Давидовиќ: Се е потчинето на лаги, корупција и хохштаплерај, а народот веќе нема доверба во никого – затоа немаме систем и напредок

Прочитај за: 5 минути

Автократија, технократија до какистократија беше нарекуван и дефиниран системот кој е присутен кај нас, соодветно на тоа и носителите на власта беа нарекувани согласно истото.

Но како изминува времето, како власта периодично се менува преминувајќи од една на друга партија во македонскиот блок со една константа во албанскиот, следејќи ги случувањата, аферите, начинот на владeење и однесување сметам дека се работи за систем на владеење и управување кој би требало да се нарече хохштаплерократија, пишува адвокатот Звонко Давидовиќ во неговата колумна за Фокус.

Во продолжение на колумната вели:

Хохштаплер, потекнува од германскиот збор Hochstapler, означува личност која се претставува во подобра светлина од она што е, се обидува да покаже дека е личност со повисок општествен статус, подобра професионална позиција или поголем имот најчесто со намера да изврши измама или некое друго коруптивно дејствие.

Тие понекогаш подолг временски период ја мамат својата околина и под паролата mundus vult decipi (светот сака да биде измамен) хохштаплерите успеваат да ја искористат лековерноста или довербата на луѓето со кои контактира или група на луѓе кои му се целна група.

Хохштаплерократија е систем на владеење во кој оној кој се бори за власта се претставува во подобра светлина и со високи морални вредности, претставувајќи му на народот дека борбата за власт и освојувањето на истата е само со цел за добробит и просперитет на народот и државата, мамејќи ги сите околу себе дека вистинската цел е власта, голата моќ и полнење на својот џеп и партиската каса на секој можен начин користејќи ја власта која ја има.

Искористувајќи ја лековерноста и довербата на народот хохштаплерот доаѓа на власт и почнува истиот миг да ја користи моќта прво за вработување на свои блиски, на подлизурковци и полтрони кои ќе му ги вршат “прљавите” и коруптивни работи и луѓе од кои има интерес или полза.

Следниот чекор на хохштаплерот е да почне со местење на тендери, јавни набавки и други финансиски зделки од кој најголема корист ќе има тој, неговите блиски и партијата, а најголем зијан народот и државата.

Секој свој незаконит потег и коруптивно дејствије, како вистински и веќе искусен хохштаплер, го покрива со лажни вести, спинувања или нетранспарентност.

Палетата на лаги на еден хохштаплер е бескрајна и тој еднаш тврди дека е тоа во интерес на државата, на народот, другпат дека така сакале големите сили кои ни се сојузници, третпат дека тоа што го прави ќе донесе бенефит во иднина.

Честопати ја користи и нетранспарентноста, молкот и зависноста на медиумите па ништо и нема да излезе во јавноста. А зад сето тоа стои единствено неговата хохштаплерска природа и клептоманскиот карактер.

Во мигот кога ќе се обелодени некоја афера хохштаплерот со својата тајфа вперува прст кон „предавникот” и сета вина ја префрла на негови плеќи тврдејќи дека измислува и лаже за да ја поткопа државата и дека работи во интерес на некоја странска служба.

Ако и тоа не помине тогаш жртвува некои од своите пиончиња од понискиот ешалон кој ќе ја понесе вината за сите и се.

Институциите на системот ги користи за заплашување на своите опоненти и нивно дисциплинирање или за приграбување на нивниот имот.

Неретко прибегнува и кон користење на обвинителството и судството, кои се комплетно под политичка контрола , за справување и елиминирање на своите противници преку една квази правна разврска со исконструирано обвинение и постапка и со нарачана и однапред напишана пресуда.

За да се остави поголем впечаток во јавноста како борбата со криминалот тече, највисоките функционери од власта лицитираат со казните и притворите упатувајќи јасна порака и на судството што се очекува од него и што треба да испорача и на народот што ќе го снајде непослушниот.

Токму поради сето ова немаме напредок, немаме систем, имаме заробени институции, и зависно и послушничко судство. Се е потчинето на лаги, корупција и хохштаплерај, а народот нема повеќе доверба во никого и ништо.

