đá ViệtUEFAbáo bóng đá việt namHuyền thoại bóng đágiải ngoại hạng anhSeagametap chi bong da the gioitin bong da lutrận đấu hôm nayviệt nam bóng đátin nong bong daBóng đá nữthể thao 7m24h bóng đábóng đá hôm naythe thao ngoai hang anhtin nhanh bóng đáphòng thay đồ bóng đábóng đá phủikèo nhà cái onbetbóng đá lu 2thông tin phòng thay đồthe thao vuaapp đánh lô đềdudoanxosoxổ số giải đặc biệthôm nay xổ sốkèo đẹp hôm nayketquaxosokq xskqxsmnsoi cầu ba miềnsoi cau thong kesxkt hôm naythế giới xổ sốxổ số 24hxo.soxoso3mienxo so ba mienxoso dac bietxosodientoanxổ số dự đoánvé số chiều xổxoso ket quaxosokienthietxoso kq hôm nayxoso ktxổ số megaxổ số mới nhất hôm nayxoso truc tiepxoso ViệtSX3MIENxs dự đoánxs mien bac hom nayxs miên namxsmientrungxsmn thu 7con số may mắn hôm nayKQXS 3 miền Bắc Trung Nam Nhanhdự đoán xổ số 3 miềndò vé sốdu doan xo so hom nayket qua xo xoket qua xo so.vntrúng thưởng xo sokq xoso trực tiếpket qua xskqxs 247số miền nams0x0 mienbacxosobamien hôm naysố đẹp hôm naysố đẹp trực tuyếnnuôi số đẹpxo so hom quaxoso ketquaxstruc tiep hom nayxổ số kiến thiết trực tiếpxổ số kq hôm nayso xo kq trực tuyenkết quả xổ số miền bắc trực tiếpxo so miền namxổ số miền nam trực tiếptrực tiếp xổ số hôm nayket wa xsKQ XOSOxoso onlinexo so truc tiep hom nayxsttso mien bac trong ngàyKQXS3Msố so mien bacdu doan xo so onlinedu doan cau loxổ số kenokqxs vnKQXOSOKQXS hôm naytrực tiếp kết quả xổ số ba miềncap lo dep nhat hom naysoi cầu chuẩn hôm nayso ket qua xo soXem kết quả xổ số nhanh nhấtSX3MIENXSMB chủ nhậtKQXSMNkết quả mở giải trực tuyếnGiờ vàng chốt số OnlineĐánh Đề Con Gìdò số miền namdò vé số hôm nayso mo so debach thủ lô đẹp nhất hôm naycầu đề hôm naykết quả xổ số kiến thiết toàn quốccau dep 88xsmb rong bach kimket qua xs 2023dự đoán xổ số hàng ngàyBạch thủ đề miền BắcSoi Cầu MB thần tàisoi cau vip 247soi cầu tốtsoi cầu miễn phísoi cau mb vipxsmb hom nayxs vietlottxsmn hôm naycầu lô đẹpthống kê lô kép xổ số miền Bắcquay thử xsmnxổ số thần tàiQuay thử XSMTxổ số chiều nayxo so mien nam hom nayweb đánh lô đề trực tuyến uy tínKQXS hôm nayxsmb ngày hôm nayXSMT chủ nhậtxổ số Power 6/55KQXS A trúng roycao thủ chốt sốbảng xổ số đặc biệtsoi cầu 247 vipsoi cầu wap 666Soi cầu miễn phí 888 VIPSoi Cau Chuan MBđộc thủ desố miền bắcthần tài cho sốKết quả xổ số thần tàiXem trực tiếp xổ sốXIN SỐ THẦN TÀI THỔ ĐỊACầu lô số đẹplô đẹp vip 24hsoi cầu miễn phí 888xổ số kiến thiết chiều nayXSMN thứ 7 hàng tuầnKết quả Xổ số Hồ Chí Minhnhà cái xổ số Việt