Вардар шампиони ! – Ја освоија 14 шампионска титула во домашниот шампионат

Прочитај за: < 1 минута

Ракометарите на Вардар ја освоија 14 шампионска титула во домашниот шампионат откако во последното коло во Суперлигата со 39:27 го совладаа Металург.
Дилемите околу победникот веа решение уште во првото полувреме кое Вардар го доби со 21:10. Најпрецизен кај шамионот беше Валчак со пет гола, додека по четири дадоа Георгиевски, Талески и Дибиров, а кај Металург се истакна Калуѓеровиќ со девет погодоци.

Клучниот натпревар кој му ја донесе титулата на Вардар беше дербито со Е. Пелистер во Скопје 35:27, додека вториот меч во Битола заврши 29:25 со што на „црвено-црните“ поради подобриот меѓусебен скор им беше потребно само до крајот да победат на сите натпревари, тоа го сторија и на крајот ја освоија 14 шампионска титула.

Е. Пелистер со убедливи 30:14 го совлада Охрид но на крајот мораше да се задоволи со второто место. На третото место заврши Пролет, додека четврти е Металург.
Вардар и во идната сезона ќе игра во Лигата на шампионите, Е. Пелистер ќе Лигата на Еворпа, додека Пролет и Металург ќе играат во квалификациите за пласман во Лигата на Европа.

SHARE