„Човештвото не го држат лагите, довербата е темел на општеството. Таму каде што нема вистина, не може да има ни доверба, а каде што нема доверба, нема ни општество”– Frederick Douglass.

xosotin chelseathông tin chuyển nhượngcâu lạc bộ bóng đá arsenalbóng đá atalantabundesligacầu thủ haalandUEFAevertonxosofutebol ao vivofutemaxmulticanaisonbethttps://bsport.fithttps://onbet88.ooohttps://i9bet.bizhttps://hi88.ooohttps://okvip.athttps://f8bet.athttps://fb88.cashhttps://vn88.cashhttps://shbet.atbóng đá world cupbóng đá inter milantin juventusbenzemala ligaclb leicester cityMUman citymessi lionelsalahnapolineymarpsgronaldoserie atottenhamvalenciaAS ROMALeverkusenac milanmbappenapolinewcastleaston villaliverpoolfa cupreal madridpremier leagueAjaxbao bong da247EPLbarcelonabournemouthaff cupasean footballbên lề sân cỏbáo bóng đá mớibóng đá cúp thế giớitin bóng đá ViệtUEFAbáo bóng đá việt namHuyền thoại bóng đágiải ngoại hạng anhSeagametap chi bong da the gioitin bong da lutrận đấu hôm nayviệt nam bóng đátin nong bong daBóng đá nữthể thao 7m24h bóng đábóng đá hôm naythe thao ngoai hang anhtin nhanh bóng đáphòng thay đồ bóng đábóng đá phủikèo nhà cái onbetbóng đá lu 2thông tin phòng thay đồthe thao vuaapp đánh lô đềdudoanxosoxổ số giải đặc biệthôm nay xổ sốkèo đẹp hôm nayketquaxosokq xskqxsmnsoi cầu ba miềnsoi cau thong kesxkt hôm naythế giới xổ sốxổ số 24hxo.soxoso3mienxo so ba mienxoso dac bietxosodientoanxổ số dự đoánvé số chiều xổxoso ket quaxosokienthietxoso kq hôm nayxoso ktxổ số megaxổ số mới nhất hôm nayxoso truc tiepxoso ViệtSX3MIENxs dự đoánxs mien bac hom nayxs miên namxsmientrungxsmn thu 7con số may mắn hôm nayKQXS 3 miền Bắc Trung Nam Nhanhdự đoán xổ số 3 miềndò vé sốdu doan xo so hom nayket qua xo xoket qua xo so.vntrúng thưởng xo sokq xoso trực tiếpket qua xskqxs 247số miền nams0x0 mienbacxosobamien hôm naysố đẹp hôm naysố đẹp trực tuyếnnuôi số đẹpxo so hom quaxoso ketquaxstruc tiep hom nayxổ số kiến thiết trực tiếpxổ số kq hôm nayso xo kq trực tuyenkết quả xổ số miền bắc trực tiếpxo so miền namxổ số miền nam trực tiếptrực tiếp xổ số hôm nayket wa xsKQ XOSOxoso onlinexo so truc tiep hom nayxsttso mien bac trong ngàyKQXS3Msố so mien bacdu doan xo so onlinedu doan cau loxổ số kenokqxs vnKQXOSOKQXS hôm naytrực tiếp kết quả xổ số ba miềncap lo dep nhat hom naysoi cầu chuẩn hôm nayso ket qua xo soXem kết quả xổ số nhanh nhấtSX3MIENXSMB chủ nhậtKQXSMNkết quả mở giải trực tuyếnGiờ vàng chốt số OnlineĐánh Đề Con Gìdò số miền namdò vé số hôm nayso mo so debach thủ lô đẹp nhất hôm naycầu đề hôm naykết quả xổ số kiến thiết toàn quốccau dep 88xsmb rong bach kimket qua xs 2023dự đoán xổ số hàng ngàyBạch thủ đề miền BắcSoi Cầu MB thần tàisoi cau vip 247soi cầu tốtsoi cầu miễn phísoi cau mb vipxsmb hom nayxs vietlottxsmn hôm naycầu lô đẹpthống kê lô kép xổ số miền Bắcquay thử xsmnxổ số thần tàiQuay thử XSMTxổ số chiều nayxo so mien nam hom nayweb đánh lô