Главоболки за македонските туристи, омилените дестинации воведуваат строги мерки

Прочитај за: 4 минути

Ако планирате некаде наскоро да заминете на одмор, проверете какви се епидемиолошки мерки во сила во земјата во која сакате да одите, пишува Плусинфо.

Во претходните години, најмногу внимание посветувавме на документите, сместувањето, временските услови, а сега тоа е насочено кон условите за влез во земјата и мерките што важат во тие одморалишта, па станаа еден од најсуштинските критериуми за избор на дестинација за посета во оваа година.

Веднаш штом започна летната сезона, граѓаните на Македонија заминаа во своите омилени летни одморалишта во Грција, Албанија, Црна Гора, Хрватска, Турција, Египет и Тунис, но во последно време состојбата со коронавирусот се влошува, а земјите воведуваат нови мерки што на многумина можат да им ги уништат плановите за годишен одмор.

Расте бројот на новозаболени во Грција

Грција во последните неколку недели бележи голем пораст на бројот на заразени, бидејќи има околу 2.000 ново потврдени случаи на дневно ниво. Со цел да се спречи понатамошен раст на заразените, нови мерки беа воведени на почетокот на јули, а како што стојат работите засега, тие најверојатно ќе бидат во сила до крајот на туристичката сезона.

Од 5 јули, се применуваат малку построги услови за патување со траекти и локални летови, што особено ги погодува оние кои сакаат да одат на островите. Пред да се качат на траектот, тие мора да покажат потврда за целосна вакцинација (завршена најмалку 14 дена порано), негативен тест за PCR (направен не повеќе од 72 часа порано) или брз тест (направено во претходните 48 часа), сертификат на прележан ковид-19 (до 180 дена порано). Исклучок се деца до 12 години. Исто така, патниците мора да пополнат образец во врска со мерките за спречување и лекување на случај на ковид-19 на патничките бродови.

На локалното население им е дозволено да прават деловни активности само ако можат да го исполнат барањето за социјално дистанцирање. Маските за лице се задолжителни на затворени јавни простории, но и на преполни отворени простори. До 10 лица можат да седат на маса во ресторани, а вработените мора редовно да се тестираат за ковид-19, освен ако не ја завршиле вакцинацијата најмалку 15 дена порано. На отворено ќе биде дозволено до 300 лица, а на јавни плажи до 120 лица на 1.000 квадратни метри.

До крајот на август, сите затворени простории, ноќни клубови, барови, кина и театри ќе примаат исклучиво вакцинирани посетители. Тие исто така ќе ограничат колку луѓе можат да примат во исто време.

Се вложува ковид-статистиката во Турција

Во Турција е забележано зголемување на бројот на заразени со коронавирусот, а само во последните 24 часа од нив 14.230 биле тестирани позитивно. Сепак, во оваа земја, скоро сите епидемиолошки мерки беа олабавени во јули, вклучително и забрана за масовни митинзи и полицискиот час.

Албанија ги олабавува мерките

На македонските граѓани не им требаат никакви услови за влез во Албанија, а земјата е опкружена со најмал број заразени лица.

Поради поповолната состојба во Албанија, баровите и кафулињата имаат право да пуштаат музика до 23 часот од минатата недела, наместо сегашните до 22 часот, полицискиот час е сè уште во сила од полноќ до 6 часот наутро, соопшти Техничкиот комитет на експерти кој одлучува за мерките поврзани со спречување на ширењето на вирусот.

Од 15 јуни, до 50 лица имаат дозвола да се собираат надвор, додека носењето маска во затворен простор е сè уште задолжително.

Клубовите и дискотеките се затворени во Црна Гора

Една од неизбежните дестинации за Македонците со години е Црна Гора. На граѓаните на Македонија не им треба никаков тест или потврда за вакцинација за влез во оваа земја.

Сепак, бројот на заразени лица во Црна Гора започна да расте постепено во последните две недели. Со цел да се избегне ситуацијата од март, а особено поради зголемениот прилив на туристи од различни земји, властите беа принудени да воведат нов пакет мерки.

Поради промената на епидемиолошката состојба во Црна Гора, работата на ноќните клубови и дискотеките, и на отворено и во затворен простор, е забранета до 2 август. Исто така, забранети се забави, музички фестивали, но и масовни собири во затворени простории.

Од 30 јули, само оние кои ги исполнуваат улови ќе имаат дозвола да останат во затворено – дека биле целосно вакцинирани или ја примиле првата доза, имаат негативен PCR-тест или имаат доказ дека се заразиле со коронавирус во последните 180 дена.

– Во ниту еден од овие случаи не е прифатен брз тест за негативен антиген или тест за антитела – соопшти Институтот за јавно здравје.

Нови мерки од денес во Хрватска

Хрватскиот брег исто така е една од омилените дестинации на Македонците. На крајот на јуни беше објавено дека на Македонците им е дозволен влез во Хрватска без никакви услови, но тоа траеше само неколку дена, откако новите правила стапија на сила на 1 јули.

Според таа одлука, граѓаните на Македонија можат да влезат во Хрватска додека ги исполнуваат епидемиолошките услови за влез што се пропишани за државјани на трети земји. На сите граѓани на Македонија кои биле вакцинирани со обете дози на која било вакцина им е дозволено да влезат во Хрватска без негативен ПЦР тест за или антиген, под услов да поминале најмалку 14 дена од повторната вакцинација, како и оние кои прележале ковид-19 во периодот од 11 дена до шест месеци пред влегувањето во Хрватска. Инфекцијата во минатото се докажува со позитивен ПЦР тест или антиген и се признава медицинско уверение за коронавирус.

Македонците кои не биле вакцинирани или немаат докази за претходна инфекција можат да влезат во Хрватска доколку поднесат негативен ПЦР тест кој не е постар од 72 часа или брз тест за антиген, не постар од 48 часа, додека за деца под 12 години таму нема никакви услови.

Новите мерки воведени денес во Хрватска се однесуваат на забрана за поголеми собири, бидејќи најголемиот број новозаболени лица се заразени на такви места. Главниот штаб е особено загрижен за ситуацијата во Далмација, бидејќи стапката на инфекција е поголема во овој дел од земјата, а процентот на вакцинирани е помал отколку во остатокот од земјата.

Според тамошните медиуми, бројот на луѓе кои можат да се соберат на едно место е 50, наместо 100, што беше случај досега.

Ако луѓето имаат валиден сертификат за ковид-19, дека биле превакцинирани, имале вирус во последните шест месеци или имаат негативен ПЦР тест, бројот на собраните досега не е ограничен, но од денес тој број е ограничен до 1.000.

SHARE