NamXổ Số Đại PhátXổ số mới nhất Hôm Nayso xo mb hom nayxxmb88quay thu mbXo so Minh ChinhXS Minh Ngọc trực tiếp hôm nayXSMN 88XSTDxs than taixổ số UY TIN NHẤTxs vietlott 88SOI CẦU SIÊU CHUẨNSoiCauVietlô đẹp hôm nay vipket qua so xo hom naykqxsmb 30 ngàydự đoán xổ số 3 miềnSoi cầu 3 càng chuẩn xácbạch thủ lônuoi lo chuanbắt lô chuẩn theo ngàykq xo-solô 3 càngnuôi lô đề siêu vipcầu Lô Xiên XSMBđề về bao nhiêuSoi cầu x3xổ số kiến thiết ngày hôm nayquay thử xsmttruc tiep kết quả sxmntrực tiếp miền bắckết quả xổ số chấm vnbảng xs đặc biệt năm 2023soi cau xsmbxổ số hà nội hôm naysxmtxsmt hôm nayxs truc tiep mbketqua xo so onlinekqxs onlinexo số hôm nayXS3MTin xs hôm nayxsmn thu2XSMN hom nayxổ số miền bắc trực tiếp hôm naySO XOxsmbsxmn hôm nay188betlink188 xo sosoi cầu vip 88lô tô việtsoi lô việtXS247xs ba miềnchốt lô đẹp nhất hôm naychốt số xsmbCHƠI LÔ TÔsoi cau mn hom naychốt lô chuẩndu doan sxmtdự đoán xổ số onlinerồng bạch kim chốt 3 càng miễn phí hôm naythống kê lô gan miền bắcdàn đề lôCầu Kèo Đặc Biệtchốt cầu may mắnkết quả xổ số miền bắc hômSoi cầu vàng 777thẻ bài onlinedu doan mn 888soi cầu miền nam vipsoi cầu mt vipdàn de hôm nay7 cao thủ chốt sốsoi cau mien phi 7777 cao thủ chốt số nức tiếng3 càng miền bắcrồng bạch kim 777dàn de bất bạion newsddxsmn188betw88w88789bettf88sin88suvipsunwintf88five8812betsv88vn88Top 10 nhà cái uy tínsky88iwinlucky88nhacaisin88oxbetm88vn88w88789betiwinf8betrio66rio66lucky88oxbetvn88188bet789betMay-88five88one88sin88bk88xbetoxbetMU88188BETSV88RIO66ONBET88188betM88M88SV88Jun-68Jun-88one88iwinv9betw388OXBETw388w388onbetonbetonbetonbet88onbet88onbet88onbet88onbetonbetonbetonbetqh88mu88Nhà cái uy tínpog79vp777vp777vipbetvipbetuk88uk88typhu88typhu88tk88tk88sm66sm66me88me888live8live8livesm66me88win798livesm66me88win79pog79pog79vp777vp777uk88uk88tk88tk88luck8luck8kingbet86kingbet86k188k188hr99hr99123b8xbetvnvipbetsv66zbettaisunwin-vntyphu88vn138vwinvwinvi68ee881xbetrio66zbetvn138i9betvipfi88clubcf68onbet88ee88typhu88onbetonbetkhuyenmai12bet-moblie12betmoblietaimienphi247vi68clupcf68clupvipbeti9betqh88onb123onbefsoi cầunổ hũbắn cáđá gàđá gàgame bàicasinosoi cầuxóc đĩagame bàigiải mã giấc mơbầu cuaslot gamecasinonổ hủdàn đềBắn cácasinodàn đềnổ hũtài xỉuslot gamecasinobắn cáđá gàgame bàithể thaogame bàisoi cầukqsssoi cầucờ tướngbắn cágame bàixóc đĩaAG百家乐AG百家乐AG真人AG真人爱游戏华体会华体会im体育kok体育开云体育开云体育开云体育乐鱼体育乐鱼体育欧宝体育ob体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育开云体育开云体育棋牌棋牌沙巴体育买球平台新葡京娱乐开云体育mu88qh88