đề trực tuyến uy tínKQXS hôm nayxsmb ngày hôm nayXSMT chủ nhậtxổ số Power 6/55KQXS A trúng roycao thủ chốt sốbảng xổ số đặc biệtsoi cầu 247 vipsoi cầu wap 666Soi cầu miễn phí 888 VIPSoi Cau Chuan MBđộc thủ desố miền bắcthần tài cho sốKết quả xổ số thần tàiXem trực tiếp xổ sốXIN SỐ THẦN TÀI THỔ ĐỊACầu lô số đẹplô đẹp vip 24hsoi cầu miễn phí 888xổ số kiến thiết chiều nayXSMN thứ 7 hàng tuầnKết quả Xổ số Hồ Chí Minhnhà cái xổ số Việt NamXổ Số Đại PhátXổ số mới nhất Hôm Nayso xo mb hom nayxxmb88quay thu mbXo so Minh ChinhXS Minh Ngọc trực tiếp hôm nayXSMN 88XSTDxs than taixổ số UY TIN NHẤTxs vietlott 88SOI CẦU SIÊU CHUẨNSoiCauVietlô đẹp hôm nay vipket qua so xo hom naykqxsmb 30 ngàydự đoán xổ số 3 miềnSoi cầu 3 càng chuẩn xácbạch thủ lônuoi lo chuanbắt lô chuẩn theo ngàykq xo-solô 3 càngnuôi lô đề siêu vipcầu Lô Xiên XSMBđề về bao nhiêuSoi cầu x3xổ số kiến thiết ngày hôm nayquay thử xsmttruc tiep kết quả sxmntrực tiếp miền bắckết quả xổ số chấm vnbảng xs đặc biệt năm 2023soi cau xsmbxổ số hà nội hôm naysxmtxsmt hôm nayxs truc tiep mbketqua xo so onlinekqxs onlinexo số hôm nayXS3MTin xs hôm nayxsmn thu2XSMN hom nayxổ số miền bắc trực tiếp hôm naySO XOxsmbsxmn hôm nay188betlink188 xo sosoi cầu vip 88lô tô việtsoi lô việtXS247xs ba miềnchốt lô đẹp nhất hôm naychốt số xsmbCHƠI LÔ TÔsoi cau mn hom naychốt lô chuẩndu doan sxmtdự đoán xổ số onlinerồng bạch kim chốt 3 càng miễn phí hôm naythống kê lô gan miền bắcdàn đề lôCầu Kèo Đặc Biệtchốt cầu may mắnkết quả xổ số miền bắc hômSoi cầu vàng 777thẻ bài onlinedu doan mn 888soi cầu miền nam vipsoi cầu mt vipdàn de hôm nay7 cao thủ chốt sốsoi cau mien phi 7777 cao thủ chốt số nức tiếng3 càng miền bắcrồng bạch kim 777dàn de bất bạion newsddxsmn188betw88w88789bettf88sin88suvipsunwintf88five8812betsv88vn88Top 10 nhà cái uy tínsky88iwinlucky88nhacaisin88oxbetm88vn88w88789betiwinf8betrio66rio66lucky88oxbetvn88188bet789betMay-88five88one88sin88bk88xbetoxbetMU88188BETSV88RIO66ONBET88188betM88M88SV88Jun-68Jun-88one88iwinv9betw388OXBETw388w388onbetonbetonbetonbet88onbet88onbet88onbet88onbetonbetonbetonbetqh88mu88Nhà cái uy tínpog79vp777vp777vipbetvipbetuk88uk88typhu88typhu88tk88tk88sm66sm66me88me888live8live8livesm66me88win798livesm66me88win79pog79pog79vp777vp777uk88uk88tk88tk88luck8luck8kingbet86kingbet86k188k188hr99hr99123b8xbetvnvipbetsv66zbettaisunwin-vntyphu88vn138vwinvwinvi68ee881xbetrio66zbetvn138i9betvipfi88clubcf68onbet88ee88typhu88onbetonbetkhuyenmai12bet-moblie12betmoblietaimienphi247vi68clupcf68clupvipbeti9betqh88onb123onbefsoi cầunổ hũbắn cáđá gàđá gàgame bàicasinosoi cầuxóc đĩagame bàigiải mã giấc mơbầu cuaslot gamecasinonổ hủdàn đềBắn cácasinodàn đềnổ hũtài xỉuslot gamecasinobắn cáđá gàgame bàithể thaogame bàisoi cầukqsssoi cầucờ tướngbắn cágame bàixóc đĩaAG百家乐AG百家乐AG真人AG真人爱游戏华体会华体会im体育kok体育开云体育开云体育开云体育乐鱼体育乐鱼体育欧宝体育ob体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育开云体育开云体育棋牌棋牌沙巴体育买球平台新葡京娱乐开云体育mu88qh88