Директор во Фајзер признава дека вакцината против Ковид предизвикува абнормалност во менструалниот циклус на жените

Прочитај за: < 1 минута

Тајното видео во кое извршен директор на Pfizer изразува загриженост за ефектот на истрелот од Ковид врз менструалните циклуси вчера стана вирално на социјалните мрежи.

Џордон Тристон Вокер – кој се претставува дека бил високо позициониран во одделот за истражување и развој на Pfizer – беше „фатен жив“ како признава дека е „загрижувачко“ што „нешто неправилно“ се случува со менструацијата на жените по добивањето на вакцината на компанијата.

„Вакцината не треба да го попречува тоа… Мора да влијае на нешто хормонално“, вели тој на  новинар на десничарската активистичка група „Проект Веритас“.

Видеото беше објавено минатата ноќ на Твитер под хаштагот „Плодност“ и до сега е прегледано над 6 милиони пати. Многу коментатори, вклучително и републиканката Марџори Тејлор Грин, изразија загриженост за влијанието на нападите врз плодноста.

Постоеја долгогодишни стравувања меѓу жените дека поради новоста на вакцината и технологијата на mRNA и забележливите промени што ги има во менструалните циклуси, може да предизвика неплодност.