Бучковски: Изјавата на Борисов ќе ја врати довербата во бугарско-македонското пријателство

Прочитај за: < 1 минута

Бојко Борисов денеска демонстрираше лидерство и пријателство кон Македонија, смета поранешниот македонски премиер и поранешен специјален претставник на Владата за Бугарија, Владо Бучковски, по повод одлуката на Борисов неговата партија во бугарското Собрание да даде зелено светло за почеток на преговорите на Македонија за членство во ЕУ.

– Изјавата на Бојко Борисов е лидерски потег што ќе ја врати довербата во бугарско-македонското пријателство. Со вакви декларации ја враќаме довербата меѓу нас – изјавил Бучковски во изјава за БГНЕС.

 

 

SHARE